UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Właściciel chłodni odpowie za zatrucie wód Terkawki i Druzna

 
Elbląg, W 2014 r. dwukrotnie doszło do zatrucia wód jeziora Druzno
W 2014 r. dwukrotnie doszło do zatrucia wód jeziora Druzno (fot. arch. AD)

W 2014 r. doszło do zatrucia wody w rzece Terkawka i w jeziorze Druzno. Sprawę przez wiele miesięcy badała elbląska prokuratura. Śledczy ustalili, że winę za zatrucie ponosi chłodnia w Gronowie Górnym i zarzuty postawili jej współwłaścicielowi. Miał on nie dopełnić obowiązków związanych z gospodarką ściekową i w ten sposób doprowadzić do znacznych zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym. Mężczyzna nie stawił się na pierwszej rozprawie, proces więc odroczono do września.

Informacja o zanieczyszczeniu rzeki Terkawki oraz jeziora Druzna trafiła do inspekcji ochrony środowiska w lipcu 2014 roku. Osoba, która zgłosiła zdarzenie, twierdziła, że w rzece pływają śnięte ryby, a woda ma nieprzyjemny zapach. Potwierdzili to również wędkarze.
       Inspekcja ustaliła, że odpowiedzialną za zatrucie wody jest chłodnia działająca w Gronowie Górnym. To wypływające z zakładowej oczyszczalni, nie do końca oczyszczone, ścieki miały przedostać się dalej do obu akwenów powodując ich zanieczyszczenie. Sprawę przez wiele miesięcy badała Prokuratura Rejonowa w Elblągu. Ostatecznie do sądu wpłynął akt oskarżenia, a proces miał ruszyć 16 czerwca.
       - Oskarżonym jest współwłaściciel chłodni Marek C., który będąc odpowiedzialnym za gospodarkę wodno-ściekową oraz zapewnienie ochrony środowiska, nie dopełnił obowiązków i dokonał zanieczyszczenia wód rzeki Terkawka i jeziora Druzno - informuje sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Okres szkodliwej działalności szacuje się od czerwca 2013 do października 2014 r. Oskarżonemu zarzuca się, że poprzez niewłaściwą eksploatację instalacji przyzakładowej oczyszczalni ścieków wprowadzał do środowiska poprzez rowy melioracyjne ścieki o ponadnormatywnych wartościach zanieczyszczeń biologicznych. W takiej ilości i stężeniu, że mogło to spowodować istotne pogorszenie jakości wody i zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Działał na szkodę Polskiego Związku Wędkarskiego okręg Elbląg. Mężczyźnie może grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności - kończy sędzia Zientara.
       Póki co, jednak Marek C. nie stawił się w sądzie na pierwszej rozprawie. Nie udało się doręczyć mu zawiadomienia więc proces odroczono do 8 września.
       W ubiegłym roku doszło dwukrotnie do zanieczyszczenia wód jeziora Druzno. W maju z jeziora i dopływającej do niego rzeki Wąskiej wyłowiono ponad tonę śniętych ryb, zatruciu uległy także inne wodne organizmy m.in. ślimaki i małże. Krzysztof Cegiel, dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu załamywał ręce i mówił o katastrofie ekologicznej. Na jego wniosek sprawą zajęła się policja i prokuratura. Podejrzenie padło na mleczarnię, która do rzeki Brzezinki łączącej się z Wąską odprowadza ścieki. Jedna z kontroli wykazała rozszczelnienie instalacji chłodniczej w zakładzie, w następstwie doszło do wycieku amoniaku, co z kolei spowodowało zatrucie fauny i flory. Prokuratura nadal prowadzi śledztwo w tej sprawie. Czeka na opinię ichtiologa, by móc sporządzić akt oskarżenia.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Polecony nieodebrany w terminie uważa się za dostarczony a tu zawiadomienie nie zostało doręczone?
 • Doje... za to powinni odpowiednią karę tak żeby inni truciciele wiedzieli że nie ma pobłażania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  0
  ZielonyMuchomor(2015-06-18)
 • Wykrycie sporawcy, to jedna z najlepszych wiadomości w tym miesiącu. Gratuluję i czekam na sprawiedliwy wyrok, FINANSOWY! Proszę też o wizerunek sprawcy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  radosna(2015-06-18)
 • ile trzeba mieć w sobie chamstwa aby wypuścić truciznę do rezerwatu. Co to jest za biznesmen który dla kilku groszy jest w stanie zatruć Drużno. Najgorsze jest to że nie należy do biedaków, ma tyle szmalu że mógłby zarybić narybkiem całe Drużno a truje całe Drużno. Kara finansowa powinna być adekwatna do szkód jakie wyrządził i jego możliwości finansowych!
 • Proszę o monitorowanie tej chłodni, ponieważ lada moment zacznie się zbiór groszku i kukurydzy. Oczyszczalnia w tej firmie nie ma możliwości przerobu ilości ścieków które wyprodukuje, także część na pewno popłynie w rowy.
 • A kogo prosisz o monitorowanie?
 • Pan Marek Ci. .. cióra (e w środku) pochodzi z Gorzkowic (łódzkie) i jest właścicielem firmy Rolux tylko że przez dwa L.
 • Typowe olewające podejście do prawa większości pseudo-biznesmenów. Dlaczego takie postawy są tak pobłażane ??? Mam tylko nadzieję, że sąd weźmie to pod uwagę taką postawę w orzekaniu wyroku i oby był bardzo surowy !!! Aha. .. jest zawsze tak, że czym bardziej bogatszy tym bardziej chytry i tu również sąd powinien odpowiednio zareagować
 • Pierwszy komentarz utwierdził moja myśl po przeczytaniu artykułu. Nie rozumiem, skoro właśnie nieodebrany polecony jest uważany za odebrany to sprawa [powinna się toczyć bez tego " bardzooooointeligentnego człowieka". .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  misia2015(2015-06-18)
 • .. .. nadejdzie w życiu dzień w którym to truciciele będą konać w męczarniach jak wszystkie niewinna zwierzęta! Jedna jedyna sprawiedliwość na tym świecie! ZEgar tik tak tik tak. .. czas ucieka. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  kinia11122344(2015-06-18)
 • To samo robi oczyszczalnia w Młynarach, dopływ Baudy i i sama Bauda poniżej ujścia tego dopływu jest martwa, WIOŚ nie widzi problemu bo też sami poprzez brak nadzoru są w jakimś stopniu odpowiedzialni za to, władze lokalne też mają to gdzieś do do urzędu gminy smród nie dociera a pracownicy oczyszczalni i ich kierownik mają się dobrze, mieszkańcy bulą za ścieki są pieniądze na premie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  zibing(2015-06-18)
 • Phiiii, kiedyś Zamech, mleczarnie, Furnel, elektrownia, zakłady mięsne, browar i wiele, wiele innych przedsiębiorstw truły na potęge i wylewały ścieki do kanału a teraz jakiś drobny handlowiec i tak się obs. r. ali
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  8
  Ekolog(2015-06-18)
Reklama