UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... rzucano nożami i burakami

 Elbląg, Ul. Królewiecka
Ul. Królewiecka

Katolickie Stowarzyszenie Ludowe z Zawady (niem. Pangritz Kolonie) zorganizowało wczoraj wieczorem w sali domu gościnnego „Concordia” Wigilię. Podczas imprezy miały miejsce przemowy, zapalono choinkę, śpiewano kolędy, a dzieci deklamowały wiersze. Ponad setka dzieci członków związku otrzymała prezent w postaci tzw. kolorowego talerza - pisała o Elblągu prasa na przełomie XIX i XX w.

Apel o inne miejsce zbiórki

Wielkim nieporozumieniem jest fakt, że chłopcy, którzy chcą wziąć udział w zajęciach sportowych, zbierają się z reguły na ulicy (na Wewnętrznej Grobli Malborskiej, dzisiejsza ulica Malborska). Ulica nie jest właściwym miejscem na zbiórkę dla setek chłopców. Nawet gdyby na ulicy Malborskiej nie panował duży ruch samochodowy, łatwo może dojść do wypadku i dosłownie cudem jest, że do tej pory nie wydarzyło się żadne nieszczęście. Ponieważ przy miejskiej hali sportowej znajduje się miejski plac (podwórze Drugiej Szkoły dla Chłopców), byłoby wskazane, jeśli istnieje taka możliwość, wykorzystać to podwórze jako miejsce zbiórki dla chłopców. Kilka szkół jak np. Szkoła Realna czy Staromiejska Szkoła dla Chłopców wysyła swoich uczniów pod opieką nauczycieli sportu do hali sportowej. Polecamy więc taki sposób działania także innym placówkom szkolnym, w przypadku gdy podwórze Drugiej Szkoły dla Chłopców nie będzie mogło być wykorzystane na cele zbiórek. W żadnym wypadku nie powinno się bowiem stosować dotychczasowych praktyk (AZ, wtorek, 18.12.1900 r.).

 

Morderstwo czy nieszczęśliwy wypadek?

Dziś przed południem przy Treideldamm w pobliżu odlewni Schichaua w rzece Elbląg znaleziono ciało starszego mężczyzny. Z tyłu głowy ujawniono głęboką ranę kłutą, z której wypływała krew. Mężczyzną tym okazał się robotnik August Schulz, zamieszkały przy ulicy Różanej (niem. Kl. Rosenstraße) […]. Ciało zostało przewiezione do miejskiego szpitala (AZ, wtorek, 18.12.1900 r.).

 

W mieście grasują złodzieje

W nocy z piątku na sobotę ukradziono mieszkance Elbląga Karolinie N. zamieszkałej przy Małej Górze Cudów (niem. Kl. Wunderberg) z piwnicy, do której włamali się złodzieje, 20 funtów miodu. Z kolei ubiegłej nocy złodzieje próbowali dostać się na wystawę sklepu przy ulicy Rybackiej (niem. Fischerstraße) należącej do mistrza tokarskiego L. Złodzieje wyłamali przy tym lufcik znajdujący się przy okratowaniu. Zostali przyłapani, jednak udało im się zbiec (AZ, wtorek, 18.12.1900 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Marynarz Johann Hannack i robotnik Bernhardt Eckm z Tolkmicka (niem. Tolkemit) zostali oskarżeni o poważną kradzież. W nocy na 20 stycznia bieżącego roku ukradli oni rybakowi nazwiskiem Stehsau pręty, które potem sprzedali. Hannack był już karany za równie poważne kradzieże. Prokurator w jego przypadku wziął jeszcze raz pod uwagę okoliczności łagodzące i wnioskował dla niego o karę jednego roku pozbawienia wolności, a dla Ehma o trzy miesiące więzienia. Sąd wymierzył ostatecznie Hannackowi karę jednego roku i trzech miesięcy więzienia i nakazał go natychmiast aresztować, a Ehmowi trzy miesiące więzienia (AZ, środa, 19.12.1900 r.).

Pracownik fabryki Karl Wendt z Malborka (niem. Marienburg) został oskarżony o to, że 12 listopada bieżącego roku rzucił w robotnika Petersa nożem do obierania buraków. Oskarżony był wtedy mocno pijany i najpierw Peters zaczął rzucać w niego burakami. Mężczyzna otrzymał wyrok 6 tygodni więzienia i jednego tygodnia aresztu. Na poczet kary zaliczono mu dwa tygodnie spędzone w areszcie (AZ, środa, 19.12.1900 r.).

 

Koncert bożonarodzeniowy już wkrótce

W niedzielę, 23 grudnia o godz. 18.15 w kościele Najświętszej Marii Panny elbląski chór kościelny organizuje pod kierunkiem dyrektora muzycznego Rasenbergera przy współudziale kapeli Pelza bożonarodzeniowy koncert muzyczny. Zebrane datki z koncertu zostaną przeznaczone na cele wspólnoty zajmującej się opieką nad ubogimi i chorymi (AZ, środa, 19.12.1900 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • W piątek poseł Koalicji Obywatelskiej Roman Giertych przekazał w mediach społecznościowych, że "Sąd Rejonowy został zobowiązany przez Sąd Okręgowy do wykonania wyroku (czyli zatrzymania skazanych Wąsika i Kamińskiego) w ciągu 3 dni".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    3
    Wesołych świąt rodacy(2023-12-23)
  • “Zapalono choinkę “? Nikt się nie poparzył?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    2
    The Mocarz(2023-12-23)
  • Dawno temu rzucali patelniami, och co to było
  • dajcie spokoj juz z tymi smieciowymi wspomnieniami, ida swieta a wam na wspominki sie zebralo ze jakis niemiec dostal nozem w czache, nie zyje juz ponad 120 lat, zrobcie sobie bloga osobno dla masochistow pruskich
  • Owy dom gościnny - gospoda Concordia znajdowała się w niedawno rozebranych pawilonach (barakach) handlowo-usługowych na Zawadzie przy ul. M.Kasprzaka.
  • ... - przy Treideldamm -... To dawna Burłacza Grobla. Ona istnieje do dzisiaj, szkoda, że nie ma nazwy. Kiedyś upamiętniała burłaków ciągnących barki m. in. po Kanale Oberlandzkim (Elbląskim). -... przy Małej Górze Cudów (niem. Kl. Wunderberg) -... Dzisiaj częściowo ulica Karowa.
  • Choinkę zapalono, a nie podpalono. Obiegowo do dzisiaj też mówimy zapalono, a nie zaświecono. W Krakowskim natomiast to można jedynie zświecić gaz w kuchence gazowej. Natomiast jakoś nikt nie zauważył, że kroniki kryminalne z tamtego Elbląga/Elbinga wskazują na istniejące wówczas duże zagrożenie przestępczością kryminalną, a kradzieże i pobicia nawet ze skutkiem śmiertelnym były częstym zjawiskiem.
Reklama