UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bez zwłoki

Elbląg, Proces toczy się za tymi drzwiami
Proces toczy się za tymi drzwiami (fot. EN).

Nie trzy miesiące, a dwa tygodnie na przygotowanie się do procesu dał elbląski sąd nowemu obrońcy Jana R. z Kisielic.

Jan R., pseudonim Kulawy, to główny oskarżony w rozpoczętym dziś procesie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, jednej z najgroźniejszych w Polsce. Zdaniem prokuratury, gang działał od 1998 do 2004 r. na terenie Polski, Niemiec, Holandii i Skandynawii. Akt oskarżenia wobec szesnaściorga jej członków: dwóch kobiet (w tym żony Jana R.) i czternastu mężczyzn, obejmuje 144 czyny. Dziewięć osób przebywa w areszcie, siedem odpowiada z wolnej stopy. Na liście pokrzywdzonych są 42 osoby i firmy. Akta sprawy liczą 120 tomów.
     Na swoim koncie grupa ma mieć wielomilionowy przemyt papierosów i alkoholu, wyłudzenia kredytów i odszkodowań z firm ubezpieczeniowych, a także zabójstwo - w 2003 r. - dwóch szczecińskich biznesmenów.
     - Zwłoki przedsiębiorców nie zostały dotąd znalezione, ale są inne dowody, które przemawiają za tym, że obaj panowie zostali pozbawieni życia w sposób zbrodniczy - mówi prokurator Andrzej Litwińczuk. - Za zbrodnię zabójstwa przewidziany jest najwyższy wymiar kary, czyli dożywocie.
     Jan R. jest osobą niepełnosprawną. W sali sądowej leżał na szpitalnym łóżku. Towarzyszył mu biegły lekarz, w pogotowiu była też pielęgniarka.
     Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się, ale akt oskarżenia nie został odczytany. Adwokat Jana R. wycofał się bowiem ze sprawy i sąd musiał wyznaczyć następnego - nowy obrońca poprosił o trzy miesiące na przygotowanie się do obrony. Kolejne posiedzenie sąd wyznaczył jednak na 30 września.
     Ponieważ sam Jan R. kilka razy narzekał, że nie słyszy słów z sali, sędzia Władysław Kizyk zarządził badanie laryngologiczne. Ma ono odbyć się w ciągu tygodnia.
     Kilkoro oskarżonych chce dobrowolnie poddać się karze. Sędzia uznał, że obecnie te wnioski są przedwczesne.
     Cały proces odbywa się przy zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa.
     - Z uwagi na ilość zarzutów, ich powagę i ciężar gatunkowy oraz liczbę oskarżonych jest pierwsza taka sprawa w historii naszego sądu - podkreśla rzeczniczka Sądu Okręgowego, sędzia Ewa Mazurek. - W tej sprawie będzie zeznawać wielu świadków. Jeden z nich odbywa wyrok 10 lat więzienia w Szwecji i zostanie przesłuchany w czasie telekonferencji.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama