UWAGA!

Uwaga na oszustów

Elbląscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy grasują w naszym mieście. Kobiety podające się za pracowników socjalnych okradają starsze osoby, działają również ogłoszeniowi oszuści, zdarzają się także telefoniczne “przekręty na znajomego".

Jak informuje Jakub Sawicki z KMP w Elblągu w ostatnim czasie elbląska komenda odnotowała kilka zdarzeń dotyczących oszustw dokonywanych przez nieznane osoby, głównie kobiety.
     - Oszustki podają się za pracowników pomocy społecznej - mówi Jakub Sawicki. - Rozmawiają w mieszkaniu ofiary o jej sytuacji materialnej, wypytują także o to, jak radzi sobie z wykonywaniem codziennych czynności. W trakcie rozmowy, pod pretekstem skorzystania z toalety, opuszczają pokój. Po ich wyjściu osoba poszkodowana orientuje się, że padła ofiarą oszusta. Z mieszkania giną pieniądze oraz złota biżuteria. Ofiarami padają najczęściej osoby starsze.
     Policjanci odnotowali także oszustwa ogłoszeniowe. W gazecie bezpłatnych ogłoszeń ukazują się informacje o sprzedaży wysokiej klasy sprzętu komputerowego i RTV w bardzo atrakcyjnej cenie. W ogłoszeniu podany jest jedynie numer telefonu komórkowego. Po nawiązaniu kontaktu przez nabywcę oszuści umawiają się z nim na spotkanie. Ofiara zabierana jest w upatrzone i sprawdzone wcześniej miejsce, gdzie oszust prosi o zaliczkę. Następnie wchodzi do klatki schodowej - rzekomo po sprzęt - i znika, wykorzystując przejściową klatkę, bądź też właz na dach, dzięki któremu opuszcza budynek.
     Bywa, że sprawcy nawiązują kontakt telefoniczny, najczęściej z samotnie mieszkającą osobą.
     - Podają się za członka rodziny i proszą o pilne pożyczenie pieniędzy na zakup sprzętu komputerowego lub samochodu - mówi Jakub Sawicki. - Kwoty bywają różne - od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Po uzyskaniu zapewnienia, że otrzyma pieniądze, sprawca informuje, że po ich odbiór przyjdzie jego kolega lub też współpracownik z firmy. Osoba podstawiona zgłasza się i bez żadnego pokwitowania odbiera pieniądze.
     Policjanci apelują do elblążan o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi oraz podczas zawierania transakcji. Nie należy wpuszczać do mieszkania osób obcych. Jeżeli dojdzie do wizyty przedstawiciela jakiejkolwiek instytucji, należy poprosić go o wylegitymowanie się (sprawdźcie czy posiada upoważnienie, legitymację służbową lub pozwolenie na prowadzenie działalności). Należy także skontaktować się telefonicznie z firmą, którą reprezentuje i sprawdzić czy faktycznie jest tam zatrudniony. Można również poprosić zaufanego sąsiada, aby towarzyszył nam w rozmowie z nieznaną osobą. Podczas dokonywania zakupów czy to z aukcji internetowych, czy ogłoszeń w prasie lub telewizji należy zachować szczególną ostrożność - bezpieczna jest zasada ograniczonego zaufania.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama