UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… Muzycy dali koncert w zakładach Komnicka

 Elbląg, Ulotka z fabryką Komnicka z 1930 r.
Ulotka z fabryką Komnicka z 1930 r.

W wielkiej montażowni zakładów samochodowych Komnick A.G. we wczorajsze popołudnie miało miejsce wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Znany również i w naszym mieście z kameralnych występów wieczorowych kwartet Schulze Prisca zaoferował się, że da godzinny występ dla urzędników i robotników całych zakładów Komnicka - czytamy w elbląskiej prasie z 1925 roku.

Ogromna, przeznaczona do tej pory do celów pracy hala, w której utworzono prowizoryczne podium, ledwo co pomieściła ogromną liczbę słuchaczy, których zebrało się 4 -5 tysięcy, ponieważ pracownicy mogli zaprosić również na koncert członków rodziny. Muzycy oprócz muzyki Griega i Haydna zaprezentowali pieśni ludowe. Gromkie oklaski publiczności były najlepszym dowodem na to, że wspaniała gra zrobiła wielkie wrażenie na słuchaczach. Artyści przyznali, że jeszcze nigdy nie grali takiego koncertu w fabryce i przed tak liczną publicznością składającą się z warstwy robotniczej. Ten niecodzienny obrazek został uwieczniony na fotografii (ET, piątek, 09.10.1925 r.).

 

Telegram z gratulacjami od nadprezydenta Prus Wschodnich 

Nadprezydent Prus Wschodnich wysłał szybownikowi Schulzowi telegram o następującej treści: "Serdeczne gratulacje z powodu pobicia rekordu świata w szybownictwie. Całe Prusy Wschodnie cieszą się z tego wielkiego sukcesu. Pozdrawiam pełen dumy ze swojego dzielnego rodaka. Zier, nadprezydent Prus Wschodnich (ET, piątek, 09.10.1925 r.).

 

W miejskim kinie sensacja

W miejskim kinie można obejrzeć film sensacyjny. O dużym zainteresowaniu filmem świadczy wysoka frekwencja. "Über den Wolken", film z serii szlagierów Harrego Peela w kolejnych dniach pojawi się na ekranach naszego kina. Film jest ciągiem trzymających w napięciu przygód dżentelmena, człowieka o mocnych nerwach, który w najtrudniejszych sytuacjach zachowuje stoicki spokój. Film opowiada jego historię i jest splotem różnych przygód. W film wpleciono też ciekawe sceny cyrkowe. Jedna scena szczególnie zapiera dech w piersiach widzów a mianowicie skok spadochronowy konia z balonu. Nie mniejsze wrażenie robi komedia, wyświetlana zaraz po filmie pt. "Ulubieniec tatusia" (niem. Vaters Liebling). Jest na tyle zabawna, że na pewno kąciki ust publiczności co chwilę będą podnosić się do góry (ET, piątek, 09.10.1925 r.).

 

W pałacu filmowym zobaczymy operetkę

Pałac filmowy "Film-Eck" zapowiada po raz pierwszy zmianę w swoim programie. Szlagierem programu jest sześcioaktowa operetka filmowa pt. "Ponieważ nim jesteś" (niem. "Weil du es bist"). Nie jest to jedna z tych śpiewogier, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, ale film z muzyką, specjalnie tworzoną na potrzeby filmu. Jest to kompozycja Maxa Rolanda, twórcy muzyki Friedens Rex. Muzyczne prowadzenie tego specjalnego występu w Elblągu przejął wraz ze swoim zespołem artystycznym, kapelmistrz Herrmann z Berlina. Główne role w filmie zostały obsadzone przez znanych aktorów. Nadprogramowo zostanie wyświetlona komedia pt. "On ma chorobę morską" (niem. "Er ist seekrank") z Haroldem Lloydem w roli głównej (ET, piątek, 09.10.1925 r.).

 

Jubileuszowe mecze

W dzisiejszej części ogłoszeniowej Hansa publikuje program niedzielnych meczów jubileuszowych. Przed i po południu zaplanowano mecze, a uczestnictwo w nich z pewnością opłaci się każdemu widzowi (ET, piątek, 09.10.1925 r.).

 

Nielegalne radio

Elektryk Kurt F., obecnie zamieszkały w Wismar, został ukarany za to, że bez zezwolenia podłączył swój odbiornik radiowy do linii pocztowej, naruszając w ten sposób warunki ustawy radiowej. Został za to skazany na 6 dni więzienia lub uiszczenie opłaty w kwocie 30 marek (ET, sobota, 10.10.1925 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu w latach 20. XX wieku. Są one zdigitalizowane przez Bibliotekę Elbląską, z której zbiorów korzystamy. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Tageblatt".

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Nie ma o czym pisać to wspominacie co było 95 lat temu. .. żenada !!!!
  • @Katolik - Kiedyś to było. .. pełno smogu od fabryk. Na szczęście w końcu je zlikwidowali.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    5
    8
    Niepraktykujący katolik.(2020-10-10)
  • Elbląg od zawsze był znanym miastem, przemysł i rozwój to dzieło ich mieszkańców. Teraz włóczenie się po galeriach i biedronkach to dzieło młodego pokolenia. Krytykowanie wszystkiego, hejt i zawiść na twarzy to zła cecha przyszłości tego miasta. Hashtagi: #Czytelnik65
  • Elbląg to był kiedyś potęga, były stocznie i rozne zaklady. Obecnie to upadajaca miescina. A olsztyn kosztem Elbląga rozbudowuje się.
  • Z naszej krwawicy, nic tylko pozostaje do Olsztyna sie przeprowadzić.
  • "Park im. Traugutta - miejsce, gdzie kiedyś, olbrzymi komin z prężnie działającej mleczarni raz za razem wyrzucał z siebie wielkie porcje dymu, a sama ona wydalała swoją pracę wraz z syczącą parą, unoszącą się nad brzegami Kumieli"A dzisiaj dziadki i babcie chodza rozruszac kosci na kosciach ktore juz sie dlugo nie ruszają. Ze zdjecia lotniczego widac ze tam calkiem spory cmentarz był. Sadzac po ostatnim odkryciu plyty nagrobnej to jeszcze tego sporo tam lezy. Dzisiaj dzieci zazywaja radosci i zabawy a pod nimi w ziemi ledwo szkielety i opisy żył lat tyle. .. zarł. Co za kontrast emocjonalny.
  • Repertuar kinowy dobrze pokazuje kondycję miasta w latach 20.XX w. Film Heinricha Piela (Harry Peel to pseudonim), wszedł na ekrany w grudniu 1919 roku, a w Elbingu grano go "już"blisko pięć lat po premierze. Piel w tym czasie, tj. od pocz. 1920 do jesieni 1925 zdążył zrobić 19 filmów. Scena końskiego desantu - coś pięknego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    Filmozafca(2020-10-10)
  • Telegram od nadprezydenta dotyczył rodowitego Warmiaka, z zawodu nauczyciela, Ferdinanda Schulza, który na szybowcu „Moritz”, w dniu 2.X. 1925 na Krymie ustanowił rekord świata w locie długodystansowym, który trwał 12 godzin i 6 minut. Osiągając wysokość 405 m uzyskał drugi wynik w tamtych zawodach. Uczył w szkole w Malborku.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    Szybowcozanfca(2020-10-10)
  • 100 lat temu na robotniku wrażenie robiła muzyka Griega i Haydna, a dzisiejszy elblążanin po studiach słucha Margaret i Sławomira. Taka zamiana.
Reklama