UWAGA!

W Bibliotece pora prozy

 Elbląg, Sławomir Shuty
Sławomir Shuty

W piątek 9 października o godz. 18 w sali audiowizualnej na poddaszu Biblioteki Elbląskiej gościem czytelników będzie Sławomir Shuty, pisarz, reżyser, fotograf, performer. Spotkanie poprowadzi prof. Przemysław Czapliński, jeden z najwybitniejszych znawców polskiej literatury współczesnej.

Będzie to jedno ze spotkań w ramach ogólnopolskiego projektu „4 pory książki – pora prozy”, realizowanego również w Bibliotece Elbląskiej. Wstęp na spotkania jest wolny.
      
       „4 pory książki – pora prozy” - program:
      

       Czwartek, 8 października
       godz. 17: „Nie tylko dla kobiet” – wieczór autorski Sylwii Chutnik, prowadzi Joanna Wilengowska.
      
       Piątek, 9 października
       godz. 17: Wernisaż wystawy rzeźby, malarstwa i rysunku Wojciecha Sęczawy.
       godz. 18: „Made in Poland” – wieczór autorski Sławomira Shuty, prowadzi: prof. Przemysław Czapliński.
      
       Sobota, 10 października
       godz. 17: „Prognozy prozy” – panel dyskusyjny. Uczestniczą prof. Piotr Śliwiński i Dariusz Nowacki, prowadzi: prof. Przemysław Czapliński.
       Godz. 19: Spektakl „Miejski kraul” na podstawie prozy Sławomira Shuty w wykonaniu Teatru Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego.
      
       ***
       Sławomir Shuty sam siebie nazywa niekiedy Produktem Polskim. To określenie trafne podwójnie: z jednej bowiem strony Shuty jednocześnie eksploruje i eksploatuje polskość – nie sztandarową, ale makatkową – z drugiej zaś twórczość Shutego, jak produkt właśnie, składa się z wielu różnych składników. Swoje pierwsze książki – „Nowy Wspaniały Smak” (1999), „Bełkot” (2001) i „Cukier w Normie” (2002) – Shuty wydawał w początkującej wówczas krakowskiej oficynie Ha!art. Premiery ogłaszane były miastu i światu przy pomocy plakatów, na których wąsaci kucharze zapraszali na pokaz Cyrku Shuty, posiadającego w programie m.in. żonglerkę kiełbasą i sushi po polsku. Uczestnicy spotkania częstowani byli jajkami w majonezie albo kiszonymi ogórkami, na scenie zaś odbywały się walki bokserskie, improwizowane skoki narciarskie albo biczowanie parówkami.
       Równocześnie Shuty zajmował się m.in. fotografią, kolażami (dołączany do Ha!artu artzin Baton) i hipertekstem (pierwsza polska powieść hipertekstowa „Blok” – 2002), a w międzyczasie ogłosił kandydowanie do parlamentu z ramienia Samoobrony (czego dowodem miała być fotograficzna sesja w biało-czerwonym krawacie, na której Shuty występował zresztą z mocno pokiereszowaną przez „chłopców z Huty” twarzą) i obwołał się pierwszym w Polsce Nielegalnym Proboszczem, który zgodnie z rynkowymi zasadami udziela sakramentów w sposób dostosowany do potrzeb klienteli: byle jak, byle gdzie i bez nauki katechizmu. Wydana w 2004 r. nakładem W.A.B antykorporacyjna powieść „Zwał” przesądziła o nagrodzeniu Shutego Paszportem Polityki. W następnym roku ukazał się Produkt Polski (zbiór kolaży z artzina Baton) i reedycja „Cukru w normie”, a w ubiegłym roku nowa powieść „Ruchy”. W międzyczasie Shuty wyreżyserował najpierw jarmushowski film „W drodze”, a później „Lunę”, horror drogi, który wygrał Festiwal Kina Niezależnego TVP.
      

 


       Prof. dr hab. Przemysław Czapliński (fot. Danuta Węgiel) – jeden z najczęściej cytowanych krytyków literackich, juror prestiżowej Nagrody Literackiej Nike. Poważnie naraził się wielbicielom Harry'ego Pottera, pisząc w „Gazecie Wyborczej”, że książka Joanne K. Rowling jest harlequinem dla dzieci. Zarówno działalność naukowa profesora Czaplińskiego. jak i jego zainteresowania skupiają się wokół historii i teorii literatury oraz krytyki literackiej. Urodził się 6 listopada 1962 r. w Poznaniu. Studia na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej rozpoczął na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w roku 1986 uzyskał tytuł magistra. W latach 1986-1992 był asystentem w Zakładzie Teorii Literatury UAM. W roku 1992 otrzymał tytuł doktora, broniąc pracy na temat manifestów literackich w dwudziestoleciu międzywojennym. Od tego czasu do roku 1998 pełnił funkcje adiunkta. W roku 1997 obronił prace habilitacyjną, która już w roku następnym zaowocowała tytułem profesora Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W roku 2002 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Ponadto jest autorem ponad 200 publikacji, organizatorem ogólnopolskich konferencji naukowych, od roku 2001 Kierownikiem Pracowni Krytyki Literackiej oraz redaktorem Poznańskich Studiów Polonistycznych. Równolegle do działalności naukowej ogrom swej wiedzy wykorzystuje jako juror konkursów literackich, miedzy innymi juror Literackiej Nagrody NIKE (1997-2001), oraz członek zespołów przygotowujących programy promocji literatury polskiej za granicą. Laureat Nagrody im. Kazimierza Wyki przyznawanej w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury. To wysoko oceniane wyróżnienie – zarówno przez teoretyków literatury i sztuki, jak i samych twórców.
      
       Zadanie dofinansowane ze środków Instytutu Książki.
      
      

oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Oprocz spotkania z nielegalnym proboszczem prosimy o spotkanie z nielegalnym artysta, ktory zrobi kupe na publicznosc, pokaze swoj mozg w formalinie, odbedzie stosunek z 13-latka i wrzuci Biblie do kibla. W imie sztuki rzecz jasna.
Reklama