UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pijany kierowca to przestępca

Przed elbląskim Sądem Rejonowym odbyła się pierwsza sprawa sądowa kierowcy, który pod wpływem alkoholu prowadził samochód.

Od połowy grudnia 2000 r., zgodnie ze znowelizowanym kodeksem karnym, kierowcy prowadzący samochód pod wpływem alkoholu traktowani są jak przestępcy. Kilka dni po wprowadzeniu w życie tego przepisu policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu zatrzymali Mirosława M., który prowadził pojazd będąc pod wpływem alkoholu (w wydychanym powietrzu stwierdzono u niego 2,45 promila alkoholu). Przed sądem oskarżony okazał skruchę za popełniony czyn.
     - Rozumiem swój błąd i wiem, że źle zrobiłem - tłumaczył się Mirosław M. - Być może spowodowane to było nasileniem moich kłopotów osobistych i problemów z alkoholem. Po alkoholu jestem nieodpowiedzialny, dlatego wsiadłem za kierownicę.
     Jak się okazało Mirosław M. miał już wcześniej problemy z alkoholem, a w marcu 2001 r. podjął leczenie, na dowód czego przedstawił sądowi zaświadczenie lekarskie.
     W czasie sprawy sądowej okazało się także, że Mirosław M. w ogóle nie posiada prawa jazdy. Sąd jednak nie brał tego faktu pod uwagę.
     - W ocenie sądu samo prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest wystarczającym dowodem na popełnienie przestępstwa - mówiła sędzina Grażyna Łapka.
     Za swój czyn Mirosław M. został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Sąd orzekł również wpłacenie przez oskarżonego 300 złotych na rzecz Fundacji na Rzecz Dzieci Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych.
     Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jest mi wstyd za elbląski Sąd Rejonowy! Przestępca prowadził pojazd będąc pod wpływem alkoholu - 2,45 promila! Po spożyciu alkoholu jest nieodpowiedzialny, dlatego wsiadł za kierownicę. Już wcześniej miał problemy z alkoholem! W marcu 2001 r. (czytaj JAK OCZEKIWAŁ NA SPRAWĘ W SĄDZIE - nie w grudniu! nie w styczniu!! nie w lutym!!! W MARCU) podjął leczenie na kwitku. Czy to Temida jest ślepa, czy Sąd? W grudniu policjanci zatrzymali przestępcę a on w marcu podejmuje leczenie na 5 minut przed sprawą sadową! Okazało się także, że w ogóle nie posiada prawa jazdy! Sąd jednak nie brał tego faktu pod uwagę. HULAJ DUSZA PIEKŁA NIE MA!!! ...rok w zawieszeniu na trzy + 300 zł. Mandaty karne płaci się i po 500 a tu tylko 300. Pani sędzino Grażyno Łapka – jestem pedagogiem, w rozmowie z młodzieżą świeciłem za Panią (elbląski Sąd) oczami... Jest mi wstyd. Jest mi bardzo wstyd! PS. Młodzież informuje, ze bezpośrednio po sprawie przestępca wsiadł do samochodu i odjechał nim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Teodor(2001-03-19)
 • Jaki argument Sąd uznał za istotny, ze przestępca otrzymał karę w zawieszeniu? Może to że nie posiada Prawa Jazdy? Istotą jest alkohol. Przestępca wcześniej nadurzywał alkoholu - czyli recydywa?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ola(2001-03-19)
 • Tyle się mówiło o nowej ustawie zaostrzającej przepisy ruchu drogowego , a szczególnie prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu . Zgadzam się z opinią p. Teodora , że nasze starania jako pedagogów ( jestem nim również ) w wychowaniu młodzieży i dawaniu im przykładów dotyczących sprawiedliwych kar wymierzanych przestępcom nie ma większego sensu , skoro Sąd jako organ wymierzający sprawiedliwość delikatnie mówiąc jest niesprawiedliwy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Andrzej(2001-03-20)
 • Przepis na mniejszy mandat: Popełniłem wykroczenie za które powinienem zapłacić mandat karny 500 zł. Odmawiam przyjęcia mandatu. Łyk piwa z pełną świadomością i dmucham w alkomat! Sprawa po 4 miesiącach trafia do Sądu który obciąża mnie nawiązką dla biednych dzieci 300zł. Kochani kierowcy, odmawiajcie przyjmowania mandatów karnych, elbląskie dzieci na Was czekają! A 2 stówki piechotą nie chodzi. Prawa jazdy Wam nie zabiorą bo Sądu nie interesuje czy je macie czy nie macie, ważne że alkomat wskaże promile!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  uczeń I LO w E-gu(2001-03-20)
 • Kolegium za 0,5 promila może ukarać do 5 tysięcy PLN a tu... za 5 razy więcej promili i nawiązka AŻ? 300 zł i "zawiasy"? Pachnie to korupstwem. Co na to oskarżyciel publiczny - Prokurator? Wiem co to korupstwo, uczyłem się w szkole, to jest wtedy jak oskarżony sędziemu daje pieniądze za to, że sędzia skarze go na mniejszą karę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gimnazjalista(2001-03-20)
 • Sąd wskazał mi właściwą drogę. Mam 16 lat myślałem o Prawie Jazdy - teraz już nie myślę, po co, dla Sądu to nieistotne! Piwa nie piję, ale zanim dmuchnę w balonik golnę sobie z puszki. 2 zł za puszkę piwa + 300 zł na biedne dzieci, czyli na mnie! = 302 zł, a kurs i egzaminy na Prawo Jazdy kosztują ok 900 zł. To mam na 3 gry, jak 3 życia w grze komputerowej! ha ha ha głupi nie jestem, liczyć umiem do tysiąca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  uczeń hydraulika(2001-03-20)
 • Elbląski Sąd Rejonowy ma ludzką twarz. Oskarżonego nie było stać na Prawo Jazdy bo kupował alkohol i go spożywał. 300 zł kary to w sam raz tyle aby zostało na pół litra i z fantazją „król elbląskich szos”! BRAWO elbląski Sądzie Rejonowy BRAWO!!! Czy dzieci i małżonkowie pracowników Sądu chodzą kanałami? Bo ja się boję! Czy ludzka twarz Sądu zostanie rozjechana przez pijanego kierowcę nie posiadającego Prawa Jazdy? Ale to Sądu nie interesuje... :-(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zawiedziony(2001-03-20)
 • - W ocenie sądu samo prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest wystarczającym dowodem na popełnienie przestępstwa - mówiła sędzina Grażyna Łapka. - A kara to żecz wtórna, nieistotna, banalna, to archaizm elbląskiego Sądu Rejonowego? I ze wzglądów społecznych wstyd się tym zajmować? Fe, ble, fu! Kto by się takim drobiazgiem zajmował. Wystarczy, że winny! A może by tak z podatku od trzeźwych kierowców wczasy na Majorce lub Grenadzie zafundować przestępcy i panienkę lekkich obyczajów z nim posłać, bo a nuż by pomyślał że to więzienie a to przecież zakład penistencjarny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  olewam przepisy(2001-03-20)
 • Pani Sędzina robiła to pierwszy raz, i się wstydziła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Eros(2001-03-20)
 • Oskarżony był taki ładny wręcz śliczny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Narcyz(2001-03-20)
 • Przez trzy lata zawisnę mu na szyi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Temida(2001-03-20)
 • Temida, uduś go i Styks'nie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Haron(2001-03-20)
Reklama