UWAGA!

Kościelne figurki łupem złodziei

Pięć figurek z XVIII wieku zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek z kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski w Starym Polu. Sprawcy dostali się do środka po uprzednim wypchnięciu jednego z okien.

Figurki zrobione były z drewna lipowego. Pokryte złotem dukatowym i platyną mają wartość ok. stu tysięcy zł każda - tak twierdzi malborska policja. Mają 52 cm wysokości i są przytwierdzone do podstawki przypominającej kamień. Powstały w 1711 roku. Przedstawiają postaci Jezusa, Matki Boskiej oraz trzech świętych - Piotra, Pawła oraz Andrzeja. Były fotografowane i katalogowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Trzy kolejne figury leżały na podłodze przygotowane do wyniesienia. Policja nie wie, dlaczego nie ukradziono wszystkich. Podejrzewa, że ktoś mógł przeszkodzić włamywaczom.
     - Od kiedy pracuję w policji nie mieliśmy podobnego zdarzenia - mówi Grażyna Szulewska - Stahn z Komendy Powiatowej Policji w Malborku. - A pracuję już od kilku ładnych lat. Podejrzewamy, że kradzież w Starym Polu odbyła się na czyjeś zlecenie.
     Do podobnego zdarzenia doszło niedawno także w powiecie elbląskim. Prawie trzy tygodnie temu w weekendową noc z 15 na 16 września okradziony został kościół w miejscowości Dobre w gminie Godkowo. Tam również zginęła figurka oraz dwie płaskorzeźby - drewniane i pozłacane.
     Oba kościoły według policji - podobnie jak większość - nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń przed kradzieżą.
     KPP w Malborku prosi wszystkie osoby, które mogłyby pomóc w śledztwie o zgłoszenie się pod nr tel. (0 55) 270 29 97 lub pod bezpłatnym numerem 0 800 677 777.
OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama