UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... ktoś gasił uliczne latarnie

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... ktoś gasił uliczne latarnie
Reklama

Od jakiegoś czasu wieczorami pewne osoby gaszą uliczne latarnie. W sobotę oraz wczoraj złapano kilku psotników na gorącym uczynku. Wszczęto przeciwko nim postępowanie (AZ, wtorek, 21.11.1893 r.).

Zły finał głupiego zakładu

W piątek wieczorem w jednym z lokali pewnemu pracownikowi dniówkowemu przydarzył się dziwny wypadek. Ponieważ zabrakło właśnie piwa leżakowego, zamówił sobie butelkę piwa marcowego (nazwa wywodzi się z okresu, gdy piwo warzono sezonowo, w miesiącach chłodniejszych; w Monachium piwo to nazywane jest też Oktoberfestbier). W rozmowie z jednym z gości założył się, że wypije piwo nie wyjąwszy z korka z butelki. Kazał sobie podać widelec, postawił piwo na krzesło i z pomocą widelca próbował wetknąć korek do środka butelki. W tej chwili szyjka butelki pękła i zraniła rękę mężczyzny (AZ, wtorek, 21.11.1893 r.).

 

Elbląg uczci urodziny Cesarzowej Fryderykowej

Z okazji urodzin Cesarzowej Fryderykowej ozdobiono dziś wszystkie miejskie budynki flagami [chodzi o ur. 21 listopada 1840 roku w Londynie księżniczkę królewską, najstarszą córkę królowej Wiktorii Hanowerskiej i księcia Alberta, cesarzową niemiecką. Po śmierci swojego ojca 9 marca 1888 mąż Wiktorii został cesarzem Fryderykiem III. Wiktoria przyjęła tytuł „Jej Cesarskiej i Królewskiej Mości Cesarzowej Niemiec”. Fryderyk jednak zmarł po 99 dniach panowania. Po śmierci męża Wiktoria najlepiej znana była jako „cesarzowa Fryderykowa” – po niemiecku Kaiserin Friedrich – Wikipedia] (AZ, środa, 22.11.1893 r.).

 

Pomnik na cześć czcigodnego obywatela

Wczoraj na cmentarzu przy kościele Najświętszej Marii Panny odsłonięto pomnik zmarłego przewodniczącego tutejszej loży, profesora Schillinga. Pełen artyzmu pomnik przypomina o ulotności życia i ozdobiony został emblematem loży. W uroczystościach odsłonięcia pomnika wzięła udział większa część masońskich braci. Obecny przewodniczący loży wygłosił na cześć zmarłego, który cieszył się w Elblągu z wszech stron miłością i szacunkiem, poruszającą przemowę (AZ, piątek, 24.11.1893 r.).

 

Bezczelny żebrak

W poniedziałek w południe pewien żebrak przyszedł do jednego z domów i poprosił o jałmużnę. Gdy podano mu kromkę chleba, zaczął kląć, wyrwał chleb z rąk służącej i rzucił nim jej w twarz, po czym się ulotnił. Gdy dziewczyna wieczorem poszła do jednego z lokali, by kupić tam piwo, zobaczyła w nim balującego żebraka. Gdy spostrzegł dziewczynę, rozpłynął się w powietrzu (AZ, piątek, 24.11.1893 r.).

 

Wczesna pobudka na Wewnętrznej Grobli Malborskiej

Część mieszkańców Wewnętrznej Grobli Malborskiej (niem. Inn. Marienburgerdamm) wyrwano dziś wczesnym rankiem około godz. 3 z nocnego snu. Przed znajdującym się tam lokalem tanecznym kilka osób wywołało okropny skandal. Słyszano wielokrotne nawoływania po stróża nocnego oraz odgłos rozbitych szyb okiennych. W ostatnim czasie w tej okolicy dochodziło już do podobnych ekscesów (AZ, sobota, 25.11.1893 r.).

 

Wypadek w drodze do domu

Wczoraj przy ulicy Zielonej (niem. Grünstraße) w drodze do domu pewien uczeń upadł tak nieszczęśliwie, że w górną powiekę wbiła mu się stalówka i nie chciała wyjść. Udało się ją wyjąć dopiero lekarzowi, który stwierdził, że gałka oczna całe szczęście nie została uszkodzona (AZ, sobota, 25.11.1893 r.).

 

Co nowego w teatrze?

Jutro w naszym teatrze zobaczymy najbardziej znane dzieło Schillera pt. "Zbójcy", na co zwracamy szczególną uwagę naszych czytelników. Wstęp za połowę ceny. W niedzielę z kolei zapraszamy na sztukę Karla Eduarda von Holtei'a pt. "Wawrzyn i ruina" (AZ, sobota, 25.11.1893 r.).

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama