UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... ruszył handel choinkami

 Elbląg, Elbląski ratusz zimą na karcie pocztowej z początku XX wieku
Elbląski ratusz zimą na karcie pocztowej z początku XX wieku

Wczoraj przez nasze miasto przejeżdżały dwa wozy drabiniaste z choinkami, przez Leege Brücke zmierzały w kierunku Żuław. Byli to ludzie z Tolkmicka (niem. Tolkemit), którzy nabywają drzewka od tamtejszych właścicieli ziemskich. Z kolei nasi sprzedawcy pozyskują choinki z terenów położonych wyżej, gdzie, jak wiadomo, nie brakuje lasów iglastych - o tym pisała elbląska prasa w grudniu 1914 roku. Zobacz, o czym jeszcze pisano ponad 100 lat temu.

Śmiertelny wypadek na kolei

Dzisiaj w nocy około północy, pomocniczy konduktor Bolz z Królewca (niem. Königsberg) podczas odjazdu pociągu nr 58 został przejechany na elbląskim dworcu i zmarł na miejscu. Bolz obsługiwał właśnie hamulec w znajdującym się na końcu pociągu wagonie towarowym i prawdopodobnie przez nieostrożność wypadł z pociągu i zmarł na miejscu (ENN, piątek, 04.12.1914 r.).

 

Zgubiła portmonetkę z pokaźną suma na tutejszym dworcu

W czwartek przed południem pewna dama zauważyła zaraz po wejściu do pociągu pospiesznego na tutejszym dworcu, że nie ma przy sobie portmonetki z zawartością 140 marek. Ponieważ zaraz po przybyciu na dworzec kobieta miała jeszcze przy sobie portmonetkę, musiała ją stracić podczas krótkiej trasy przez tunel na peron. Poszukiwania zguby nie przyniosły rezultatu (ENN, piątek, 04.12.1914 r.).

 

Młodociani przestępcy aresztowani

12-letni uczniowie August Marholz i Wilhelm Hohmann, obaj zamieszkali przy ulicy Gwiezdnej (niem. Sternstraße) dokonywali kradzieży w sklepach przy ulicach Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse), Wysokiej (niem. Hochstrasse) i Gwiezdnej, gdzie splądrowali sporą liczbę towarów i gotówkę. Młodociani przestępcy zostali aresztowani i ulokowani w placówce wychowawczej (ENN, sobota, 05.12.1914 r.).

 

930 paczek bożonarodzeniowych pojedzie na front

Prośba Związku Kobiet o zorganizowanie paczek świątecznych dla walczących na wojnie żołnierzy została spełniona z nawiązką. Z Elbląga i okolic do związku dotarło 825 paczek z bogatą zawartością taką jak: pieniądze, cygara, papierosy, rum, kostki rosołowe, czekolada, cukier, cukierki, słodkie orzechy, notatniki, ołówki, mydło i potrzebne ciepłe ubrania. Związek Kobiet przygotował dodatkowo w sąsiedniej siedzibie Czerwonego Krzyża 105 paczek, w których umieścił nadesłane przez społeczność rzeczy. Tak więc 930 paczek spakowano w 15 skrzyniach, 27 pakach i workach i wysłano do głównej siedziby 20. korpusu armii w Malborku (niem. Marienburg) i Olsztynie (niem. Allenstein), skąd zostaną przetransportowane do oddziałów na pole walki (ENN, sobota, 05.12.1914 r.).

 

Lornetki, rewolwery i latarki dla naszych oddziałów

W ostatnim czasie, dzięki hojności naszej społeczności, można było przesłać naszym oddziałom następujące przedmioty: lornetki, które podarowały: panna Helene Driedger i osoba anonimowa, rewolwery, które przesłali: pan Fechter z Gronowa (niem. Grunau) i rentier Rentel oraz lornetki od zegarmistrza Maasa wraz z 12 bateriami. Darczyńcom należą się wielkie podziękowania (ENN, sobota, 05.12.1914 r.).

 

Miłośnik koni znów ukarany

Miłośnikiem koni okazał się inwalida Franz Feyerabend z Elbląga. Wcześniej mężczyzna był służącym u właściciela cukierni Fritza Ligowskiego. Ukradł wtedy w innym miejscu konia i dostał się do więzienia. Gdy we wrześniu tego roku skończył odbywanie kary, swoją wolność rozpoczął znów od kradzieży konia. Tym razem ukradł go ze stajni swojego byłego chlebodawcy L. Na Żuławach, gdzie udał się w celu sprzedaży konia, został on mu odebrany. W tym miesiącu F. dopuścił się z kolei kradzieży roweru. Za recydywę sąd wymierzył mu karę dwóch lat więzienia (ENN, sobota, 07.12.1914 r.).

 

Niektórych nic nie nauczy

Zamiłowanie do popełniania przestępstw ma także Gustaw Szwinkowski z Kałdowa (niem. Kalthof), koło Malborka (niem. Marienburg), który był już wcześniej 34 razy karany. W lipcu tego roku potraktował swoją współlokatorkę panią Rhode emaliowanym wiadrem tak mocno, że sąd ławniczy w Malborku wymierzył mu dwa miesiące i tydzień więzienia. Odwołanie Szwinkowskiego zostało odrzucone (ENN, 07.12.1914 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Gdyby zrekonstruowano ten plac to byłoby piękne miejsce w centrum na imprezy, a ulicę poprowadzić w tunelu, marzenia. ..
 • Tu niepotrzebne są tunele, wystarczy puścić linie tramwajowe Rycerską i Tysiąclecia, a ruch na Maja ograniczyć do minimum, zresztą już tam taki jest. Pytanie czy planuja odtworzenie zabudowy Rycerskiej w stronę Tysiąclecia. Chyba nie, skoro pomniki ustawiają.
 • RobertKoliński Nuda, marazm, handel choinkami, wyzysk i POdwyżki dla darmozjadów tylko w tem Emblongu - a wiecie, że na przykład w takiem Allenstein, to wczoraj wyszli na ulicę pracownicy samorządowi i związkowcy urzędu, żłobków, DPSów i pomocy społecznej, bo mają dość nędznych płac? Ceny rosną, a wielu z nich zarabia minimalną - iż w urzędzie od lat nie było sensownych podwyżek. Chcą rozmów z prezydentem i jasnych, a nie uznaniowych zasad awansu. A w Elblągu co? Tylko pierdzą urzędasy w reżimowe stołki i godzą się POtulnie na złodziejskie podwyżki dla reżimowych jelit, tak? O tym, to już Wam neoliberalne media na pasku wrażych kapitaluchów nie napiszą. .. ; [zdj. Olsztyn, 10.12.2021 r. ] #samorzad, #oligarchia, #złodzieje, #wyzysk, #praca, #płaca, #RiGCz #TakDalejByćNieMusi! 🚩 Hashtagi: #tePytania, #KiedyElblagDogoniOlsztyn?;
 • Potrzebne bo przed wojną pocztowa i rycerska były dla pieszych, a ruch samochodowy był minimalny dziś jest odwrotnie. Niby jak chcesz odbudowę rycerskiej bez likwidacji bądź opuszczenia w tunel czteropasmową drogi. ..
 • Franz Feyerabend wg. mnie był geniuszem który przechytrzył system.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Konnio_Klat(2021-12-11)
 • @RobertKoliński - No właśnie przed chwilą twoja "mądra lewica"tak się reklamowała
 • @RobertKoliński - A może zrobić konferencje i zaprosić ludzi którzy opowiedzą ile zarabiali jak rządzili komuniści tylko taka mała dygresja jak rządzili Twoi to niestety nie można było wyjść na ulicę i się domagać cokolwiek wiadomo jak to się kończyło? Wiem wiem zaraz zaprzeczysz ze to nie prawda bo komuniści to byli tacy fajni
 • .. .Hochstraße. .. - po wojnie ul. Wysoka, obecnie Płk Dąbka. -. .. 20.Korpus Armijny. -. .. cukierni Fritza Ligowskiego - róg dzisiejszej Chmurnej i 1 Maja.
 • A może zamiast rekonstruować dzisiejszy Elbląg przenieść się wyobraźnią w tamtem czas i chociaż na chwilę popaść w zadumę. Bo jak w tej piosence "nic nie może wiecznie trwać", ale warto też idąc śladem Bułata Okudźawy zanucić, "a mnie wciąż jest żal, że po Moskwie nie suną już sanie, a w drzwiach nie pojawi się Aleksander Siergiejewicz Puszkin". Trochę warto ponieść się nastrojem wigilijnym i zapomnieć o polityce, zawiści i nienawiści. Zdrowych, spokojnych, pełnych rozsądku i powagi Świąt. Tego życzę wszystkim i sobie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  0
  Historia to jednak wiedza(2021-12-11)
 • @Historia to jednak wiedza - Nie no, spoko, chociaż jeśli o rekonstruowanie, to raczej ''wczorajszego '', nie - dzisiejszego Ega chodzi. Trudno też mówić o faktycznej rekonstrukcji, gdy tzw Stare Miasto, gdzie było miejsce i czas. odbudowane jest wyłącznie i co najwyżej ''na motywach '', ale jeszcze sporo by można, gdyby kto chciał. ..
 • @RobertKoliński - Co za skur×××ny jak mogli sobie dać podwyżki a dla lewackich nierobów nic nawet 10% podwyżki zasiłku na co czekasz Bierz swoich kolegów z podobnymi upodobaniami do pracy jak Twoje i pod mops strajkować samo się nie zrobi
 • @Niszczlewactwo - Wy dwaj wpadajcie stąd.
Reklama