UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... 36 tysięcy elblążan obejrzało film "Wunschkonzert"

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... 36 tysięcy elblążan obejrzało film "Wunschkonzert"

W ostatnich czternastu dniach w godzinach popołudniowych przed kinem "Lichtspielhaus" można było zaobserwować tłumy. Każda dotychczasowa emisja filmu "Wunschkonzert" jest wyprzedana do ostatniego miejsca. Jak przekazało nam kierownictwo kina, żaden wcześniejszy film nie odniósł w Elblągu takiego sukcesu jak właśnie ten.

Do wczorajszego południa obejrzało go 32 tysiące elblążan. Ponieważ film będzie emitowany do środy, a może nawet do czwartku, możemy spokojnie szacować, że zobaczy go łącznie 36 tysięcy osób. W ten sposób pobito rekord oglądalności filmu pt. "Żyd Süß", który obejrzało dokładnie 28 079 widzów [Żyd Süss (niem. Jud Süß) – niemiecki film propagandowy z 1940, w reżyserii Veita Harlana. Film opowiada biografię Josepha Süß Oppenheimera, niemieckiego kupca żydowskiego, związanego z dworem wirtemberskim na początku XVIII wieku – Wikipedia]. [W latach dwudziestych dwudziestego wieku Niemcy były państwem z najgęściejszą siecią kin na świecie. Wszystkie nowo wyprodukowane, cieszące się dużą oglądalnością filmy trafiały też, choć z niejakim opóźnieniem, na ekrany elbląskich kin (czy też raczej kinoteatrów). Kinoteatry (tzw. Lichtspielhäuser) były bowiem miejscami, gdzie widzowie mogli obejrzeć pierwsze nieme filmy. Dziesiąta muza dotarła do Elbląga jeszcze przed 1914 rokiem (przed tą datą powstało najstarsze elbląskie kino – Centraltheater). Niewiele później wybudowano jeden z najpopularniejszych wśród elblążan kinoteatrów - Lichtspielhaus przy Fleischerstraße 9 (Rzeźnickiej), mieszczący się w naprawdę imponującym budynku i mogący pomieścić sześćset osiemdziesiąt osób. Przełom 1929/30 to początek ery filmu dźwiękowego w Niemczech. Wkrótce filmy dźwiękowe upowszechniły się i w Elblągu, choć jeszcze w 1932 roku przy opisie filmu w gazecie podawano, by uniknąć nieporozumień, iż jest to film dźwiękowy. Szczególny wzrost popularności rozrywki, jaką było kino, przypadł w III Rzeszy na lata czterdzieste. Kino stało się jednym z ulubionych (obok radia) nazistowskich narzędzi propagandowych. Ogromną sensacyjną, bo zgromadził w Elblągu w marcu 1941 roku aż 36 tysięczną widownię i był drugim pod względem kasowości filmem Trzeciej Rzeszy, okazał się film "Wunschkonzert", nawiązujący do popularnej audycji radiowej, w której przebywający na froncie żołnierze mogli zamówić dla bliskich piosenkę. – źródło www.historia.bibliotekaelblaska.pl] (WZ, wtorek, 04.03.1941 r.).

 

Jest matką dziesięciorga dzieci. Dziś kończy 80 lat

Dziś swoje 80. urodziny świętowała wdowa po nauczycielu Anna Grau z domu Spiegelberg, zamieszkała przy ulicy Rechniewskiego 3 (niem. Borsigstrasse). Pani Grau, która urodziła się w Aniołowie (niem.Rapendorf), w powiecie pasłęckim (niem. Pr. Holland), jest matką dziesięciorga dzieci, z których żyje dziewięcioro. Jej córka wyszła za mąż w Brazylii. Z jej siedmiu synów sześć walczyło podczas wojny (1914-1918). Wszyscy wrócili cali i zdrowi. Czternaścioro wnucząt przekazało dziś jubilatce, która nadal jest pełna wigoru i na ciele i na duchu, serdeczne życzenia. My dołączamy się do tych gratulacji i życzmy jeszcze wiele lat w zdrowiu wśród dzieci i wnuków (WZ, wtorek, 04.03.1941 r.).

