UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... firma Schichaua budowała mieszkania dla kawalerów

 Elbląg, Zakłady Schichaua
Zakłady Schichaua

Gdy w połowie ubiegłego roku słychać było głosy na temat braku mieszkań w naszym mieście, firma Schichaua podjęła decyzję mimo trwającej wojny o wybudowaniu na należącej do niej ziemi przy ulicy Dolnej 7 (niem. Dritte Niederstraße) budynku, w którym będą znajdować się mieszkania dla nieżonatych pracowników firmy mających ponad 20 lat, jeśli tylko pracują w zakładach więcej niż trzy miesiące. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dom zostanie oddany 1 lutego 1915 roku. Za niewielką opłatą wynoszącą 1,25 marek za dzień dla nieżonatych pracowników zakładów Schichaua zostanie udostępniony nie tylko dach nad głową lecz także wyżywienie - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1915 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.

Dwa pożary w Nowym Roku

We wczorajszy Nowy Rok straż pożarna była wzywana do dwóch przypadków. Całe szczęście chodziło o niewielkie pożary. W domu przy ulicy 3 Maja 14 (niem. Johannisstraße) w kominie piekarni zapaliła się sadza z powodu zanieczyszczonego komina. Z kolei przy ulicy Tamka 11/12 (niem. Innerer Vorberg) spłonął dach stojącej na podwórzu szopy z drewnem oraz ściana z desek wskutek nieostrożnego obchodzenia się ze światłem czy ogniem (ENN, sobota, 02.01.1915 r.).

 

Już wkrótce koncert elbląskiego Konserwatorium

10 stycznia w auli Szkoły Cesarzowej Augusty Wiktorii odbędzie się pierwszy w tym roku koncert uczniowski elbląskiego Konserwatorium (dyrygent Haase). Dochód z koncertu zostanie przeznaczony narodowemu funduszowi do wsparcia rodzin osób poległych na froncie (ENN, niedziela, 02.01.1915 r.).

 

Hiszpański akcent w Szkole Cesarzowej Augusty Wiktorii

W piątek w Szkole Cesarzowej Augusty Wiktorii dla Czerwonego Krzyża wykład z pokazem slajdów wygłosi prof. dr Müller na temat swojej wizyty w Hiszpanii, która miała miejsce w ramach jego członkostwa w Stowarzyszeniu Turystycznym Zachodnio-Pruskiego Związku Botaniczno-Zoologicznego. Za opłatą przewodniczący zaprezentował zebranym ponad setkę zdjęć […]. By pokazać słuchaczom piękno południowego słońca, na niektóre ze zdjęć naniesiono kolory. […] (ENN, środa. 06.01.1915 r.).

 

Nabożeństwa pokutne w kościele św. Mikołaja

Zarządzone przez niemieckich biskupów nabożeństwa pokutne z racji trwania wojny odbędą się w czwartek, piątek i sobotę o godz. 20. W czwartek będzie to nabożeństwo z kazaniem, które wygłosi zamiejscowy duchowny. Wszyscy, dorośli i dzieci są proszeni o udział w tych nabożeństwach. Gdy tylko to możliwe, szczególnie mężczyźni i młodzi chłopcy powinni w tych dniach albo w niedzielę przyjąć święte sakramenty (ENN, czwartek, 07.01.1915 r.).

 

Coraz więcej śniegu

Mieszkańcy Wysoczyzny Elbląskiej mogli już wczoraj przybyć na targ do miasta saniami. Drogi zamieniły się teraz w najlepsze ślizgawki. Od samego początku leżało tam dużo śniegu. Na Wysoczyźnie jest go znacznie więcej niż na Żuławach. Drogi leśne trzeba było w niektórych miejscach odśnieżyć, by można było dojechać do lasu po drewno (ENN, czwartek, 07.01.1915 r.).

 

