UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... mieszkańcy wybrali się na imprezę do Suchacza

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... mieszkańcy wybrali się na imprezę do Suchacza
fot. Westpreussische Zeitung

To była nieprzyjemna niespodzianka dla wszystkich tych, którzy w dniu Wniebowstąpienia chcieli wybrać się do Suchacza (niem. Succase), kiedy to na niebie pojawiły się czarne chmury, a wiatr przepędził upał ostatnich dni. Mimo to setki elblążan wybrało się wczoraj w południe na kolej nadzalewową, by udać się na wielką wiejską imprezę pod nazwą "Siła dzięki radości".

Pomimo niesprzyjającej pogody już sama podróż była radosnym przedsmakiem imprezy, która miała miejsce nad samym zalewem. Zewsząd przywitały gości drzewka wiśniowe, które praktycznie wszystkie pokryły się kwiatami [...]. Na placu, na który łatwo można było trafić dzięki powiewającym na wietrze flagom, stały już namioty kierownictwa uroczystości, rozstawione przez firmę Büssing [Büssing – niemieckie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji samochodów ciężarowych i autobusów założone 17 kwietnia 1903 roku przez Heinricha Büssinga w Brunszwiku – Wikipedia], a sprzedawcy byli już w gotowości, by obsłużyć napływający tłum gości. Do dyspozycji udostępniono dwa duże parkiety taneczne, a w gotowości były już trzy zespoły złożone z wielu partyjnych członków różnych okręgów, by zadbać o wyjątkową oprawę tej imprezy. Im bliżej południa, tym większa była liczba gości, a po południu zgromadziło się na łące kilka tysięcy elblążan i członków partii z wybrzeża, by spędzić wesoło czas na tańcach. [...] Setki tańczących usunęło się szybko z parkietu, gdy przez główny mikrofon zachęcano do zobaczenia niesamowitego występu elbląskiej tancerki, która pokazała swoje umiejętności już 1 maja.

  Elbląg, Dawno temu w Elblągu... mieszkańcy wybrali się na imprezę do Suchacza
fot. Westpreussische Zeitung

W takt muzyki bandoneonu wywijała swoimi nóżkami i kręciła się na czubkach palców, że aż miło było popatrzeć. [...] Również przy stoiskach strzeleckim i do gry w kości oraz przy kole szczęścia dużo się działo. Nic dziwnego, że nasi żołnierze wystawiali najlepszych strzelców do zabawy. To oni byli także najlepszymi tancerzami, zespoły miały więc ręce pełne roboty i grały do czasu, gdy zrobiło się ciemno. Wtedy to wszyscy znów stanęli razem, by wziąć udział w wielkim pokazie fajerwerków [...], które z rozmachem zakończyły wielką imprezę ludową w Suchaczu. Niektórzy tańczyli jeszcze potem w wiejskich salkach, by ostatnim pociągiem kolei nadzalewowej pojechać do domu, zmęczeni tańcami i innym atrakcjami, ale z pięknymi wspomnieniami z tego błogiego dnia (WZ, piątek, 07.05.1937 r.).

 

Bądźmy ostrożni nad wodą

Wraz z nastaniem ciepłych dni dzieci bawią się często nad brzegami zbiorników wodnych. Często zdarza się, że podczas zabawy dzieci wpadają do wody i toną. Wszyscy rodzice i opiekunowie powinni swoim podopiecznym zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z przebywania w pobliżu zbiorników wodnych a także wiedzieć, gdzie podziewają się ich pociechy (WZ, sobota, niedziela, 08./09.05.1937 r.).

 

Naprawa drogi rowerowej

Miła niespodzianka dla rowerzystów. Naprawiana jest obecnie droga rowerowa przy ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse), która na rogu z ulicą Heimstaettenstrasse była już bardzo zniszczona (WZ, sobota, niedziela, 08./09.05.1937 r.).

 

Trwają prace na osiedlu Marynarzy

Betonowa ulica na osiedlu Marynarzy (niem. Erich Koch Siedlung) jest już gotowa. Wkrótce rozpoczną się prace ogrodowe na przylegającym zieleńcu (WZ, sobota, niedziela, 08./09.05.1937 r.).

 

Victoria wyjdzie na wielki turniej do Królewca

Nasza piłkarska jedenastka Victoria weźmie udział w wielkim turnieju organizowanym w Królewcu (niem. Koenigsberg) podczas Zielonych Światek przez organizację sportową Prussia Samland. Udział w turnieju zapowiedziały następujące drużyny: York Inserburg, Rasensport Preussen, Concordia, Asco, Prussia Samland, der MTB Ponarth i nasza elbląska drużyna. Drużyny będą grały w skróconym czasie, bo dwa razy po 30 minut (WZ, sobota/niedziela, 08./09.05.1937 r.).

 

Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1937, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Artykuły pochodzą ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Westpreußische Zeitung".

tłum. DK

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama