UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... rosyjscy więźniowie na dworcu

 
Elbląg, Budynek elbląskiego dworca dawniej
Budynek elbląskiego dworca dawniej

Wczoraj wieczorem po godz. 22 przez nasz dworzec przejeżdżał transport z rosyjskimi więźniami. Dziś do Elbląga przybyło ich ponad tysiąc i zjadło posiłek na naszym dworcu - informowała elbląska prasa w sierpniu 1914 roku. O czym jeszcze pisała?

Zbrukane dobre imię kobiet
       Niedające się niczym usprawiedliwić zachowanie niektórych niemieckich kobiet, które narzucają się przedstawicielom wrogiej naszemu krajowi nacji i próbują się im przypodobać poprzez darowanie im kwiatów czy innych podarunków, spotyka się z powszechnym potępieniem, wyrażanym pisemnie w różnorakiej formie. Jedno źródło zwraca uwagę na pewną kwestię, którą rzadko się podnosi a mianowicie, że takie bezeceńskie zachowanie bezpruderyjnych kobiet szkodzi bezpośrednio narodowym zbiórkom dla rannych i poległych żołnierzy. List ten zawiera, co następuje: "Kobiety (?), które w tak poważnych czasach zachowują się tak niegodnie niwecząc w ten sposób dobre imię niemieckich kobiet a także szkodząc idei, jakiej służy Czerwony Krzyż i Stowarzyszenie Narodowej Służby Kobiet, powinny zawsze zostać postawione pod pręgierzem poprzez podanie do publicznej wiadomości ich nazwisk. W ten sposób zostałyby poddane publicznej pogardzie a niewinne i czcigodne kobiety nie musiałby cierpieć w ich imieniu. Tylko w ten sposób można by było wytępić tego rodzaju bezeceńskie zachowanie. Usłyszałem dziś, jak ktoś powiedział: Gdybym wiedział, że zebrane dla naszych rannych żołnierzy datki, będą tak wykorzystane, nie dałbym nic. Także inni, którzy jeszcze do niedawna wspierali szlachetne akcje finansowo, myślą podobnie. Kto zmierzy te wszystkie straty?" (ENN, środa, 19.08.1914 r.).
      
       Elblążanki pomagają w berlińskim Czerwonym Krzyżu

Dziś przed południem kilka elbląskich kobiet wyjechało do Berlina, by służyć w tamtejszym oddziale Czerwonego Krzyża (ENN, czwartek, 20.08.1914 r.).
      
       Czerwony Krzyż organizuje drugi koncert

Drugi koncert organizowany przez Czerwony Krzyż odbędzie się w sobotę o godz. 20 w kościele Najświętszej Marii Panny. Podczas koncertu wysłuchamy pieśni w wykonaniu panny Marty Kolloff (sopran), pana Kurta Grolla (baryton), zespołu wiolonczelowego i elbląskiego chóru. Dla żołnierzy wstęp wolny. Dokładny program przestawimy jutro (ENN, czwartek, 20.08.1914 r.).
      
       Nieszczęśliwy wypadek w tartaku

Na podwórzu przy Grubenhagen (dzisiejsza ulica Grochowska), na którym składowane jest drewno, w ostatnich dniach wydarzył się poważny wypadek. Podczas przerwy obiadowej na podwórze zakradły się dzieci i bawiły się w tartaku. Wśród nich znajdowała się też córka jednego z tamtejszych pracowników, dziewczynka w wieku około 4 lat. Jej prawa rączka dostała się do jednej z maszyn, która przecięła ją na pół. Gdy doszło do zdarzenia, starsi chłopcy uciekli, zostawiając małą samą. Usłyszawszy pełne bólu krzyki dziewczynki, przybiegło kilku pracowników, a dziewczynka została zawieziona do szpitala(ENN, czwartek, 20.08.1914 r.).
      
       Czyje to zwłoki?

Dziś rano na brzeg rzeki Elbląg wypłynęło ciało mężczyzny. Jest to młody chłopak w wieku 16-18 lat. Na razie jeszcze nie wiadomo, czyje dokładnie to zwłoki (ENN, piątek, 21.08.1914 r.).
      
       Świeży chleb dla naszych dzielnych żołnierzy

Dziś we wczesnych godzinach porannych można było zobaczyć poruszający serce obrazek, gdy liczna grupa żołnierzy przeszła przez ulicę Studzienną (niem. Wilhelmstraße) (róg z ulicą Wodną, niem. Wasserstraße). Wdowa po mistrzu piekarskim pani Emilia Springstein przekazała wszystkie zapasy świeżych bułek dzielnym żołnierzom, którzy bardzo się z tego faktu ucieszyli i zabrali się do jedzenia. Tym samym klienci pani Springstein pozostaną dziś bez chleba. Pani Springstein od soboty rozdaje chleb także rekrutom (ENN, środa, 26.08.1914 r.).
      