Tragedia pod Pasłękiem

W miejscowości Osiek (niem. Hermsdorf) koło Pasłęka (niem. Pr. Holland), jak przekazuje gazeta „Oberl. Volksblatt” w piątek wieczorem doszło do tragedii, kiedy to życie straciło dwoje ludzi. U rodziny Dorsch, u której zatrzymali się obecnie starsi już rodzice pani Dorsch, a której mąż przebywa właśnie na froncie, zajmowano się sortowaniem grochu. Ponieważ lampa naftowa właśnie miała zgasnąć, pani Dorsch chciała znów ją napełnić naftą. Wtedy nagle doszło do eksplozji pojemników z naftą […] i znajdujący się w izbie mieszkańcy: para Hildebrandt, pani Dorsch i jej dwoje dzieci stanęli w płomieniach. Gdy na pomoc ruszyli sąsiedzi, zastali na miejscu panią Hildebrandt całą zwęgloną, obok leżała pani Dorsch z ciężkimi poparzeniami. […] Podczas gdy dzieci odniosły niewielkie poparzenia, pan Hildebrandt ma całe popalone ręce, jednak lekarz ma nadzieję, że z tego wyjdzie (ENN, piątek, 08.01.1915 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • RobertKoliński I proszę bardzo - taki niby kapitaluch ze starej szkoły Schichau, a potrafił budować mieszkania dla robotników, i to singli do tego! A gdzie są, dla kogo budują, co i za ile dzisiejsze kapitaluchy-wyzyskiwacze, chciwa a egoistyczna burżuazja i pazerne dorobkiewiczowstwo na krwawicy ludowej chowane, hę?; [Wstawać kapitaliści, a nie wylegiwać się do późna - Nowy Ład i sprawiedliwość ludowa nadchodzą wielkimi krokami!:)] #TaxTheRich 🚩 Hashtagi: #SocjalizmAwangardaPostepu, #rownosc, #lewica, #RiGCz
 • Zakłady Schichaua nie budowały mieszkań swoim pracownikom z miłości do nich czy też z zaangażowania społecznego. Po prostu była to inwestycja, albowiem gwarantowała przywiązanie pracownika do firmy. W tamtym czasie czlowiek byl traktowany jako szczególna forma maszyny. W trakcie długiego strajku w 1911 roku pracowników tych zakładów, ci którzy nie przerwali protestu byli też eksmitowani z mieszkań tej firmy. Należy pamiętać, że ta niby dbałość o pracownika nie była niczym nadzwyczajnym w ówczesnym świecie kapitalistycznym. Przykładowo Ford budował ośrodki wczasowe swoim pracownikom oraz drogi do nich, aby jego załoga mogła dojechać tam samochodami wyprodukowanymi w jego firmie.
 • RobertKoliński @WLjr - No właśnie, zastanówmy się - dlaczego Ford mógł budować drogi i ośrodki wczasowe dla swoich pracowników, podczas gdy elbląscy potentaci i kapitaliści budują drogi i ośrodki wczasowe, ale a)za publiczne i b)na swoje prywciarskie, egoistyczne potrzeby i zachcianki. Do tego, jak ćwierkają wróbelki, POnoć również DPS w Rangórach właśnie społeczeństwu, przy udziale daremnych, politycznych pasożytów, najbezczelniej w świecie kradną. Co jest nie tak z "polscy kapitaliści"? Otwieram dyskusję; #TaxTheRich 🚩 Hashtagi: #oligarchia, #burzuazja, #roszczeniowcy, #tusk
 • @RobertKoliński - ty, ale oni dostawali mieszkanie pod warunkiem pracy. No nie chcesz chyba napisac, ze ty bys przyjal taki haniebny warunek.
 • @RobertKoliński - Zamilcz Komuchu
 • @RobertKoliński - Tow. Kiliński, czyżby dyżur z głupotami w Nowy Rok?
 • Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii (żeńskie gimnazjum)- dzisiaj I Liceum Ogólnokształcące.
 • Touché :-)
 • Te dwie baby, co majstrowały przy lampie naftowej zmarły na covid, ale miały choroby towarzyszące, tzw samo - zapłon. , albo spóźniony zapłon.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  8
  ??!!hm(2022-01-02)
 • @RobertKoliński - Tak dla samotnych 40 letnich bezdzietnych komunistów też ale pod warunkiem że przestaną brać zasilki i wezmą się za robotę taki warunek. I znowu zły kapitaluch postawił specjalnie za wysokie wymagania dla ciebie co?
 • @RobertKoliński - A ty towarzyszu do której się przeważnie wylegujesz ? Pewnie jak kac męczy to szybko wstajecie a ogólnie o której czerwone oczyska otwierasz?
 • @WLjr - Przypominam Ci że ci ludzie budowali latami ciężką pracą swoje firmy znasz pojęcie ciezkej pracy pewnie znasz bo nie raz widziałeś aczkolwiek czy sam doświadczyłeś tej czynności? Oczywiście komuniści chętnie korzystali z czyjeś pracy aby swoje życie polepszyć. Wyzywasz ubliżasz poniewierasz ludźmi którzy do czegoś doszli a sam do czego w życiu doszedłeś? To co obecnie posiadasz to wszystko masz po rodzicach. Wy komuniści jesteście najgorszym gatunkiem ludzi widzicie wszędzie w wrogów czyjeś błędy tylko nie swoje.
Reklama