UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... Lodołamacz udrożniał zalew

 Elbląg, Zimowe zdjęcie Elbląga z widokiem na dom handlowy Loewenthala  (foto pochodzi ze strony altshot.com
Zimowe zdjęcie Elbląga z widokiem na dom handlowy Loewenthala (foto pochodzi ze strony altshot.com

Wczoraj wieczorem lodołamacz "Georg" udrożnił trasę z Elbląga do Fromborka (niem. Frauenburg), dotarł aż do Büsterwalde, a dziś około południa powinien dotrzeć do Piławy (niem. Pillau, dzisiejszy Bałtijsk). Mimo ostrej zimy zawsze udawało mu się bez problemów, gdy zachodziła taka konieczność, udrażniać drogi wodne. Po udrożnieniu elbląskich tras wodnych ożywi się z pewnością komunikacja żeglugowa. Wielu armatorów i firm zbożowych czekało długo na otwarcie sezonu żeglugowego – pisała w kwietniu 1929 gazeta „Elbinger Tageblatt”.

50 lat razem

Złote gody będzie świętować w niedzielę, 14 bieżącego miesiąca, pan Zander wraz żoną. Para od czasu ślubu mieszka w Elblągu. Pan Zander, który brał udział w działaniach wojennych 1870-71, urodził się w Pilonie (niem. Plohnen) w okręgu Pruska Holandia (niem. Preuẞisch Holland, dzisiejszy Pasłęk). Oboje mimo zacnego wieku - pan Zander 80 lat, pani Zander 75 - są nadal bardzo energiczni. Swoje życie zawodowe pan Zander, który pracował jako cieśla w firmie Sudermann und Frühstueck, przerwał dopiero przed dwoma laty, kiedy to zaczął mieć problemy ze słuchem. Jutro ksiądz Bergan udzieli parze błogosławieńswa w kościele Najświętszej Marii Panny (ET, sobota, 13.04.1929 r.).

 

Elbląski wynalazca

Inżynier Herbert Frentzel z Elbląga opatentował stworzoną przez siebie zaporę do odcinania wody na cele budownictwa wodnego (ET, wtorek, 16.04.1929 r.).

 

Zajęcia szycia

Elbląskie zrzeszenie krawieckie organizuje w dniach 22 maja do końca czerwca kurs krawiecki dla reprezentantów działalności gospodarczej, jaką jest konfekcja damska i męska. Zgłaszać się można do członków zrzeszenia krawieckiego. Więcej informacji w części ogłoszeniowej naszej gazety (ET, wtorek, 16.04.1929 r.).

 

Prosimy o ostrożność na przejazdach kolejowych!

Znacznie wzrosły w ostatnim czasie wypadki z udziałem samochodów ciężarowych na przejazdach kolejowych. Stąd też apelujemy do kierowców takich samochodów, aby zbliżali się swoimi pojazdami do przejazdów kolejowych z małą prędkością i większą ostrożnością. Obecnie trwają prace w Reichstagu nad uzupełnieniem rozporządzenia dotyczącego pojazdów ciężarowych. Sprawa dotyczy obniżenia dopuszczalnej prędkości podczas wjazdu na przejazd kolejowy do 10 km/h (ET, wtorek, 16.04.1929 r.).

 

Tragiczny finał poważnej choroby

Wczoraj około północy znaleziono w mieszkaniu zwłoki mężczyzny nazwiskiem Jaekel, który cierpiał na epilepsję. Jak wynika z autopsji lekarskiej, przyczyną śmierci mężczyzny były skurcze epileptyczne oraz krwotok. Ciało przewieziono do szpitala (ET, poniedziałek, 15.04.1929 r.).

 

Podpalacz koszów na śmieci złapany

Przed kilkoma dniami doszło do podpaleń nowo zamontowanych koszów na śmieci przy ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestraẞe), ulicy Mostowej (niem. Brückstraẞe) i ulicy Stary Rynek (niem. Alter Markt) tak, że doszło do ich zniszczenia. W międzyczasie udało się złapać winowajcę. Jest nim mężczyzna L. Wkrótce czeka go kara za uszkodzenie mienia (ET, wtorek, 16.04.1929 r.).


       Nieszczęśliwy upadek

Wczoraj rano na ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraẞe) zranił się w nogę ślusarz Paul Knoff zamieszkały przy ulicy Wodnej 36 (niem. Wasserstraẞe). Mężczyzna upadł i nie mógł się podnieść. Przechodnie zamówili auto medyczne, które zawiozło mężczyznę do domu (ET, wtorek, 16.04.1929 r.).

 

Tragiczny finał rodzinnej kłótni

Wczoraj wieczorem około 26-letni Herrmann Z. po kłótni z rodzicami, którzy mieli mu robić zarzuty odnośnie jego stylu życia, podciął sobie gardło. Mężczyzna w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala (ET, piątek, 12.04.1929 r.).

 

W Elblągu grasuje oszust

Rzekomy urzędnik Pomocy Społecznej dokonuje oszustw w naszym mieście. Obiecuje on łatwowiernym mieszkańcom tanie dostarczanie łóżek i mebli z Domu Pomocy Społecznej. Pieniądze od razu zabiera do swojej kieszeni i znika bez śladu. Ostrzegamy więc naszych mieszkańców przed tym oszustem (ET, piątek, 12.04.1929 r.).

 

Zdjęcie do artykułu pochodzi ze strony altshot.com. 

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu w latach 20. XX wieku. Są one zdigitalizowane przez Bibliotekę Elbląską, z której zbiorów korzystamy. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Tageblatt"

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • „ Obiecuje on łatwowiernym mieszkańcom tanie dostarczanie łóżek i mebli z Domu Pomocy Społecznej. ” - W Elblągu bez zmian! Dalej socjaliści i nieroby! TBSik, zapomoga, dodatki mieszkaniowe, parkingi z budżetu obywatelskiego. Lumpiarstwo już od 1929 roku. Ot, taka Elbląska tradycja; )
  • @M&M29 - Tzn. że nic się nie zmieniło
  • @M&M29 - A ten o parkingach ciągle. Idź sie leczyć chory z zawiści stary człowieku.
  • @Gość ale on ma racje w mieście nie ma gdzie iść i wszystko jest samochodami zawalone. Popieram go w 100% z pomysłem aby zabrać parkingi z ulic i zmusić wspólnoty do budowy własnych. Gdzieś tam wcześniej napisał ile to kosztuje i oczy mi tym otworzył. To nie zawiść a głos rozsądku i normalności.
  • Szkoda, że nawet tego typu artykuły wzbudzają naszą kłótnię polityczną o charakterze wojny polsko - polskiej. Zamiast refleksji o czasie przemijania, o problemach istniejących w tamtym czasie nagle pojawiają się docinki i niezrozumiałe współczesne animozje i oceny teraźniejszości. Człowiek rozumny, inteligentny nie będzie się nudził i zawsze znajdzie coś co go zainteresuje. I wcale nie muszą to być knajpy, imprezy, widowiska, targi czy uliczne koncerty. I tylko żal, że zabrakło nam zadumy, refleksji nad upływem czasu, zaistniałych przemian. Przejdźcie się po ulicach naszego miasta i przemyślcie jak tu kiedyś było czy też mogło być i jak może być za choćby sto lat. Czasem taki wewnętrzny spokój przynosi większe korzyści i naprawdę poprawia tak kondycję psychiczną jak i poczucie wartości swego jestestwa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    16
    0
    Spoklook.(2021-04-17)
  • Geniusze którzy tworzą port w Elblągu zapomnieli o tym że tor wodny należy stale utrzymywać zapewniając warunki żeglugowe. Pogłębiarka, holowniki, lodołamacze i inne jednostki pomocnicze. Poprzedni użytkownicy tych akwenów wiedzieli jak to czynić. Dlatego Elbląg tak się rozwijał, ale my polacy nie lubimy niemców i wiemy lepiej. Wspomnienie histori tej ziemi to dobry przykład i korzystajmy z tego. Władze miasta winny się domagać jasnych działań i decyzji działania żeglugi do portu w Elblągu. Obietnice typu jakoś to będzie i hasła w kampani wyborczej to nie to.
  • @Czytelnik 66 - Dokładnie, w tym roku są wybory do Bundestagu, trzeba naciskać.
  • Ten budynek tzw dom handlowy powinien być odbudowany a w nim to co było. Ruchome schody tez.
  • autokolor
  • Wiecie co, nie macie czego szukac w tej gazecie tylko laduja ludziom do umyslow tresci w stylu "znaleziono w mieszkaniu zwłoki mężczyzny, doszło do podpaleń, zranił się w nogę, podciął sobie gardło, grasuje oszust"wystarczy tej dopaminy, cowida wam malo to musicie ludzi dobic, a pomijaja 39-44 bo lepiej nie grzebac w czyichs zbrodniach, biedni ci niemcy kiedys byli teraz majo ojro
  • xd
  • Informacja dla wszystkich "kopać, kopać, kopać, kopać! -. .. / - Wczoraj wieczorem lodołamacz "Georg"udrożnił trasę z Elbląga do Fromborka (niem. Frauenburg), dotarł aż do Büsterwalde, a dziś około południa powinien dotrzeć do Piławy (niem. Pillau, dzisiejszy Bałtijsk). Mimo ostrej zimy zawsze udawało mu się bez problemów, gdy zachodziła taka konieczność, udrażniać drogi wodne. Po udrożnieniu elbląskich tras wodnych ożywi się z pewnością komunikacja żeglugowa. Wielu armatorów i firm zbożowych czekało długo na otwarcie sezonu żeglugowego – pisała w kwietniu 1929 gazeta „Elbinger Tageblatt”. .. / - Notatka ta pochodzi z drugiej połowy kwietnia 1929 roku.
Reklama