UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wyrok w sprawie zatrucia Jeziora Druzno

 
Elbląg, To była katastrofa ekologiczna - mówili wędkarze
To była katastrofa ekologiczna - mówili wędkarze (fot. Anna Dembińska, arch. portEl)

Zakończył się trwający blisko cztery lata proces w sprawie skażenia rzeki Wąskiej i jeziora Druzno. Sąd uznał, że błędne decyzje dyrektora i dwóch innych przedstawicieli kierownictwa firmy mleczarskiej z Pasłęka doprowadziły do katastrofy ekologicznej. Skazał mężczyzn na karę roku więzienia w zawieszeniu.

W 2014 r. doszło do zanieczyszczenia wód jeziora Druzno. W maju z jeziora i dopływającej do niego rzeki Wąskiej wyłowiono ponad 1,5 tony śniętych ryb, zatruciu uległy także inne wodne organizmy m.in. ślimaki i małże. Krzysztof Cegiel, dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu załamywał ręce i mówił o katastrofie ekologicznej. Na jego wniosek sprawą zajęła się policja i prokuratura. Podejrzenie padło na mleczarnię z Pasłęka. Proces ruszył w 2015 r.

Na ławie oskarżonych zasiadało trzech członków kadry kierowniczej (dyrektor generalny, kierownik ds. skupu i techniki, kierownik ds. energetycznych i ochrony środowiska) zakładu mleczarskiego. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Dziś (21 października) zapadł wyrok.

Jarosław M., Janusz T., Zbigniew A. zostali uznani za winnych tego, że przez ich działania lub zaniechanie działań doszło do wycieku amoniaku, ścieków i śmietany do rzeki Brzezinka, a następnie rzeką Wąską do jeziora Druzno. To doprowadziło do zagłady żywych organizmów w znacznym rozmiarze (1700 kg), w tym gatunków chronionych, których wartość oszacowano na nie mniej niż 363 tys. zł.

Wszyscy trzej mężczyźni zostali skazani na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok (okres próby). Wyrok nie jest prawomocny.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • RobertKoliński Skandal i granda! Kapitalistyczni bandyci zniszczyli przyrodę, zatruli środowisko, spowodowali bardzo konkretne straty dla wszystkich i w zasadzie wychodzą za swoje przestępstwo wolni, bo co to jest za wyrok "rok w zawieszeniu"?! Za posiadanie jednego jointa ludzie dostają większe sankcje. Nie została na nich nałożona nawet kara finansowa, ani obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody. Nóż się w kieszeni otwiera na takie wyroki sądów i nachodzi człowieka mściwa chęć poparcia jednak polityki PiS-ministra Ziobro w kwestii rozprawy z nieudolnym i za nic mającym zasady sprawiedliwości i współżycia społecznego sądownictwem w Polsce. Hashtagi: #PanstwoZkartonu,#bezprawie,#SmiechNaSaliSadowej
 • A jakie odszkodowanie za uśmiercenie znacznej ilości fauny zapłacą ci truciciele?
 • To żart?????Nawet kosztami nie zostali obciążeni????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  cynik(2019-10-21)
 • RobertKoliński Żadnej, przecież "mądry i sprawiedliwy" sąd zwolnił ich nie tylko z jakichkolwiek kar i zadośćuczynienia za wyrządzone szkody, ale nawet z ponoszenia kosztów sądowych w tej sprawie. Bandyci zniszczyli, zatruli, zlekceważyli i złamali (prawo), zaś sąd im za to nawet po łapach nie dał. Proszę teraz policzyć ile np. kosztowało wykonanie ekspertyz naukowych i środowiskowych w elbląskich laboratoriach, ile kosztowała praca ludzi związana z usuwaniem sutków tej zbrodni, praca urzędów i instytucji, koszty 4-letniego procesu wreszcie, na który byli wzywani świadkowie i biegli, a będziemy mieli nieco pełniejszy obraz tego idiotycznego i skandalicznego zwyczajnie wyroku. Czy prokuratura odwoła się od tej haniebnej decyzji elbląskiego sądu?
 • Panowie mają kasę to posmarowali. Wyrok jest skandaliczny. Powinni zostać ukarani przykładnie i pokryć z nawiązką koszty szkód jakie swoimi działaniami dokonali. Przynajmniej od trzech do pięciu lat bezwzględnej odsiadki, ogromna kara pieniężna oraz przynajmniej pięcioletni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Tego rodzaju kary dały by do myślenia im podobnym, że prawo i przyrodę należy szanować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46
  2
  krytyk(2019-10-21)
 • kpina. Taka katastrofa a wyrok - nie oszukujmy - równa się z "niewinny". Rok w zawieszeniu. .. .Dzieciaka kopniesz w tyłek, psa trzymasz w zlych warunkach i masz gorszy wyrok niż katastrofa ekologiczna i ponad tona ryb zabitych i wiele rzeczy pobocznych. Powinni chociaż te 400 tys zapłacić na ręce kogoś kto UCZCIWIE wyda na odbudowę flory i fauny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49
  3
  kierowcahulajnogi(2019-10-21)
 • cztery lata - proces to już zakrawa na komedię. I taaaki dobry dla oskarżonych - wyrok. Na pewno Rzeczypospolita nie zasłużyła na takich "sędziów". Czy jest ktoś na forum kto jest przeciwny reformie sądownictwa ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  4
  hamulcowy(2019-10-21)
 • cztery lata - proces to już zakrawa na komedię. I taaaki dobry dla oskarżonych - wyrok. Na pewno Rzeczypospolita nie zasłużyła na takich "sędziów". Czy jest ktoś na forum kto jest przeciwny reformie sądownictwa ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  2
  hamulcowy(2019-10-21)
 • @RobertKoliński - tak tak, krowa to piękny ptak. najlepiej żeby wszyscy byli równo biedni, prawda ? :)
 • A winni zatrucia sciekami Wisły i morza nic nie dostaną, żadnej kary. Chory kraj.
 • Skandalicznie śmieszny wyrok.
 • Jaka reforma sądów takie wyroki, ale jak się ustawy pisze na kolana i nocą głosuje to taki mamy efekt
Reklama