UWAGA!

Sprzedawał nielegalne programy

 
Elbląg, Sprzedawał nielegalne programy

Prokuratura Okręgowa w Elblągu zakończyła śledztwo przeciwko 22-letniemu Mateuszowi S. z Działdowa, który na jednym z popularnych portali aukcyjnych sprzedawał nielegalne płyty zawierające systemy operacyjne oraz klucze instalacyjne do pakietu biurowego. Proponował atrakcyjną cenę kilkudziesięciu złotych podczas, gdy wartość rynkowa sztuki towaru sięgała nawet 2500 zł. Mężczyzna przyznał, że programy sprowadzał z Chin. Grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej z KWP w Olsztynie m.in. monitorują portale aukcyjne, społecznościowe, fora internetowe, platformy handlowe pod kątem naruszeń prawa. Jeśli aukcje internetowe budzą wątpliwości funkcjonariuszy, wówczas skrupulatnie je sprawdzają. Tak również było w przypadku Mateusza S. Podejrzenia policjantów wzbudziły przedmioty oferowane do sprzedaży przez 22-latka. Otóż mieszkaniec Działdowa na jednym z popularnych portali sprzedawał płyty zawierające systemy operacyjne oraz klucze instalacyjne do pakietu biurowego. Przedmioty, które w rzeczywistości były warte nawet 2.500 złotych, sprzedawał zaledwie za kilkadziesiąt. Jak się okazało, płyty i klucze były nielegalne. Były to specjalnie przygotowane kopie, z których usunięte zostały zabezpieczenia.
       Z ustaleń śledztwa, prowadzonego od lipca 2011 roku wspólnie przez policjantów z KWP w Olsztynie i Prokuraturę Okręgową w Elblągu, wynika, że 22-latek takich płyt sprzedał 450 sztuk, a kluczy 250 sztuk.
       Podczas przeszukania mieszkania Mateusza S. policjanci zabezpieczyli dwa komputery, twarde dyski, pendrivy, karty z kluczami instalacyjnymi do programów, płyty DVD z zestawem instalacyjnym systemu operacyjnego, nielegalne programy oraz dokumentację świadczącą o nielegalnym rozpowszechnianiu programów komputerowych.
       Do tej sprawy policjanci zabezpieczyli w sumie około 600 twardych dysków i płyt od osób z całego kraju, które zdecydowały się na zakup nielegalnych przedmiotów.
       Z wyjaśnień samego 22-latka wynika, że podrobione płyty i klucze sprowadzał z Chin.
       Mężczyzna, który nie był wcześniej karany, usłyszał zarzuty rozpowszechniania treści chronionych prawem autorskim i uczynienia z tego stałego źródła dochodu oraz kradzieży programu komputerowego. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
      
oprac. na podst. inf. KWP w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama