UWAGA!

Po wyborach przedstawicieli do europarlamentu. Frekwencja i exit poll (aktualizacja)

 Elbląg, Po wyborach przedstawicieli do europarlamentu. Frekwencja i exit poll (aktualizacja)
Fot. Anna Dembińska

Frekwencja w wyborach samorządowych na godz. 12 wyniosła w kraju 11,66 proc., o godz. 17 zagłosowało 28,2 proc. uprawnionych. Z sondaży exit poll wynika, że wybory w Polsce wygrała Koalicja Obywatelska, przed Prawem i Sprawiedliwością oraz Konfederacją.

Polacy wybierają swoich przedstawicieli w europarlamencie, mandat otrzymają 53 osoby spośród 1019 kandydatów. Jak poinformował nas nadkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu, w mieście wybory odbywają się spokojnie, do godz. 13 nie ma żadnych zgłoszeń w związku z ich przebiegiem. Jest jednak incydent w regionie. Jak informuje m. in. Onet, do jednej z komisji wyborczych w gminie Kurzętnik, w woj. warmińsko-mazurskim, stawił się pijany mąż zaufania. Miał według informacji policji ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Frekwencja na godz. 12

Frekwencja w kraju na godz. 12 wynosi 11,66 proc., podczas gdy ostatnio w wyborach do europarlamentu wynosiła na tę samą godzinę 14,39 proc. 11,14 proc. to frekwencja w województwie. W Elblągu frekwencja wynosi 12,60 proc., pięć lat temu wynosiła 14,49 proc.

 

Frekwencja na godz. 17

Ogólnopolska frekwencja na godz. 17 wynosi 28,20 proc., 5 lat temu było to 32,51 proc. W województwie warmińsko-mazurskim na godz. 17 wyniosła 24,75 proc. i była jedną z najniższych w kraju. W Elblągu wyniosła 27,97 proc. pięć lat temu było to 31,14 proc. Jak poinformował nas nadkom. Krzysztof Nowacki z KMP w Elblągu, do godzin wieczornych wybory w mieście przebiegają bez incydentów.

 

Aktualizacja, godz. 21

Według wyników exit poll IPSOS 38,2 procent głosów zdobyła Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 33,9 procent głosów, Konfederacja - 11,9 procent, Trzecia Droga - 8,2 procent, Lewica - 6,6 procent. Frekwencja wyniosła 39,7 procent.

 

Aktualizacja, po godz. 22

O godz. 22 odbyła się konferencja PKW. Cisza wyborcza nie została przedłużona.

- Generalnie można stwierdzić, że te wybory przebiegały w bardzo spokojnej atmosferze - podkreślił Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW. Wyniki wyborów poznamy być może już w poniedziałek, 10 czerwca, o godz. 15.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Wybory 2024

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama