UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... przy ulicy Bożego Ciała napadnięto na rekruta

 Elbląg, Ulica Leichnamstraße, obecnie Robotnicza
Ulica Leichnamstraße, obecnie Robotnicza

Mleczarz Erdmann wdał się przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) w kłótnię z młodymi ludźmi. Pewien rekrut rzucił w jego kierunku na odchodnym złośliwy żart. Erdmann nie pozostał mu dłużny, poszedł za nim i wbił żołnierzowi głęboko nóż w ramię. Nożownik został natychmiast aresztowany - o tym pisała elbląska prasa w październiku 1914 roku. Zobacz, o czym jeszcze pisano.

Mały artysta

Na wystawie księgarni przy Wewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Innerer Mühlendamm, dzisiejsza 1 Maja) wystawiono dwa obrazy ucznia, które są wyrazem jego talentu i patriotyzmu. Obrazki są kolorowe i pokazują postacie naszego Cesarza* i zwycięzcy na wschodniej granicy Niemiec, generała von Beneckendorffa i Hindenburga**. Autorem obrazków jest 12-letni uczeń pierwszej klasy szkoły hanzeatyckiej (ENN, środa, 14.10.1914 r.).

 

Odszedł szanowany elblążanin

Ubiegłej nocy po krótkiej chorobie w wieku 71 lat odszedł do wieczności szanowany mieszkaniec naszego miasta kupiec Unger. Pan Unger brał udział przez długie lata w posiedzeniach rady miejskiej jako protokolant. Był także jednym z najstarszych członków koła śpiewaczego Liedertafel. W podziękowaniu za jego ogromne wsparcie koło śpiewacze wokalistek Liedertafel, mianowało go honorowym przewodniczącym. Podobnie Męski Królewiecki Związek Śpiewaczy mianował go honorowym członkiem. Także braterstwo św. Grzegorza oraz loża stracili swojego długoletniego wiernego członka (ENN, środa, 14.10.1914 r.).

 

Apelujemy o przekazywanie historycznych dokumentów

W obecnym stanie trwania wojny zalecamy uchronienie przed zniszczeniem wszelkich dokumentów o wartości historycznej, których strata byłaby niepowetowana dla historii naszego państwa, miasta czy rodzin. Apelujemy do wszystkich osób, które są w posiadaniu dokumentów o wartości historycznej jak akt, ksiąg z protokołami, pamiętników, kronik, ważnych listów, ksiąg rachunkowych, planów itp., by oddały je na przechowanie Królewskiemu Państwowemu Archiwum w Gdańsku (niem. Danzig), które gwarantuje zachowanie praw własności osobie przekazującej dokumenty. Właściciele nie poniosą żadnych kosztów w związku z powyższym procesem (ENN, środa, 14.10.1914 r.).

 

Polepszenie sytuacji na elbląskim rynku pracy

Podczas gdy po wybuchu wojny duża liczba zakładów musiała ograniczyć swoją działalność, stopniowo poprzez zatrudnienie nowej siły roboczej udało się rozszerzyć działalność poszczególnych zakładów. Niestety nadal brakuje w naszym mieście wykwalifikowanych robotników. Jednak także dla niewyuczonych pracowników jest sporo pracy. O bezrobociu nie ma więc w Elblągu mowy (ENN, piątek, 16.10.1914 r.).

 

Parafia św. Mikołaja ostrzega wiernych

Z parafii świętego Mikołaja otrzymaliśmy taką oto wiadomość: “W ostatnim czasie krążą w naszej wspólnocie katolickiej listy, mające rzekomo chronić swoich wiernych. Próbowano także wymóc na księgarniach, by te sprzedawały ten kicz. Treść tych listów jest tak niewiarygodnie głupia, że nawet średnio rozsądny człowiek nie powinien dać temu wiary. Zawierają one wierutne kłamstwa na temat rzekomo cudownych wydarzeń, co jest bluźnierstwem, a także obiecują niestworzone rzeczy, odnosząc się w swej istocie do przesądów i zabobonów. Przykładowo taki świstek obiecuje każdemu, kto będzie go przy sobie nosił, ochronę przed trafieniem kulą czy przed wrogim ostrzałem z dział. Katoliccy chrześcijanie, którzy wierzą w takie bzdury, nie tylko się ośmieszają lecz także popełniają ciężki grzech wierząc w zabobony. Dlatego też ostrzegamy przed przyjmowaniem i szerzeniem tego typu listów” (ENN, piątek, 16.10.1914 r.).

