UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... w Szkole Cesarzowej Augusty Wiktorii odbył się wieczór muzyczny

 Elbląg, Liceum im. Cesarzowej Augusty Wiktorii (Kaiserin Auguste Viktoria Lyzeum)
Liceum im. Cesarzowej Augusty Wiktorii (Kaiserin Auguste Viktoria Lyzeum)

Wczoraj wieczorem Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii zorganizowała w auli wieczorek muzyczny połączony z deklamacjami na rzecz Czerwonego Krzyża, by uprzyjemnić naszym walczącym na froncie żołnierzom święta Bożego Narodzenia, które jest świętem miłości. Nie był to wieczorek mający na celu pokazać muzyczne talenty i umiejętności uczennic i zaprezentować je przed szerszą publicznością. Tym razem te umiejętności miały posłużyć szczytnemu celowi, posłużyć miłości i wdzięczności w stosunku do tych, którzy poświęcają swoje życie w krwawej walce za naszą Ojczyznę. […] Na koncert przybyło wielu gości, więc zarówno goście jak i artyści powinni się cieszyć z sukcesu, jakim ostatecznie okazał się ten koncert - o tym pisała elbląska prasa w listopadzie 1914 roku. Zobacz o czym jeszcze pisano.

Bożonarodzeniowe datki dla lazaretów

Zrozumiałym jest fakt, że w okresie świąt Bożego Narodzenia, który jest świętem miłości, należy szczególnie pomyśleć o walczących na polu walki żołnierzach a przede wszystkim o rannych. Jest to czas miłości bliźniego, gdy wiele rodzin rezygnuje z obdarowywania prezentami swoich najbliższych i przeznacza zaoszczędzoną sumę na cele Czerwonego Krzyża. Godna uznania jest także inicjatywa dyrektorów szkół, która angażuje uczniów do zbierania datków na prezenty bożonarodzeniowe dla naszych lazaretów. Każdy daje chętnie wedle tego, ile posiada. Jednak sposób zbierania datków powinien się zmienić. Mamy obawy przed dawaniem dzieciom pieniędzy bezpośrednio do rąk. Lepiej by było, gdyby dzieci otrzymały puszki, które magistrat z pewnością by zapewnił. Powodów, dla których należałoby tak zrobić, nie trzeba tu chyba przytaczać. Jednak warto uczulić dzieci, by “nie wodziło ich na pokuszenie” (ENN, czwartek, 26.11.1914 r.).

 

Dobre zdanie o Elblągu

Dobre zdanie na temat Elbląga mają pasłęczanie w tych trudnych czasach wojny, kiedy to większość potrzebnych do życia towarów jest niewystarczająca. Stało się niedawno, że pewien pasłęczanin przybył do Elbląga z ponad 20 dzbanami, które chciał zapełnić olejem gazowym. Jednak ten dzielny mężczyzna otrzymał jedynie jednen dzban oleju, ponieważ również tego towaru u nas brakuje (ENN, niedziela, 29.11.1914 r.).

 

Klub śpiewaczy Volksliedertafel idzie z duchem czasu

Wczoraj po południu koło śpiewacze Volksliedertafel zaprosiło swoich czynnych członków i mentorów na wspólne świętowanie do Winnicy (niem. Weingrundhorst) i za tym głosem podążyła spora liczba osób. Dzięki zaangażowaniu pana Schrötera sala została pięknie ozdobiona, a pośrodku roślinnych dekoracji postawiono popiersie cesarza. O godz. 16 Volksliedertafel pod przewodnictwem nauczyciela Günthera rozpoczęło uroczystość śpiewem, były to oczywiście pieśni patriotyczne i ludowe. […] Zebrano datki w niemałej kwocie 75 marek. Impreza zorganizowana przez Volksliedertafel okazała się zgodna z duchem czasu i jej powtórka spotka się na pewno z wielkim zainteresowaniem (ENN, poniedziałek, 30.11.1914 r.).

 

Koło śpiewacze Liedertafel uprzyjemnia czas rannym

Koło śpiewacze Liedertafel zorganizowało wczoraj w poszczególnych lazaretach krótki koncert dla rannych żołnierzy, by w ten sposób choć trochę ich rozweselić. W tej pielgrzymce po lazaretach, która rozpoczęła się w “Voitshause”, wzięło udział 40 panów […]. Następnie złożono wizytę w “Erholungsheim”, a następnie w miejskim szpitalu. Wszędzie koncert został przyjęty gromkimi brawami, również rozdanie cygar spotkało się z podziękowaniami ze strony rannych (ENN, poniedziałek, 30.11.1914 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Lata płyną, a Szkoła Cesarzowej, co prawda w innej lokalizacji istnieje, Cesarzowa rządzi i przyjmuje wiernopoddańskie hołdy swojego dworu
 • Dla PortElu ''dawno temu ''to wtedy gdy Niemcy pieczołowicie przerabiali miasto na własne. I tak co tydzień czytamy wzruszajace kawałki w rodzaju - ''postawiono popiersie cesarza ''i śpiewano pieśni patriotyczne i ludowe.
 • Erg? Napisz, proszę, coś mądrego dla przeciwwagi komentarzy już zamieszczonych.
 • To nie było polskie miasto, więc o co chodzi?
 • A czy to wina PortElu, że w tamtych czasach Elbląg był niemieckim miastem? Może należy o tym milczeć i pisać na nowo piastowską historię Elbląga?
 • Dojczyzacją trawa.
 • .. .- Dzięki zaangażowaniu pana Schrötera -. .. Pewnie chodzi o elbląskiego potentata mleczarskiego - Hermanna Schrötera, który na Winnicy mieszkał. .. .- złożono wizytę w “Erholungsheim” -. .. Był to największy dom tego typu w ówczesnym Elblągu. Znajdował się przy dzisiejszej ulicy Odzieżowej - naprzeciwko długiego skrzydła fabryki tytoniu i cygar.
 • Pa. .las i Jadźka nie kończyli tej szkoły bo są za tępi.
 • Hrabia Hermann Schrőeter, właściciel dużego majątku ziemskiego, a siedziba rodu była w Stagniewie, w1889 roku założył w Elblągu mleczarnię, która mieściła się przy dzisiejszej ulicy Bema, gdzie na jej miejscu powstało nowe osiedle mieszkaniowe. Jego gospodarstwo specjalizowało się w hodowli bydła mlecznego. Po śmierci hrabiego cały majątek przejął jego syn Otto, który pozostał w Elblągu po jego zdobyciu przez Armię Czerwoną. Ponieważ był pułkownikiem rezerwy i uczestniczył w obronie miasta, został aresztowany przez władze radzieckie i wywieziony w głąb ZSRR. Z zesłlania do Niemiec miał powrócić w 1956 roku. Ta rodzina mocno wspierała kulturę w ówczesnym Elblągu, a Otto szczególnie wspomagał teatr elbląski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  KPPocz.(2021-11-28)
 • KPPocz. - Coś słyszałeś. .. coś czytałeś. .. i sam nie wiesz co i o czym napisałeś - bo tak bardzo coś napisać chciałeś.
 • A ja czytałem w prasie. .. że to Jarek założył Elbląg. W 80tym biegnąc z Wawy do Gdańska by skoczyć przez płot/przejść pod plotem i założyć Solidarność bijąc przy tym rekord w 7miokrotnym maratonie zrobił skok w boki hop był Elbląg, tak czytałem w Gazecie Polskiej, ja nie kłamię.
Reklama