UWAGA!

Uważaj na pisma z prokuratury celnej. To oszuści!

 Elbląg, Uważaj na takie pismo sygnowane "prokuratura celna"
Uważaj na takie pismo sygnowane "prokuratura celna" (fot. KMP Elbląg)

Pierwsza rzecz jaka nasunęła się policjantom zaraz po przyjęciu zawiadomienia o oszustwie to wyrafinowanie skonstruowane pismo, które pokrzywdzony znalazł w skrzynce pocztowej. Nadawcą była nieistniejąca instytucja prokuratury celnej w Gorzowie Wielkopolskim, której „śledczy" straszyli adresata karami finansowymi za zakup suszu tytoniowego. Jest to pierwszy tego typu, odnotowany przypadek w Elblągu. W Polsce podoba sprawa była prowadzona w województwie lubuskim.

W miniony poniedziałek do elbląskiej komendy policji zgłosił się 74-letni mężczyzna. Przyniósł ze sobą pismo, którego nadawcą była prokuratura celna w Gorzowie Wielkopolskim. Mężczyzna znalazł je w skrzynce na listy. W nagłówku dokumentu było godło, nazwa instytucji i jej adres. Dalej w piśmie czytamy, że mężczyzna jest podejrzany o zakup suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy. Według nadawcy mężczyzna miał zamawiać paczki od nielegalnie działającej firmy. Z treści tego „urzędowego" pisma wynikało, że niejaka Anna Dudek, prokurator prokuratury celnej w Gorzowie Wielkopolskim, w związku z prowadzonym śledztwem celno-skarbowym przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, postanowieniem nakłada na adresata karę grzywny o łącznej wysokości 284 zł. W piśmie podany jest także numer konta, na który należy wpłacać karę oraz ostateczny termin dokonania wpłaty. Do tego załączony jest również blankiet przekazu z wpisaną kwotą do zapłaty.
       W Gorzowie Wielkopolskim oraz w kraju nie funkcjonuje instytucja o nazwie prokuratura celna. W dodatku żadna prokuratura nie wystawia przekazów i nie orzeka o karach grzywny. Osoby, które otrzymały takie lub podobne w treści wezwania do zapłaty, proszone są o zgłaszanie tych faktów do najbliższej prokuratury lub na policję, bez względu na to, czy wpłaciły pieniądze na konto oszustów. Warto również pamiętać o tym, że mogą pojawić się modyfikacje takich „urzędowych" pism.
      
Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama