UWAGA!

Śmierć w parku Kajki. Z wyrokiem nie zgadza się ani oskarżony, ani prokurator

 Elbląg, Apelacje rozpatrzy Sąd Okręgowy w Elblągu
Apelacje rozpatrzy Sąd Okręgowy w Elblągu (fot. Witold Sadowski, arch. portEl)

Cztery lata więzienia - na taką karę skazał sąd 36-letniego Michała G. za nieumyślne spowodowanie śmierci partnerki. Do tragedii doszło w parku Kajki. Mężczyzna pobił Monikę, w efekcie wpadła ona do strumyka, uderzyła głową w drewniane paliki i straciła przytomność. Zmarła następnego dnia w szpitalu. Od wyroku odwołał się zarówno obrońca Michała G., jak i prokurator. O tym, co dalej zdecyduje Sąd Okręgowy w Elblągu.

36-letni Michał G. odpowiadał za nieumyślne spowodowanie śmierci i nieudzielenie pomocy. Wyrok w tej sprawie zapadł w styczniu 2019 r.
       - Sąd nie miał wątpliwości, stan faktyczny został ustalony na podstawie zeznań świadków, jak również w oparciu o opinię biegłych - uzasadniał wówczas sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu Michał Rutkiewicz. - Protokół oględzin miejsca zdarzenia również okazał się kluczowy. Po wskazaniu, gdzie leżały rzeczy pokrzywdzonej jedynym logicznym wytłumaczeniem był fakt, że doszło między państwem do szarpaniny i w jej wyniku pokrzywdzona upadła do cieku wodnego, doszło do podduszania, bo twarzą upadła do wody. (...) Sąd badał też przypadkowy upadek Moniki, ale ślady za tym nie przemawiają. Przebieg zdarzenia ustalony przez prokuratora jest logiczny, tworzy jedną, spójną, nierozerwalną całość. I sąd przyjął to ustalenie jako udowodnione - podsumował sędzia i dodał, że oskarżony Michał G. nie miał zamiaru zabicia partnerki, stąd zarzut nieumyślnego spowodowanie śmierci. Mężczyzna był wówczas nietrzeźwy, a w czasie procesu zasłaniał się niepamięcią.
       Maksymalna kara za to przestępstwo to 5 lat pozbawienia wolności, ale z uwagi na dotychczasową niekaralność Michała G., sąd zdecydował się złagodzić wyrok do lat 4. Na poczet kary zaliczył oskarżonemu czas, jaki ten spędził w areszcie, czyli od 17 września 2017 r.
       Jak informuje rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu Tomasz Koronowski, wpłynęły apelacje prokuratury i obrońcy oskarżonego. W piątek (15 marca) akta sprawy przedstawiono z apelacjami Sądowi Okręgowemu. Ten rozstrzygnie czy wyrok utrzymać, czy sprawę przekazać do ponownego rozpatrzenia.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wcale się nie dziwię, że oskarżony nie zgadza się z wyrokiem w końcu 4 lata to ś. iech na sali. Myślę, że 25 lat bezwzględnego więzie ia usatysfakcjonowało by obie strony.
 • "36-letniego Michała G. " "uzasadniał wówczas sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu Michał Rutkiewicz" ktos mi podpowie dlaczego nie podaje sie nazwiska przestepcy a sedziego podaje, to ma byc jakas forma dyskryminacji ? skoro jest morderca to ludzie powinni wiedziec jak sie nazywa, nazwac zlo po imieniu i nazwisku tak jak dobrego Pana Sedziego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  2
  AnonimowaOsobaPubliczna(2019-03-19)
 • 4 lata. ..
 • Gdyby Mike Tyson w latach swojej świetności z całej siły z gołej pięści przywalił komuś w głowę i by zabił to też by było nieumyślne spowodowanie śmierci bo nie użył do tego noża lub pistoletu? Bezsens
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  2
  StefanK(2019-03-19)
 • 4 lata za morderstwo, a w artykule obok piszą że za kradzież paru narzędzi koś dostanie 5 lat. Ale ten wymiar sprawiedliwości jest niesprawiedliwy
 • za pobicie ze skutkiem śmiertelnym i nieudzielenie pomocy max 5 lat, to chyba tylko w chorym państwie jak polska. 5 lat to powinno być minimum, a max 25. W tym wypadku kodeks byl robiony po pijaku.
 • Przepraszam bardzo że co???? Oskarzony nie zgadza sie z wyrokiem???? Ty mendo powinienes dostac dozywocie w łagrach a nie 4 lata w cieplutkim areszcie!!!!!!
 • Jeśli taki zwyrol tłucze po pijaku swoją kobietę to powinno być traktowane jako zabójstwo z premedytacją.Tyle w temacie. Chory wymiar sprawiedliwości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  2
  Kiyrfhjg(2019-03-19)
 • Krzyczmy wszyscy: WOLNE SĄDY WOLNE SĄDY WOLNE SĄDY :))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Tadekk(2019-03-19)
 • Aż się wierzyć nie chce że to prawda. Przecież to tak nie może być, trzeba zrobić z tym porządek póki nie jest za późno. Je3ane sady i prokuratorzy. To na 100% ktos od nich A gdyby to była np córka tego prokuratora to by dostał 25. Mówię Wam trzeba zrobić z tym porządek bo to się źle skończy. Prokurator powinien zostać wyrzucony z roboty za taka lipe!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  Zmartwiony (2019-03-19)
 • Ku3wa zgadzam się z Tobą kolego...przeciez to sie w glowie nie miesci
 • Wolne sądy, Konstytucja!
Reklama