UWAGA!

Ważne są gesty

Od chwili, kiedy dowiedzieliśmy o śmierci Ojca Świętego, wielu z nas chce okazać, że zdarzyło się coś bardzo ważnego.

Jak niegdyś, w czasie kolejnych pielgrzymek, także teraz w oknach można zobaczyć zdjęcia Jana Pawła II - tym razem są one ubrane w kir. Wieczorem w wielu domach palą się świece.
     - Na ulicach Elbląga wisi około 350 biało-czerwonych i papieskich flag z czarnymi wstążeczkami - informuje rzeczniczka prezydenta Agnieszka Staszewska.
     
     Zdjęcia i... wolne
     To jednak nie wszystkie oznaki żałoby. Chyba po raz pierwszy można ją zauważyć także na pojazdach. Wcześniej (gdy w wyniku przestępstw ginął kierowca z danej korporacji taksówkarskiej) zdarzały się przybrane w czerń taksówki, teraz czarne wstążeczki i chorągiewki powiewają na antenach autobusów, tramwajów, taksówek i prywatnych samochodów.
     - Sami poprosiliśmy szefa, żeby kupił wstążki, chcemy jak możemy złożyć hołd naszemu papieżowi - wyznaje kierowca autobusu. - Inna sprawa, że młodzież, którą codziennie wożę do szkoły, jest ostatnio jakaś cicha i skupiona.
     Hołd zmarłemu papieżowi chcą też oddać pracownicy sklepów. Na wielu drzwiach i witrynach zobaczyć można fotografie Jana Pawła II oraz kartki z informacją, że z powodu pogrzebu piątek nie będzie dniem handlowym. Od poniedziałku oblężenie przeżywają sklepy, w których można kupić flagi oraz pasmanterie.
     
     Wstążki i tasiemki
     - Klienci są rozgoryczeni, nie mamy już żadnych czarnych tasiemek, zostały tylko żółte, niebieskie i czerwone - mówi ekspedientka w sklepie przy ul. Hetmańskiej. - Dzwoniliśmy do dostawcy, ale usłyszeliśmy, że w tej chwili w żadnej hurtowni nie ma już czarnych wstążek.
     W księgarni, która znajduje się trochę dalej, jedna z dwóch witryn poświęcona jest Papieżowi – Polakowi.
     - W niedzielę rano zrobiliśmy specjalną wystawę książek, są na niej piękne żywe kwiaty, a w sklepie jest telewizor, który postawiła nam szefowa, byśmy mogli na bieżąco śledzić wydarzenia - mówi jedna z ekspedientek. - W tej chwili mamy bardzo duży wybór pozycji poświęconych papieżowi. Niektóre tytuły skończyły się, jak np. „Pamięć i tożsamość”, ale czekamy na dodruk, który obiecywany jest w przyszłym tygodniu.
     - Na życzenie klientów sprzedajemy również flagi papieskie i narodowe - usłyszeliśmy.
     
     Mądry po szkodzie?
     Wielu z nas nie spodziewało się, że żałoba po Janie Pawle II będzie tak widoczna na elbląskich ulicach - pewnie tak samo, jak nie spodziewaliśmy się, że Ojciec Święty odejdzie tak szybko. Być może jest to znak, że potrafimy się otworzyć i nie wstydzić swoich uczuć.
     - Mam nadzieję, że teraz śmierć i żałoba przestaną być tematem tabu – mówi nauczycielka jednego z gimnazjów w Elblągu, Jolanta Leśniewska, która wczoraj wyjechała do Rzymu na pogrzeb Jana Pawła II. – Liczę, że ta śmierć da wszystkim do myślenia, że nie będziemy się bali o niej mówić - i być z ciężko chorym lub umierającym. Wielu osobom się wydaje, że śmierć to coś najgorszego, co może nas spotkać, że każdy musi być piękny i młody. Ojciec Święty pokazał nam, że jest inaczej – że właśnie człowiek starszy, schorowany, bardzo cierpiący jest o wiele bardziej wartościowy, jak ten, który jest młody i urodziwy...
Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Napisałam to kierowana odruchem impulsem i wielką potrzebą Z NIM wszystko było takie proste W NIM zawsze było widać wiosnę W NIM oczy dobre, czułe dłonie Niech JEGO miłość w nas zapłonie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Małgosia W(2005-04-07)
 • naprawdę bardzo ładne..... proste, ale i niezwykle trafne...
 • Też zauważyłem że na wielu samochodach wiszą czarne wstążki i w wielu oknach wisi obrazek papieża
 • mam infprmacje z ostatniej chwili : w ELBLĄGU SZEFOM FIRMY "W -Ć ' PRZYPOMNIAŁO SIE ŻE MUSZĄ WYPRODUKOWAĆ BATONIKI DLA WOJSKA W ZWIAZKU Z CZYM NIE WSZYSCY ELBLĄŻANIE MOGĄ UCZCIĆ PAMIĘĆ OJCA ŚWIĘTEGO , PRACOWNICY ZOSTALI WEZWANI DO PRACY . I CO WY NA TO ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  KRYSIA(2005-04-07)
 • Ależ Krysiu, WSZYSCY mogą uczcić pamięć ojca świętego. Mogą się modlić podczas wyrobu batoników. Jezus był cieślą i nie marudził na pracę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wolność(2005-04-07)
 • Moim zdaniem to co sie dzieje w WOLNOSCI jest karygodne,nie dosc że jest tam totalny wyzysk kobiet przez 8 godzin,ciezkiej pracy,pozrywane ściegna u kobiecych rąk,to jeszcze zamiast dac wolne pracownikom jak inni,to pracownicy musieli brac sobie urlopy wypoczynkowe,no i jeszcze te......BATONIKI !!!Szok!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pracownica(2005-04-07)
 • I to ma być WOLNOŚĆ??!! Kompromituje się zakład, a cała góra w zakładzie robi z siebie frajerów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ziomek(2005-04-08)
 • Zamkor na Rawskiej - nocna zmiana dzisiaj, kolejna kompromitacja.
 • W moim przekonaniu wolny powinien być cały tydzień. Wszak niektórzy chcą wyjechać do Włoch, inni w skupieniu przeżywać te chwile, bez rozpraszania się pracą, czy obowiązkami. Tak jak np. operatorzy telefonii komórkowej obniżyli ceny połączeń do Włoch, tak samo banki na przykład powinny udzielać zerowo oprocentowanych kredytów na kilka miesięcy. Wszak wyjazd na pogrzeb to koszt co najmniej 1000zł, a często ludzie chcieli wyjeżdżać całymi rodzinami - jaka jest sytuacja finansowa społeczeństwa - wiadomo. Smutne, że tak prozaiczne sprawy jak pieniądze czy praca uniemożliwiły niektórym oddanie hołdu poprzez uczestnictwo w ostatniej drodze.
 • Apel młodzieży: Zgaśmy światła w całej Polsce Polska młodzież organizuje kolejną akcję, w której chce oddać hołd Janowi Pawłowi II. Tym razem młodzi apelują, aby dziś o 21.37 - czyli w godzinę śmierci papieża - każdy z nas zgasił na pięć minut wszystkie światła.
 • S. sfinansowac ci leczenie?? Czlowieku opanuj sie i pomysl zanim napiszesz ponownie podobne brednie!!
Reklama