UWAGA!

Elbląskie ślady Ojca Świętego

Elbląg, 6 czerwca 1999 roku. Msza święta na lotnisku elbląskiego aeroklubu
6 czerwca 1999 roku. Msza święta na lotnisku elbląskiego aeroklubu

Po śmierci Ojca Świętego elblążanie zadają pytania, co można zrobić, by oddać Mu hołd, by Jego pamięć w naszym mieście była wiecznie żywa, by kolejne pokolenia pamiętały największego Polaka.

Po wizycie Ojca Świętego II w Elblągu w czerwcu 1999 r. pozostało wiele pamiątek. Imię Jana Pawła II noszą: III Liceum Ogólnokształcące i szpital przy ul. Żeromskiego. Papież jest również honorowym obywatelem naszego miasta. W wyniku wspólnej inicjatywy prezydenta Elbląga Henryka Słoniny i biskupa Andrzeja Śliwińskiego w pierwszą rocznicę papieskiej wizyty w parku Traugutta stanął krzyż, pod którym w kolejne rocznice wizyty odprawiane są nabożeństwa. W 2001 roku przy katedrze św. Mikołaja odsłonięty został pomnik papieża zaprojektowany przez prof. Wawrzyńca Sampa. Wydano także album "Jan Paweł II w Elblągu" i wybito pamiątkowy medal.
     Papieski ołtarz i cała konstrukcja dachowa zostały przewiezione i zainstalowane w nowo wybudowanym kościele parafialnym w Kwidzynie. Natomiast winda, która wwiozła papieża na elbląski kopiec, zainstalowana została w Urzędzie Miejskim i służy osobom niepełnosprawnym. O tym, kto pierwszy z niej korzystał, informuje specjalna tabliczka.
     - Elementy metalowe ołtarza, tak zwane żebra, które miały kształt rąk, trafiły do nowo budowanego wówczas kościoła w Iławie – dodaje Jacek Pączkowski, rzecznik prasowym elbląskiej pielgrzymki Jana Pawła II w Elblągu.
     Pozostał jeszcze jeden ważny element - tron papieski. Po wizycie Ojca Świętego, został on przeniesiony do katedry św. Mikołaja i służy biskupowi.
     - Teraz, po śmierci papieża, elblążanie pragną jeszcze bardziej zaznaczyć Jego obecność w naszym mieście i oddać Mu hołd - mówi Agnieszka Staszewska, rzecznika prezydenta Elbląga. - Odbieramy bardzo dużo maili z propozycjami. Grupa elblążan zgłosiła na przykład projekt przemianowania ul. Ogólnej na ul. Jana Pawła II. Pewien elblążanin zaś sugeruje nazwanie hali sportowo-widowiskowej budowanej przy ul. Grunwaldzkiej imieniem papieża. Motywuje swój pomysł tym, że Ojciec Święty sam był sportowcem, kochał sportowców, a i Jego wizyta w naszym mieście była związana ze sportem. Rozważymy wszystkie propozycje.
A, J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dlaczego elementy z pielgrzymki Ojca Świętego zostały wywiezione z miasta? Nie było na nie miejsca w Elblągu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pogrążony w smutku(2005-04-05)
 • Jak mozna uczcic pamiec? Jeśli to możliwe spotkajmy się w czwartek o 19:50 . Niech każdy przyniesie świecę. Instytucje, organizacje niech wystawia poczty sztandarowe. O 20:00 ruszymy wielkim marszem w holdzie Janowi Pawlowi II spod Krzyża papieskiego (park Traugutta) idąc pod pomnik Jana Pawła II. A następnie o 21:00 zakonczymy Apepelem Jasnogórskim. Telewizja Elblska przygotowala tam cos specjalnego. Bądźmy razem - niech i Elbląg pozegna Jana Pawła II. Roześlij tę wiadomość wszytskim elblążanom z twojej listy gg, rozpowiedz znajomym, przyjdz.Od nas zalezy, czy zjednoczymy sie dla Papieza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Instruktor(2005-04-05)
 • jestem niezadowolona że takie pamiątki z wizyty ojca świętego jak ołtarz i jego części nie są u nas w Elblągu
 • nie wiem czy Państwo pamiętacie, ale został tez skomponowany utwór z okzaji wizyty papieża= jest dostępny, i jest ciągłym sladem tego dnia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zając(2005-04-05)
 • zając ...Prosze podaj adres www gdzie mozna ściągnąć tę piosenkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Marzena(2005-04-05)
 • Szkoda tylko, że most nowowybudowany nazwano "Unii Europejskiej", choć była propozycja, ąby nazwać go Imieniem Papieża. Wtedy władzom zależało na Unii, a szkoda.
 • O rany, Marzena-to nie piosenka, tylko utwór symfoniczny, na 2 orkiestry i chór. Bardzo piękny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zając(2005-04-06)
 • Widzicie Drodzy Elblążanie , do czego w naszym mieście doprowadziła komuna. Wszystko co mogło przypominać Papieża Jana Pawła II jako relikwie zostały wywiezione. Diabeł zawsze boi sie święconej wody. Jak trudno było uzgodnić przyjazd Ojca Św. do Elbląga , a później bez konsultacji społecznej i mądrych, naprawdę modrych tego miasta zagospodarować kopiec z ołtarzem papieskim w Elblągu. Gdzie byliście kapłani guzikowi, mówią o Was świeccy i to jest prawda. Nie pochodzicie z Elbląga, przywożą Was z innych stron więc Wasze serca nie żyją tym miastem jak zresztą i władze wymieniane po każdych wyborach. Jesteśmy jedynym miastem , które zaorało i wywiozło to czego dotykał nasz Wielki Rodak, Święty Rodak. Zarządziliście się tym jak własną rzeczą, a przecież to było nasze , z naszych podatków, datków i ofiar. Jak spojrzycie teraz nam w oczy?
 • Utwór na cześć Jana Pawła II to "Tu es Petrus" .Kompozytor - Janusz Jędrzejewski elblążanin , na chór mieszany i orkiestrę. Utwór jest piękny. Może , gdy zbierze się cały chór , to będzie wykonany, tylko bez orkiestry, przy akompaniameńcie organów w dniu pogrzebu Ojca Św. o godz. 18.00 w kościele Matki Bożej K.P. przy ul. Robotniczej 69 w Elblągu. Zaznaczam może- gdyż jest trudnym utworem i wymaga pełnego składu chóru a wiedząc jak sporo elblążan wyjeźdźa do Rzymu może nie zebrać się kompletny chór. Ale będzie jeszcze niejedna okazja , aby utwór został wykonany nawet jako zjednoczone chóry Ellbląga jak na powitanie Ojca Św.
 • Od niedawna mieszkam w Elblągu i nie natknąłem się na ul. Jana Pawła II. Czy jest w E-gu takowa ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  przybysz(2005-04-06)
 • Miała być taka ulica w centrum miasta (ul. 1 maja), ale podobno koszty wymiany pieczątek firm tam się znajdujących były wysokie. Później była szansa na nazwę dla nowego mostu, ale władze sie uparły na nazwę, która i tak się nie przyjęła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pytajnik(2005-04-06)
 • Kinga : B R A W O ! ! !
Reklama