 

Walne zebranie członków NSDAP w Próchniku

W sobotę, 8 marca o godz. 20 w gospodzie Fietkau Dörbeck odbędzie się spotkanie członków NSDAP oddział w Próchniku (niem. Dörbeck). Kierownicy i kierowniczki innych związków są również zaproszeni na to spotkanie [niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) – niemiecka partia nazistowska, która w latach 1933–1945 sprawowała w Niemczech totalitarną władzę. Rządy NSDAP charakteryzowały się terrorem politycznym, totalną inwigilacją, likwidacją opozycji i programem podboju Europy. Polityce podboju towarzyszyły ludobójstwa dokonywane w podbitych państwach (zwłaszcza w Polsce, gdzie zamordowano około sześć milionów obywateli). Kierownictwo partii zostało uznane w procesach norymberdzkich za organizację przestępczą, a samej partii alianci zakazali działalności 20 września 1945 - Wikipedia] (WZ, wtorek, 04.03.1941 r.).

tłum. DK

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A Zenka Martyniuka więcej obejrzało.
 • @kinoman - Ale Niemcy uczciwie zapłacili za bilety i film pobił rekordy wpływów. Do Zenka Kurski musiał wycyganić od rządu kasę, a i tak to jest klapa finansowa. @ Adek
 • Ten film to był typowy przykład dzieła przeznaczonego do akcji "ku pokrzepieniu serc". Został zrealizowany na polecenie Josepha Goebbelsa przez jednego z jego ulubionych reżyserów. Bohaterowie filmu, oficerowie lotnictwa uwikłani w wojnę, kochają tą samą kobietę i pomimo różnych perypetii ostatecznie kończy to się szczęśliwie. Podobne filmy były tworzone w okresie II wojny przez inne państwa. U nas z tego gatunku najbardziej znany był film radziecki z 1944 roku pt "O wpół do szóstej wieczorem po wojnie".
 • szkoda ze takie artykuly dopiero teraz sie ukazauja a nie np w latach 50 i 60
 • Pieprzony wielbiciel szkopòqw ,mamy swoją historię !
 • W tamtych czasach to nie Elblążan32000obejżało film tyłko ELbingowcòw w końcu szkopy się tam panoszyli
 • @Ktośzpółnocy - Szkopy się nie panoszyły, tylko tu dłużej jak my żyli. Myśmy tu przybyli z zadupia Polski Przedwrześniowej (Kresy, Litwa, Białoruś )"dzięki"temu że "wujek'Adolf przegrał wojnę, a o naszej lokalizacji decydowano za nas i bez nas, bo od Potopu Szwedzkiego mieliśmy rządy, jak papier toaletowy. .. @Amen
 • Obojętnie jaka była historia jesteśmy jej częścią
 • Człowieku ! Nie myśmy tą wojnę rozpoczęli i to jest ci zapewne wiadome ,a le nigdy ,przenigdy i w jakim kolwiek kontekście nie mòw o hitlerze wujek , czy jak kolwiek inaczej pobłażliwie w nazwie .chyba nie muszę pisać z jakiego powodu . Użyłeś słowa ( Amen) . Mam więc prawdopodobnie do czynienia z człowiekiem , jeśli niereligijnym to wierzącym ,zatem wierz mi , że piekło dla tej hitlera to jak dla innych do stąpienie łaski Bożej . Nie wiem co jest gorsze od piekła ,jeżeli wogòle coś takiego istnieje,ale mam nadzieję że to ścierwo , tam trafiło. jw.amen .
 • Wojnę rozpoczęliśmy zajmując Zaolzie, razem gdy Adolf zajmował Czechy. Zajął bez wystrzału 500 samolotów i 1500 czołgów i wozów panc. którymi potem najechał też na Polskę. Wujek był napisany w cudzysłowie, co nie jest kontekstem, a amen to łacinie koniec. Trzeba czytać różne oceny faktów historii, mimo że większość naszej historii to skutki fatalnych rządów od kilkuset lat. Pozdrawiam. @ Amen
 • @Szkop - ta wszystko jedno co za roznica wszyscy jestesmy w europie, jest rowno i sprawiedliwie czego chciec wiecej
 • "a amen to łacinie koniec"mówisz ? a w internetach piszom "Amen to słowo aramejskie, które przeszło do języka hebrajskiego, a później w praktycznie niezmienionej formie do greki, łaciny i wszystkich języków nowożytnych. Amen to przymiotnik od rdzenia `mn, który znaczy »mocno trzymać«, »być pewnym, niezawodnym«. Słowo to tłumaczymy zazwyczaj jako »niech tak się stanie«, »zaprawdę«. Stąd najczęściej przybiera ono formę aklamacji, potwierdzenia. "Wspolczuje ci ze sam wierzysz w to co piszesz XD
Reklama