UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... jarmarki odeszły do lamusa

 Elbląg, Dawny Elbląg pełen był sklepów i sklepików
Dawny Elbląg pełen był sklepów i sklepików

Dowodem na to, że jarmarki w Elblągu już się przejadły, jest tegoroczny jesienny jarmark. […] Wczoraj ulica przed ratuszem, przy której odbywa się jarmark, była praktycznie pusta. Tak słaba frekwencja ludzi ze wsi na targu nie jest związana jedynie ze stanem wojny czy brzydką pogodą, która nigdy nie odstręczała parobków czy służących od odwiedzin na targu. Powodu należy dopatrywać się gdzie indziej: ludność wiejska zrozumiała, że w tutejszych sklepach można kupić taniej i lepiej, co powoduje, że nie odwiedzają oni już jarmarków w Elblągu czy w innych miastach. Przykładowo podczas jednego z ostatnich targów w naszym sąsiednim mieście Pasłęku, sprzedawcy nie rozpakowali w ogóle towaru z powodu niskiej frekwencji kupujących - pisała elbląska prasa w 1914 r.

Wkrótce zostanie otwarta Niemiecka Pływalnia

7 listopada Związek Pływacki zwołał zebranie, na które licznie przybyli jego członkowie. Przewodniczący spotkania, pan Will, wspomniał na początku naszego dzielnego wodza, walczącego na wschodzie, generała von Hindenburga. […] Następnie omówiono jeden z najważniejszych punktów spotkania, mianowicie uruchomienie regularnych zajęć na pływalni. Właściciel musiał zamknąć Niemiecką Pływalnię (niem. Das Deutsche Bad) na początku wojny, ponieważ znacznie spadła liczba odwiedzających. Związek Pływacki chce jednak poprzez niemałe wsparcie finansowe doprowadzić do ponownego otwarcia placówki. Następnie wspomniano walczących na froncie członków Związku Pływackiego. Postanowiono, że od czasu do czasu związek będzie wysyłał do nich paczki, które będą finansowane z dobrowolnych datków członków związku. Na front powołano około 50 członków związku. W dalszej części spotkania wygłaszano przemowy, a także śpiewano pieśni, które odpowiadały powagą obecnych czasów (ENN, poniedziałek, 09.11.1914 r.).

 

Uchodźcy z Prus Wschodnich zmierzają na zachód

Długi pociąg z uchodźcami, mężczyznami, kobietami i dziećmi z Prus Wschodnich z miejscowości nadgranicznych, który w piątek po południu wyjechał z Pillkallen (miasto leżące w powiecie Gumbinen – pol. Gabin, obecnie Gusiew w obwodzie kaliningradzkim), w sobotę przed południem przejeżdżał przez nasz dworzec w kierunku Tczewa (niem. Dirschau) i Pomorza (niem. Pommern). Niewiele osób z tego pociągu pozostało w Elblągu (ENN, niedziela, 08.11.1914 r.).

 

50 lat wiernej służby

Zatrudniony w majątku pana Heinricha Blocka w Kopance Pierwszej (niem. Nogatau), robotnik Heinrich Neumann, świętuje dziś 50-lecie pracy u swego chlebodawcy. Ten wynagrodził go już za jego wierną służbę, przekazując mu 600 talarów, by Neumann mógł nabyć niewielką ziemię w Jegłowniku (niem. Fichthorst). Neumann jak na swój wiek jest jeszcze bardzo żywotny i wywiązuje się ze swych obowiązków nienagannie i dokładnie. Izba rolnicza przekazała jubilatowi dyplom i medal za 50-letnią wierną służbę, mowę wygłosił ksiądz Ullmann (ENN, środa, 11.11.1914 r.).

 

Impreza Związku Gustawa Adolfa

Podczas tegorocznej jesiennej imprezy organizowanej przez Związek Gustawa Adolfa mowę wygłosi ksiądz Semerau z Gdańska (niem. Danzig). Po nabożeństwie w kościele Bożego Ciała odbędzie się generalne zebranie (ENN, sobota, 14.11.1914 r.).

 

Bójka na Starym Mieście

Do porządnej bójki doszło w piątek wieczorem, około godz. 22, na rogu ulic Wodnej (niem. Wasserstraße) i Staromiejskiej Wałowej (niem. Altstädtische Wallstraße), pomiędzy dwoma starszymi robotnikami, podczas której polała się krew (ENN, sobota, 14.11.1914 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • .. .- wyjechał z Pillkallen -. .. To dzisiejszy Dobrowolsk w obwodzie kaliningradzkim. Pierwotnie to miasteczko nazywało się Pillkallen (Pilkały), ale jego nazwa brzmiała zbyt litewsko, co nie podobało się nazistom, więc po 1933 roku przemianowali starą nazwę Pillkallen na Schloßberg. - Z miasteczkiem Pilkały powiązane było kiedyś w Prusach Wschodnich znane powiedzenie: "Pije człowiek, koń wodę żłopie, ale w Pilkałach jest odwrotnie". Była z tym powiedzeniem związana doza wódki (jeden Pilkał), czyli szklanka do herbaty wypełniona wódką, a jako jej "pokrywka"- gruba sznytka salcesonu, z musztardą na wierzchu.
 • @erg. - lubię czytać opinie ERG. a. pozdrawiam i gratuluje wiedzy
 • @erg. - zamiast ora et labora to drinken spiritus kaktus und labora
 • W okresie od listopada 1914 roku do lutego 1915 roku, mimo wygranej przez Niemców bitwy pod Tannenbergiem, nadal istniało zagrożenie ze strony Rosji. Szczególnie dotyczyło to terenów w pobliżu granicy niemiecko - rosyjskiej, w tym właśnie obszaru dzisiejszego Obwodu Kaliningradzkiego. Stąd Niemcy na odcinku Pisz - Mikołajki wybudowali wzmocniony system obronnych fortyfikacji, który umożliwił skuteczny odpór ataku armii rosyjskiej z rejonu Suwałk. Natomiast 7 lutego 1915 roku Niemcy wykonali uprzedzające uderzenie na pozycje rosyjskie i ostatecznie w toku tych działań nie tylko odzyskali utracone tereny, ale całkowicie wyeliminowali zagrożenie Prus Wschodnich ze strony imperium carskiego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Weteran wojenny.(2021-11-13)
 • RobertKoliński Te Niemce to jakieś dziwne ludzie, nie wiedzą, jak najmędrsi we wsi Polacy, że tylko nienawiść, hejt i mur załatwiają takie sprawy? #AtoPolskaWłaśnie. .. 😔 Idą w starych, brudnych ciuchach? - Brudasy. .. .😔 Idą w czystych, dobrych ubraniach? - Tacy niby biedni, ale ubrania to mają lepsze niż my. .. 😔 Idą bez dzieci? - I gdzie te kobiety z dziećmi? Sami młodzi faceci się tu pchają. .. 😔 Idą z dziećmi? - No patrzcie, jacy wyrachowani. Robią z dzieci żywe tarcze. .. 😔 Idą z kraju ogarniętego wojną? - Niech walczą o swoją ojczyznę, co za tchórze. .. 😔 Ich kraj cierpi "tylko"z powodu suszy i głodu? - Przecież u nich nie ma wojny, to przed czym uciekają? Po socjal jadą, cwaniaki. .. 😔 Mówią, że chcą do Niemiec? - Gdyby naprawdę potrzebowali schronienia, prosiliby o azyl gdziekolwiek. .. 😔 Proszą o azyl w Polsce? - My ich nie zapraszaliśmy. Niech ich sobie Niemcy biorą. .. 😔 Białoruskie służby przepychają grupki ludzi w różnych punktach? - Niech idą na normalne przejście i składają wnioski. 😔 Idą złożyć wnioski na legalne przejście - O rany, szturm, szturm, szturm. .. Bez względu na to, co zrobią, będzie źle i znajdzie się pretekst, by ich zdehumanizować. Słowo na "U"jest takie straszne. Zaś "świnty narut polski"nie lubi patrzeć w lustro, bo tam tylko zamiecione pod dywan zbrodnie i wyparte, anty-ludzkie koszmary. [#RefugeesWelcome 🚩] Hashtagi: #PolakowObrazWlasny, #dehumanizacja, #wyparcie, #rak
 • A obecny Elbląg pełny jest pustych miejsc po sklepach. Co się da wysprzedac co ?
 • @RobertKoliński - Towarzyszu czy musicie zaśmiecać forum tymi durnotami? Zapytajcie najpierw Niemców czy chcą jeszcze więcej tych darmozjadów, bo wy osobiście możecie im co najwyżej zaproponować Niderlandy. ..
 • RobertKoliński @TeofilSkorupa - Ależ bracie Teofilu nietolerancyjny, w chrześcijaństwie chowany, Skorupo oka mego - no przecież nie dość, że Niemcy oficjalnie twierdzą, że chcą (bo to jest m. in. dla państwa czysty biznes, państwowo nieudolne nacjo-sieroty), to w dodatku rząd katolickiej Bawarii zadeklarował się wczoraj, że przyjmie WSZYSTKICH uchodźców koczujących na nieludzkiej ziemi, TEJ ZIEMI!, do siebie i to bez żadnego faszystkowsko-brunatnego, hucpiarsko-narodowego piedrolenia i warunków wstępnych. Biją was te Niemce, oj biją - sercem i rozumem na przyzwoitość i głowę, PO-PiSowe nieudaczniki; [Władze niemieckiego miasta Monachium zadeklarowały gotowość przyjęcia uchodźców przebywających na Polsko - Białoruskiej granicy. „Nie możemy dłużej patrzeć na to, jak ci ludzie pozostają na granicach UE bez perspektyw i w niepewności, a nawet umierają z głodu i na skutek chorób” – powiedziała burmistrza miasta Verena Dietl. Unia Europejska nie może nadal stać bezczynnie i patrzeć. Dietl podkreśla, że dla stolicy Bawarii ratowanie ludzkiego życia i stworzenie „bezpiecznej przystani” ma najwyższy priorytet. „Dlatego po raz kolejny proponujemy przyjąć w Monachium szybko i bez zbędnej biurokracji osoby, które koczują na obszarze przygranicznym i zapewnić im dostęp do odpowiednich procedur azylowych tutaj na miejscu”. ] #RefugeesWelcome 🚩 #KeineGrenzen Hashtagi: #AngelaMerkel, #AniolMilosierdzia, #NiemcyNieBija!
 • @RobertKoliński - Całą Azję i Afrykę chcecie zmieścić w Monachium? To się mieszkańcy ucieszą a burmistrz dostanie soczystego kopa w d....
Reklama