       Elblążanin poległ na polu walki

Feldfebel Willi Oranski z Pułku Piechoty nr 99 z Saverne (miejscowość we Francji, niem. Zabern), syn naczelnika poczty Oranskiego z Elbląga, poległ na polu walki (ENN, czwartek, 27.08.1914 r.).
      
       Upił się do nieprzytomności

Wczoraj pewien wikliniarz z Elbląga upił się do nieprzytomności, mimo że w Elblągu i okolicy istnieje zakaz sprzedaży wódki. W takim stanie zaczepiał spacerujących po ulicy ludzi i musiał dla bezpieczeństwa zostać doprowadzony do porządku (ENN, czwartek, 27.08.1914 r.).

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "bezeceńskie zachowanie bezpruderyjnych kobiet"wchodzi od dziś do mojego słownika. Hashtagi: #OjczyznaNiemczyzna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  0
  niegodnie niwecząc(2021-08-28)
 • @niegodnie niwecząc - Gdy przeczytałem twój komentarz to myślałem że chodzi o antykonstytucyjne rozruchy proaborcyjne.
 • @TeofilSkorupa - Głodnemu chleb na myśli, jak to starzyki powiadają; [To też jest dobre: Wdowa po mistrzu piekarskim pani Emilia Springstein przekazała wszystkie zapasy świeżych bułek dzielnym żołnierzom, którzy bardzo się z tego faktu ucieszyli i zabrali się do jedzenia. Tym samym klienci pani Springstein pozostaną dziś bez chleba. Pani Springstein od soboty rozdaje chleb także rekrutom (ENN, środa, 26.08.1914 r. ). ] Kapitalista jakiś pisał, na bank. 🚩 #GłodnychNakarmić, #PodróżnychWdomPrzyjąć; #aMuryRunąRunąRuną. .. Hashtagi: #RefugeesWelcome, #FoodNotBombs, #lewica
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  2
  niegodnie niwecząc(2021-08-28)
 • A dziś podróżni PKP są jak więźniowie, bo każdy przyjeżdżający pociąg nie jest zsynchronizowany z tramwajami i autobusami. Miasto zarządzane przez skrajnych D…i.
 • @niegodnie niwecząc - Nie ma słowa "bezeceński". Redaktor, który tłumaczył tekst ma problemy z polszczyzną, jak widać.
 • Z więźniami? - Pewnie w oryginale 'Kriegsgefangene'- jeńcy wojenni? - Wioząc ze sobą furmankę? - Pewnie w oryginale 'Fuhrwerke'- jadąc furmanką.
 • Fakt, poprawnie to "bezecne zachowanie bezpruderyjnych kobiet (wyprawiających bezeceństwa)"powinno być:) Hashtagi: #OjczyznaPolszczyzna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  1
  niegodnie niwecząc(2021-08-28)
 • dodaj jeszcze ze swiatla na przejściach dla pieszych tez nie sa zsynchronizowane, tam gdzie sa dwu jezdniowe idziesz przed ratuszem, przez pierwsze przejdziesz i albo biegniesz i zdążasz albo czekasz 3 minuty az sie zapalą znow, ja zawsze zdążam bo mleczarką dojeżdżam
 • @erg – a owi Kriegsgefangene to zapewne z okolic Tannenberga, obecny Stębark niedaleko Olsztynka.
 • Ten transport z jeńcami armii carskiej był efektem ataku dwóch armii rosyjskich zapoczątkowanych 11 sierpnia 1914 roku na ziemie Prus Wschodnich, a główny kierunek natarcia był skierowany na Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Rosjanie ulegając naciskom Francji zaatakowali nie będąc praktycznie przygotowani do tej ofensywy. Stąd w tych walkach ponosili porażki, a w konsekwencji największej bitwy na tym terenie pod Tannenbergiem, po polsku Grunwald (26 - 30.08)ponieśli dotkliwą klęskę. Propaganda niemiecka tą bitwą wymazała Grunwald 1410 roku, a jako głównego, autora tego zwycięstwa wykreowała feldmarszałka Hindenburga. W rzeczywistości on tam tylko był i jak twierdzili niemieccy generałowie spał w najważniejszych momentach bitwy.
 • To wina pisu bo zabiera pieniądze samorządom.
 • @niegodnie niwecząc - Widać owe zniemczone, bo nie niemieckie kobiety, wykazały się pamięcią lepszą od pamięci rybek akwariowych, wbrew panującej niemieckiej władzy. Nic nowego pod słońcem się nie dzieje.
Reklama