UWAGA!

Czerwiec 1976 w Elblągu

 Elbląg, Czerwiec 1976 w Elblągu

Miłośników historii najnowszej oraz świadków wydarzeń czerwcowych zapraszamy w czwartek 16 czerwca do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na spotkanie z historykami - Karolem Nawrockim i Piotrem Brzezińskim z Referatu Badań Naukowych Instytutu Pamięci Narodowej.

Zaproszeni goście przybliżą historię wydarzeń czerwca 1976 w Elblągu. Początek spotkania - godz. 18. Wstęp wolny.
       W roku 2011 przypada 35 rocznica protestów robotników przeciwko władzy komunistycznej. Główne wydarzenia miały miejsce w Ursusie, Radomiu i Płocku, ale także w elbląskich zakładach pracy, gdzie protestowano przeciwko ogłoszonym przez premiera Piotra Jaroszewicza drastycznym podwyżkom cen urzędowych na niektóre artykuły konsumpcyjne. O wydarzeniach tamtego czasu będzie się można dowiedzieć podczas spotkania z Karolem Nawrockim i Piotrem Brzezińskim.
      
       Karol Nawrocki - historyk IPN, autor książki „Zarys historii NSZZ Solidarność Regionu Elbląskiego 1980-1989”, badacz wydarzeń roku 1976 w Elblągu
       Piotr Brzeziński – historyk z Okręgowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, współautor książki "Zbrodnia bez kary. Grudzień 1970 w Gdyni".
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Pamietamy
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    slkp@wp.pl(2011-06-13)
  • W czerwcu 1976 r. w Elblągu odbył się spęd różnej maści towarzyszy szmaciaków i ich młodzieżowych przybudówek na stadionie Olimpii i tam - podobnie jak w innych miastach - potępiono /po lini marksizmu leninizmu i na bazie partii/ "warchołów z Radomia i Ursusa". Ówczesne władze partyjne Elbląga baaardzoo mocno się starały by ten spęd przybrał jak największe rozmiary, by zapunktować mocno u towarzyszy z W-wy, tym bardziej, że był to drugi rok istnienia Województwa Elbląskiego - a tam "towarzysze w stolicy jeszcze mieli w pamięci wrogą postawę robotników Elbląga sprzed 6 lat. .. A towarzysze z W-wy zawsze wiedzieli najlepiej, byli wręcz nieomylni, a żeby im pamięć o Elblagu nieco wzmocnić, wędrowały ta dosłownie tony wędzonego węgorza. .. Jeszcze dzisiaj w Tolkmicku i Fromborku mówią, że jak komuna upadła 4 czerwca 1989 roku - to węgorze w Zalewie Wislanym zaczęły pływać na powierzchni wody!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    warchoły i biedne węgorze....(2011-06-13)
  • no cóż IPN dobrze płaci. .. .reszta do śmietników. .. ..
  • Pamiętam jak podczas rozruchów w 1980 czy 1981 ciężarowy samochód tyłem specjalnie rozbił szybę w sklepie z ciuchami a potem ludzie włazili tam i wychodzili obładowani towarami. Zwykli ludzie a nie urzędnicy partyjni. Pamiętam choas i anarchię jak nie chciało się pracować a mieli pracę i wszystkie świadczenia. Dziś juz w wolnej Polsce wystarczy ryknąć na robola to odechce mu się lenistwa czy dodatkowych świadczeń albo urlopu z racji choroby jego bachora.
  • Rzucało się w oczy, jak miejscowy "Głos Elbląga" podał, że manifestantów, bo tak nazywano zgromadzonych ludzi na stadionie, było 11 tysięcy, a faktycznie było 10 razy mniej. Ludzie w mieście kpili sobie z takich informacji.
  • reszta to kto? a może co? bić się o co nie ma. odtajniono na dziś 5% tajnych zasobów ipn. ..
  • Dziś też mamy pracę i świadczenia dorównujące wynagrodzeniu. .. a to zdarzenie można też spotkać w opisach zdarzeń z roku 70.No cóż, tak czy inaczej wszystkiemu winna Lotka. .. Co ja piszę, oczywiście robol.
Reklama