UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… Teatr zapraszał na premierę

 Elbląg, Teatr miejski mieścił się przy dzisiejszej ul. Rycerskiej. Nie został po nim ślad
Teatr miejski mieścił się przy dzisiejszej ul. Rycerskiej. Nie został po nim ślad

Dziś wieczorem na deskach elbląskiego teatru zobaczymy premierę komedii "Czuli krewni" Rodericha Benedixa [niemiecki komediopisarz, aktor i dyrektor teatru, urodzony 21 stycznia 1811 roku w Lipsku, zmarły 26 września 1873 roku tamże - Wikipedia]. W środę wieczorem zobaczymy z kolei zamiast sztuki "Rzemiosło pani Warren", która została odwołana z powodu choroby pani Kissling, sztukę "1200" za bardzo niską opłatę od 1,20 do 0,10 marki. W czwartek nie ma w programie żadnej sztuki a w piątek w programie "Ciocia Jutta i Kalkutta" - pisała gazeta "Elinger Tageblatt" w marcu 1928 r.

25 lat Towarzystwa Historii i Literatury Żydowskiej

W sobotę, 11 marca w swoim Domu Parafialnym Towarzystwo Historii i Literatury Żydowskiej będzie świętować 25-lecie swojego istnienia. Podczas uroczystości przemówi rabin z Królewca (niem. Königsberg), dr Lewin (ET, sobota, 03.03.1928 r.).

 

Znamy termin egzaminów wstępnych

Egzaminy wstępne dla uczniów szkół podstawowych odbędą się 23 i 24 marca oraz 16 i 17 kwietnia. Dokładnie terminy dla poszczególnych szkół można sprawdzić w części ogłoszeniowej (ET, sobota, 03.03.1928 r.).

 

Koncert symfoniczny kapeli miejskiej już w niedzielę

W jutrzejszą niedzielę kapela miejska Pelza da wielki koncert symfoniczny. Usłyszymy między innymi symfonię D-dur Haydna, jak i utwory Ryszarda Straussa, Mozarta, Glucka i Wagnera. Koncert rozpocznie się punktualnie o godz. 18 w Domu Wypoczynkowym (ET, sobota, 03.03.1928 r.).

 

Wieczorek muzyczny w szkole tańca i gimnastyki

Szkoła tańca i gimnastyki pani Erny Schmatz Nitschmann organizuje w najbliższy wtorek wieczorek muzyczny. W programie znajdzie się między innymi pokaz pt. "Jak zmieniał się taniec przez ostatnie stulecia". Elbląskie Towarzystwo Nauczycieli Śpiewu również przedstawiło swój program na ten wieczór. Pieniądze zebrane podczas tego wydarzenia wpłyną na konto "Kobiet pracujących społecznie" i zostaną przeznaczone na potrzeby ich domu (ET, sobota, 03.03.1928 r.).

 

Pożar piwnicy w szkole Schichaua

Dziś rano do szkoły Schichaua wezwano straż pożarną, ponieważ zapaliły się tam materiały łatwopalne. Pożar został ugaszony w pół godziny (ET, czwartek, 08.03.1928 r.).

 

O królowej Luizie w kinie przy Rzeźnickiej

Film o królowej Luizie, który leci obecnie w kinie przy ulicy Rzeźnickiej, cieszy się wielką popularnością. W pierwszej części filmu widzowie mogli zobaczyć piękne obrazy z życia młodej królowej. Królowa Luiza, która żyła tylko dla swojego narodu, żyje w nim nadal jako legenda. W centrum wydarzeń zobaczymy Mady Christians [Marguerita Maria "Mady" Christians - (ur. 19 stycznia 1892 w Wiedniu, zm. 28 października 1951 r. w Norwalk, Connecticut) - austriacko-amerykańska aktorka teatralna i filmowa - Wikipedia] w roli królowej Luizy, pełną młodzieńczej werwy aktorkę […].

Lata młodości królowej spędzone w Darmstadt i Frankfurcie nad Menem należą do najpiękniejszych scen w całym filmie. Jej znajomość z następcą tronu Fryderykiem, zaręczyny i zaślubiny w oprawie panujących wówczas zwyczajów, to ujęcia, które wprawiają w zachwyt widza. Również jako żona następcy tronu Luiza prowadzi nadal życie beztroskiej panny, co prowadzi do małych nieporozumień między małżonkami. Sztywne zwyczaje panujące we dworze nie przypadły jej do gustu. Pierwsza tragedia dotyka młodą księżną, gdy rodzi martwego syna. Przeprowadzka do majątku ziemskiego Paretz powoduje, że Luiza odżywa. Sceny filmu pokazują Prusy, dwór, armię pruską, Poczdam i Berlin. Krótko mówiąc jest to film, który polecić możemy każdemu.

Od wtorku w kinie zostanie wyemitowana druga część, która pokaże ofiarę i cierpienie królowej Luizy w latach 1806-1810 [mowa o Luizie Pruskiej - ur. 10 marca 1776 w Hanowerze, zm. 19 lipca 1810, księżniczka Meclemburgii-Strelitz, królowa pruska jako żona króla Fryderyka Wilhelma III - Wikipedia] (ET, piątek, 09.03.1928 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu w latach 20. XX wieku. Są one zdigitalizowane przez Bibliotekę Elbląską, z której zbiorów korzystamy. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Tageblatt"

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jak po wojnie w 1945 roku wyglądał budynek teatru, czy była szansa na jego odbudowę ?
  • Za niemca to się działo. Dziś wymarłe miasto
  • @Gienio - W szczególności w latach 39-45 u. w. .
  • Niestety nasze miasto w latach 45- 1971 było skazane na niebyt, bo władze centralne w zasadzie go nie zauważąły, poza Zamechem. Uważano Elbląg za miasto tzw. niemieckie w które się nie inwestuje, bo Niemcy tu mogą wrócić / przyklad wywożenia cegieł na odbudowę warszawskiej i gdańskiej starówki. / Dla udokumentowania mlodym warto zamieszczać zdjęcia Elblaga z lat 60 tych gdzie na łąkach w Srodmieściu wypasano krowy. Krótki okres rozwoju miasto przeżyło w latach 1975 - 1999,kiedy było województwem. Niestety mamy nieszczęście do prowincjonalnych władz miejskich, ktore 120 tyś dziś elbląg mocno przerasta, bo nadają się tylko do zarządzania max 40 tys miastem. Co obrazuje chaos urbanistyczno przestrzenny z tendencją do zabudowy parterowymi sklepami i narastającą tendencją do dziwnego blokowania zabudowy w Sródmieściu chętnym inwestorom. Gdańsk ma tylko 4 x więcej mieszkańców niż Elbląg, a porównajmy te miasta. Niestety nasze zatrzymalo się w latach 60 tych i mentalność wladz również.
  • Co takiego interesującego urbanistycznie dzieje się w Gdańsku. Dwie wielkie galerie handlowe w śródmieściu, trzy kilometry dalej we Wrzeszczu kolejne dwie dosłownie obok siebie z czego tylko bałtycka cieszy się pełnym zainteresowaniem. Kamienice na ul. Długiej i w pobliżu to rozpadające się rudery przesiąknięte zapachem butwy i stęchlizny, w niektórych drewniane schody się w prost sypią, biedota tam mieszka i o część wspólna zupełnie nie dba. Potrafią wcisnąć kamienicę miedzy dwie już istniejące nie bacząc na fakt całkowitej zasłony widoku bo co to za widok gdy 6 metrów od twojego okna wrasta ściana, udało im się też zlecić renowacje zewnętrznych ścian kamienicy firmie, która ścięła zdobione betonowane parapety i zastąpiła je blaszanymi dosłownie blaszakami (ul. Toruńska). Czasami coś im wychodzi jak Filharmonia Bałtycka, Muzeum II WŚ czy Teatr Szekspirowski ale to już z innych środków pieniężnych.
  • rosjanie wywiezli wsio
  • Były ruiny, były mury główne itd. - A ruin tych pilnował pewien Niemiec który pracował w tym teatrze i który po sowiecko-szabrowniczym kataklizmie - pozostał w mieście.
Reklama