UWAGA!

Są wątpliwości. Biegli mają głos

Elbląg, Są wątpliwości. Biegli mają głos

O uzupełniającą opinię biegłych z zakresu medycyny sądowej wystąpił dziś (14 czerwca) sędzia Piotr Żywicki, który przewodniczy w procesie Tomasza M. oskarżonego o śmiertelne pobicie półtorarocznego Szymonka. – Materiał dowodowy jest szczątkowy, a oskarżony odmówił udzielania odpowiedzi na pytania sądu. Proces jest poszlakowy więc każda opinia jest ważna – wyjaśniał sędzia.

Proces dobiega końca. Sąd przesłuchał już wszystkich świadków, ale dziś postanowił uzupełnić swoją wiedzę powołując po raz kolejny biegłego patologa, który przeprowadził sekcję zwłok dziecka.
       - Które z obrażeń można zakwalifikować, jako ciężkie uszkodzenie ciała – chciał wiedzieć sędzia Piotr Żywicki.
       - Wśród licznych obrażeń rozerwanie prawego płata wątroby z krwotokiem do jamy otrzewnej stanowi chorobę realnie zagrażającą życiu – wyjaśniał lekarz medycyny sądowej Cezary Wesołowski. – Nieleczona fachowo i szybko z reguły prowadzi do zgonu. Taką samą kwalifikację należy przyjąć wobec wylewu krwi w obrębie serca.
       A co z obrażeniami zewnętrznymi? Czy świadczą one o uderzeniu czy nieszczęśliwym wypadku, jak utrzymuje oskarżony Tomasz M.? Główną kwestią zastanawiającą sędziego było zasinienie, które dziecko miało na plecach, w okolicy lędźwiowej.
       - Mogło być tak, że dziecko stało, gdy zostało uderzone, upadło i toczyło się bądź upadło na zabawki znajdujące się na podłodze – snuł przypuszczenia biegły. – Wówczas jednak oskarżony musiałby przykucnąć, usiąść, a to jest mało prawdopodobne, bo niewygodne. Wykluczam, by obrażenia na plecach Szymonka powstały przy uderzeniu dziecka pięścią, gdy to leżało na ramieniu oskarżonego – kontynuował.
       A czy obrażenia na plecach dziecka mogły powstać w wyniku podparcia się na nim dorosłego człowieka – pytał obrońca oskarżonego, Stanisław Borzdyński.
       - To najbardziej prawdopodobny wariant – stwierdził dr Cezary Wesołowski .
       Prokurator Małgorzata Lewko chciała z kolei wiedzieć, czy możliwe jest powstanie takich obrażeń, gdy dziecko siedzi i osoba zadająca cios też siedzi (chodzi o fotel stojący w pokoju Szymonka).
       - Możliwa jest taka sytuacja – przyznał dr Wesolowski. – Po uderzeniu dziecko przemieściłoby się i uderzyło w krawędź fotela. To by wyjaśniało powstanie zasinienia.
       Wobec tylu możliwych bądź niemożliwych wariantów sędzia Piotr Żywicki wystąpił dziś do biegłego z Akademii Medycznej w Gdańsku dr Zbigniewa Jankowskiego (zespół pod jego przewodnictwem przygotował poprzednią opinię w sprawie) o wyjaśnienie kilku kwestii.
       - Czy możliwe jest, że obrażenia powstały, gdy cios został zadany, kiedy oskarżony siedział w fotelu, a dziecko leżało na jego kolanach – zastanawiał się sędzia i dodał, że proces jest poszlakowy, materiał dowodowy bardzo szczątkowy, a dodatkowo oskarżony odmówił udzielania odpowiedzi na pytania sądu. Nie wziął też udziału w wizji lokalnej. – Dlatego też każda opinia jest ważna – podkreślił.
       Termin kolejnej rozprawy sędzia wyznaczył na 30 czerwca. Do tego czasu biegli z Gdańska powinni przygotować uzupełniającą opinię.
       Mecenas Borzdyński, chciał, by jego klient opuścił areszt: - W sumie przebywa w nim od 18. miesięcy. W obecnym stanie rzeczy nie istnieje obawa mataczenia. Mógłby codziennie stawiać się w komendzie policji i dodatkowo otrzymać zakaz opuszczania kraju.
       Innego zdania był sędzia Żywicki.
       - Zgromadzony materiał dowodowy w wysokim stopniu uprawdopodabnia, że oskarżony popełnił przestępstwo (sędzia nie chciał jednak przesądzać o winie Tomasza M.). Wysokie zagrożenie karą, a także to, że oskarżony już raz opuścił kraj i konieczne były międzynarodowe poszukiwania przesądza o zatrzymaniu go w areszcie – wyjaśniał sędzia. – Ponadto postępowanie zbliża się ku końcowi i niewskazane byłyby takie komplikacje.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wypuścić gnoja, przywiązać przy słupie obok sadu. Skoro sąd "ma watpliwości " to opinia publiczna mu sprawiedliwośc wymierzy. Oj wkrótce MSWiA przejży wszystkie "watpliwości " sądu w Elblagu nie tylko tej sprawy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Uprzejmie donoszę ...(2011-06-14)
 • wypuścić go, zamknięcie wpływa na jego psychikę. Niech odpowiada z wolnej stopy. Nikt nie jest winny dopóki nie udowodni mu się winy. Jak można go sądzić w takiej klatce??Co za bezlitosny sędzia!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jaanoo(2011-06-15)
 • LUDZIE poczekajcie do wyroku.
 • agresja wobec bezbronnych zasługuje na najwyższy wymiar kary
 • jak nie mozecie dojsc do prawdy to poddajcie go hipnozie i wypyajcie o wszystko proste??
 • o winie tumany decyduje sąd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zienta(2011-06-15)
 • nasza Polska jest wspaniała, taki bydlak chodzi jeszcze po ziemi? Kara śmierci i nic więcej.
 • Dlaczego mimo tego wszystkiego co jest jasne, bo dla mnie nie ma tu rzeczy niewyjasnionych, temu DZIECIOBÓJCY. .. kij mu w odbyt!! przysluguje prawo domniemania niewinnosci a wiele osob zostalo najpierw osadzonych a pozniej szuka sie dopiero dowodow na nich!!!! to jest Nasze Polskie chore prawo, wladza i sadownictwo!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  anarchista(2011-06-15)
 • Bronić to nie znaczy kłamać w żywe oczy!!!. Niech się adwokaci opamiętają i czasami użyją sumienia!!!! szczególnie ten pan na zdjęciu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sumienie(2011-06-15)
 • Odmawia odpowiedzi na pytania sądu, nie bierze udziału w wizji lokalnej, wcześniej zwiał - ma coś do ukrycia! Zabił dziecko i tyle!!! Zero społeczne do odstrzału!
 • jakby to było moje dziecko to poszedł bym siedziec za byle co i kose bym mu ożenił w kryminale !!!!! przysięgam !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sprawiedliwy(2011-06-16)
 • a w kryminale siedzi ojciec biologiczny dziecka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Straz Miejska Wachock(2011-06-16)
Reklama