 

Teatr miejski tymczasowo zamknięty

Kwestia otwarcia miejskiego teatru jest szeroko dyskutowana w wielu kręgach, ale przez wzgląd na sytuację polityczną tymczasowo wstrzymano się od podjęcia decyzji o jego otwarciu. Krążą pogłoski, że otwarcie wrót teatru będzie możliwe dopiero wtedy, gdy zakończą się decydujące bitwy na Wschodzie i Zachodzie […] (ENN, piątek, 16.10.1914 r.).

 

* chodzi o Wilhelma II Hohenzollerna (27.01.1859-04.06.1941) – ostatni niemiecki cesarz i król Prus - źródło: Wikipedia

** chodzi o Paula von Beneckendorffa i von Hindenburga (02.10.1847-02.08.1934) – niemieckiego dowódcę, feldmarszałka i polityka, w latach 1925-1934 prezydenta Republiki Weimarskiej i III Rzeszy – źródło: Wikipedia.

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ciekawy artykul faknie wiedziec co wydarzylo sie w naszym miescie w czasach kiedy nas nie bylo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  1
  jakkk(2021-10-23)
 • .. - chodzi o Paula von Beneckendorffa i von Hindenburga (02.10.1847-02.08.1934)– niemieckiego dowódcę, . .. - A więc polski spójnik "i"jest tutaj zbędny, należało pozostać przy niemieckiej pisowni: Paula von Beneckendorff und von Hindenburg.
 • A kościół jak zwykle straszy. .. Najbardziej nienawistną religia. Ilu ludzi wymordowano przez 2 tysiąclecia "wiary"? Kościół największym ludobójcą w historii. Aż dziw że nikt tych sodomitów nie zdelegalizuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17
  20
  Sukienkowa mafia(2021-10-23)
 • @Sukienkowa mafia - Czytac ze zrizumieniem tez nie potrafisz?
 • Pewnie był ze straży Granicznej ten rekrut, tam najgorszy sort człowieka teraz trafia. [– Czy w lesie są ciała? – Tak. – Ciała dzieci też? – Tak. – Co się z nimi stało? – Polska przerzuca je na Białoruś. – I co wtedy? – Białorusini je zakopują. To fragment relacji uchodźców, podanej w mediach społecznościowych przez lekarkę z Białegostoku, która pracuje z wolontariuszami. Rodzina ta na szczęście już przebywa w ośrodku, gdzie wszczęto właściwe procedury. Relację złożyli pisemnie, komunikatorem przez telefon komórkowy, kiedy jeszcze błąkali się po lesie, przeganiani przez polskich i białoruskich strażników. Ci ludzie są świadkami tego, co dzieje się na granicy, i kiedyś opowiedzą o tym, co widzieli, międzynarodowym trybunałom. I nie są jedyni. (Polska, 2021)] #HumanRights Hashtagi: #antyfaszyzm, #ZakazanePiosenki, #RefugeesWelcome
 • @lubie.kefir - Unijna straż graniczna Frontex pogratulował polskiej straży granicznej za dobrą robotę. Masz jeszcze jakieś śmieszne uwagi?
 • Krótko i na temat. Ówczesna szkoła hanzeatycka to Hanzaschule, której budynek powstał w 1886 roku przy ul. Pocztowej, obok obecnego I LO. Powojenna (od 1949 roku)SP nr 11,następnie od 1980 roku siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu. Obecnie jej dawny budynek (po rozebraniu i przeniesieniu)jako Aqua SPA znajduje się w kompleksie Hotelu Młyn przy ul. Gen. T. Kościuszki. – Paul von Hindenburg 2.10.1917 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Elbinga, a 31.05.1922 roku przybył z wizytą do miasta, gdzie był owacyjnie i tłumnie witany przez ówczesnych elblążan i władze. Również obecna ul. Gen. J. Bema, od lat międzywojennych do 1945 roku nosiła jego imię.
 • @TeofilSkorupa - Oczywiście - i to same mądre a prawdziwe:)Po pierwsze primo zatem, droga Scorupco, to nie żadna "unijna straż graniczna frontex"wam pogratulowała, tylko sam Horst Seehofer, minister spraw wewnętrznych RFN, przesyłając wyrazy uznania dla pracy polskiej SG oraz oferuje pomoc przy patrolowaniu granicy z Białorusią. Po drugie primo, gratulacje od Niemca dla Polaków (?)likwidujących, ekhem, rozwiązujących oczywiście kwestię uchodźczą na życzenie Berlina brzmią w uszach Polaka, hm, cokolwiek. .. cokolwiek; Po trzecie primo, Ultimo, ciekaw jestem jak wytłumaczycie elektoratowi te wspólne patrole polsko-niemieckie na naszej wschodniej granicy i wspólne popełnianie zbrodni przeciwko ludzkości (służę konkretnymi paragrafami jbc. )- normalnie przebieram nóżkami na okoliczność, iż mam już parę pomysłów na nowe serie memów:)[zdj. Mit freundlichen Grüßen:)] #IVrzeszaStyropianowa; Hashtagi: #antyfaszyzm, #ZakazanePiosenki, #RefugeesWelcome
 • Naiwni, manipulowani przez media ludziska, dają się nabierać na afgańskie czy też afrykańskie bajki o prześladowaniach. Zapraszam do Niemiec, zobaczycie co tam robią islamscy migranci. Chcecie tego samego w Polsce? Za kilka lat rozmnożą się jak króliki, wysypią się na nasze ulice i wtedy dopiero pokażą na co ich stać. ..
 • @Sukienkowa mafia - A ile milionów wymordowali komuniści ile rodzin straciło przez nich dorobek swojego życia ilu ludzi okaleczyli w swoich katowniach ilu ludzi zostało zagłodzonych w imię czerwonej idei ? Tego zapewne nie wiesz albo nie chcesz wiedzieć
 • @lubie.kefir - Ale te tezy to są chyba bajki opowiadane takim lewakom jak Ty przez starych lewaków
 • Wszystkich posiadających rozum i serce we właściwych miejscach zaprasza się na poniedziałkowe seminarium nt. reżimowej polityki zarządzania strachem, czego namacalny przykład mamy w komentarzu brunatniaka i manipulanta powyżej. Nie dajcie sobą manipulować, a już zwłaszcza głupszym od siebie; [Trwający na granicy z Białorusią kryzys humanitarny, który stanowi śmiertelne zagrożenie dla osób uchodźczych szukających schronienia w Polsce i UE, jest podtrzymywany przez retorykę opartą na nienawiści. Budując narrację, w której osoby przekraczające granicę są przedstawiane jako gorsze, w której odbiera się im człowieczeństwo, rząd próbuje usprawiedliwić swoje brutalne i przemocowe działania. Propaganda to element polityki rządu, bez którego wywózki na Białoruś, odmawianie pomocy medycznej, czy budowa muru na granicy nie byłyby możliwe. Gdyby nie budzenie strachu wobec osób uchodźczych podsycane przez polityków i media, pewnie nikt by nie umarł na granicy z Białorusią. (. .. ) Hashtagi: #antyfaszyzm, #IdaBrunatni, #ONRtoZbiorZer, #bestie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  7
  lubie.kefir(2021-10-23)
Reklama