UWAGA!

Proces jednak w Elblągu

 
Elbląg, Zbigniew S. będzie jednak odpowiadał przed elbląskim sądem
Zbigniew S. będzie jednak odpowiadał przed elbląskim sądem (fot. MS, arch. portEl)

Nie ma podstaw, by inny niż elbląski sąd rozpoznał sprawę przeciwko Zbigniewowi S., kontrowersyjnemu biznesmenowi i działaczowi społecznemu, któremu zarzuca się m.in. znieważenie prokuratora rejonowego w Elblągu. Takie postanowienie wydał Sąd Najwyższy. Nie wiadomo jednak, kiedy proces ruszy, bo najpierw na temat stanu zdrowia oskarżonego muszą wypowiedzieć się biegli lekarze.

Zbigniew S. zasłynął ujawnieniem akt śledztwa w sprawie afery podsłuchowej, a w grudniu ub.r. zaangażował się w sprawę pobicia 11-latka w Elblągu. W trakcie swoich działań, zdaniem prokuratury, dopuścił się znieważenia Jarosława Żelazka, Prokuratora Rejonowego w Elblągu: nazwał go m.in. "nierobem" i domagał się jego odwołania.
       Konsekwencją tych słów była sprawa, którą prowadziła Prokuratura Rejonowa w Chojnicach. To ona 3 lipca skierowała akt oskarżenia do elbląskiego sądu.
       Zbigniew S. jest oskarżony o publiczne nawoływanie do występku (art. 255 par. 1 kk), znieważenie publiczne, również w środkach masowego przekazu (art. 216 par. 1 i 2 kk), grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa (art. 190 par. 1 kk). Za czyny te grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności, a także (w najsurowszym wymiarze) pozbawienia wolności do lat dwóch.
       Jednak - powołując się na dobro wymiaru sprawiedliwości - elbląski sąd zwrócił się do Sądu Najwyższego o wyznaczenie do rozpoznania tej sprawy innego sądu. Ten wniosek został jednak odrzucony. Jak informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu, SN uznał, że nie ma racjonalnych powodów, dla których należałoby zmienić sąd. Proces Zbigniewa S. będzie więc toczył się przed elbląską Temidą. Nie wiadomo, póki co, kiedy ruszy, bo najpierw biegli lekarze muszą wypowiedzieć się na temat stanu zdrowia oskarżonego i czy będzie możliwe jego przetransportowanie do Elbląga. Zbigniew S. przebywa obecnie w zakładzie karnym, gdzie odbywa wyrok do innej sprawy.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama