UWAGA!

Kosztowne "okazje"

Nie otrzymał zapłaty za towar o wartości 140 zł, który wysłał kupującemu. Zapłacił zaliczkę na meble kuchenne w wysokości 6 tys. złotych i nie ma ani mebli ani pieniędzy. Okazyjnie kupił kuchenkę gazową od domokrążcy - teraz spłaca niekorzystny kredyt. "Okazja" często kosztuje więcej. Tak powtarzają policjanci z wydziału przestępstw gospodarczych elbląskiej komendy.

Wymienionych kilka przykładów pochodzi z ostatnich dni. Części z nich, jak nie wszystkich, dałoby się uniknąć. Wystarczyło zachować większą rozwagę przy zawieraniu transakcji, sprawdzaniu usługodawców lub ograniczeniu zaufania do osób, których nie znamy.
       Często serwisy aukcyjne już same w sobie zawierają procedury bezpieczeństwa. Kupując lub sprzedając towar warto z nich skorzystać, ponieważ zwykle eliminują możliwość oszustwa. Kupując meble starajmy się dawać zaliczkę symboliczną lub podpisywać umowę na zrealizowanie usługi. Szanujący się sprzedawca nie będzie żądał od nas zapłaty jeszcze przed zrealizowaniem projektu lub usługi. W przeciwnym razie rozsądniejszym posunięciem będzie poszukanie innego usługodawcy. Z kolei umowy zawierane na zakup sprzętu czy też np. wymianę drzwi z osobami, które odwiedzają mieszkanie nie zawsze muszą być dla nas "wyjątkową okazją". Decydując się na taką formę poprośmy o zostawienie umowy do dokładnego jej przeanalizowania i spotkajmy się z przedstawicielem np. następnego dnia. Pozwoli to ocenić czy umowa nie zawiera tzw. kruczków, które będą dla nas niekorzystne. W razie wątpliwości i podejrzenia, że
       osoba, która nas odwiedza jest oszustem kontaktujmy się z policją pod nr 997 lub 112.
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ciekawski Uprzejmie donosze, ze :w Elblagu cyklicznie pojawia sie typowa "firma krzak ", oferująca 'okazyjnie " wymiane drzwi w mieszkaniu, wewnatrzklatkowych. Ta firma nie ma ani nazwy ani siedziby ani adresu. Za to na klatkach schodowych elblaskich blokow pojawiaja sie ulotki tejze "firmy " oferujacej "okazyjnie " montaz drzwi. Ulotki sia przemyślnie wydrukowane, posiadaja treśc, ze :W porozumieniu z administracja lokali komunalnych, z ramienia administracji (, ,, 0 " itp. dyrdymaly sugerujace, ze to ZBK zlecił im wymiane drzwi, nNIE DAJCIE sie nabrac. Nikomu, a tym bardziej zadnej prywatnej firmie anii UM Elbląg ani ZBK nie zlecal natychmiastowej wymiany drzwi. Chcesz miec drzwi, wymien je we wlasnym zakresie. Owa "firma-krzak " podszywa sie pod te instytucje, na ulotce zas widnieje TYLKO numer telefonu komorkowego do rzekomej "firmy ". Takie przypadki, jesli Wam mieszkancy wpadnie w rece taka ulotka, należy zglaszac od nr tel :997 lub 112.Bo to oszustwo jest !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski(2010-09-01)
 • HE HE stary Florek dał sie nabrać i teraz wylewa swoje żale. Chłopie nie wierz że chytry dwa razy traci?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  licz na siebie(2010-09-01)
 • Ciekawski do l"icz na siebie"-no i tu sie grubo pomyliłes, chlopie. Nie dałem sie nabrac, bo z daleka smierdzialo mi to oszustwem. Ostrzegam innych przed tą "firma ", ale niestety, niektorzy mieszkańcy miasta, ludzie starsi, sie nabrali na uslugi tej "firmy ", ja nie. Zadowolony ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski(2010-09-01)
 • ach florek, jaki ty jesteś przebiegły
 • Faktycznie, - oszustów nie brakuje. Mnie zachciało się wyremontować mieszkanie. Firma z 10-cio letnim stażem, szybko, terminowo i dokładnie. Właściciel firmy po wyłudzeniu zapłaty z rozbrajającą szczerością powiedział, ,no czego pan chce, przecież ma pan poprawnie zrobione ". Nie dosyć że jest źle zrobione z wadami, to z terminu 1,5 miesiąca maksymalnie, wyszło 2 miesiące, - a na usuwanie usterek to nie wiem ile im czasu jeszcze wyjdzie, bo dopiero usuwają przez 3 miesiące! PRZEZ 5 !!! MIESIĘCY TO BY TO PRAWDOPODOBNIE LEPIEJ WYKONAŁ PARALITYK NA WÓZKU INWALIDZKIM !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zbytnio ufający(2010-09-02)
 • Ciekawski ja natomiast radzę do URZEDU SKARBOWEGO
Reklama