UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… wystawiano “Romeo i Julię"

 Elbląg, Teatr miejski przed wojną znajdował się przy ul. Rycerskiej
Teatr miejski przed wojną znajdował się przy ul. Rycerskiej

Przedstawianie na scenie klasycznego dzieła, jakim jest “Romeo i Julia”, często kończy się fiaskiem. Nie stało się tak jednak całe szczęście, wczoraj w naszym teatrze. Wprawdzie liczba odwiedzających mogła by być większa, ale ogólnie rzecz biorąc sztukę wystawiono przed dość liczną publicznością. […] O wczorajszym spektaklu da się powiedzieć tylko dobre rzeczy. Bardzo wiele wysiłku włożono w całą zewnętrzną oprawę, co szczególnie mocno dało swój wyraz w scenie balkonowej. Pani Lotz włożyła wiele wdzięku i uroku wcielając się w rolę Julii. […] Godna pochwały była także gra Romea. W tej roli zobaczyliśmy pana Passinga - o tym informowała elbląska prasa w lutym 1915 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.

Niewielki pożar przy Królewieckiej

Wczoraj po południu o godz. 16.45 przy ulicy Królewieckiej 110 (niem. Königsbergerstraße) w łazience na pierwszym piętrze wybuchł niewielki pożar. Wskutek gorącego pieca zapaliła się podłoga i belka pod piecykiem łazienkowym (ENN, poniedziałek, 01.02.1915 r.).

 

Podwyżka cen piwa

Niemiecki Związek Browarski informuje, że podczas obrad głównej komisji, które odbyły się 30 stycznia w Berlinie, a wzięli w nim udział członkowie z całych Niemiec, podjęto jednogłośnie decyzję, iż w związku ze znacznymi wydatkami browarów zwłaszcza na jęczmień i inne potrzebne do produkcji piwa artykuły, wzrosną ceny piwa (ENN, wtorek, 02.02.1915 r.).

 

Przykład godny naśladowania

Pewien właściciel domu w Legnicy (niem. Liegnitz) – taką przekazano nam stamtąd informację – miał do wynajęcia mieszkanie za 500 marek i miał właśnie w zamiarze znaleźć chętnego do wynajęcia domu, gdy nagle pojawiła się chętna na to mieszkanie kobieta, której kwatera bardzo się spodobała. Gdy mężczyzna usłyszał, że mąż kobiety zginął na polu walki, wynajął jej mieszkanie i obniżył jej czynsz do 500 marek (ENN, wtorek, 02.02.1915 r.).

 

Coraz więcej kradzieży na ulicach miasta

W ostatnim czasie mnożą się w Elblągu włamania i kradzieże. Ubiegłej nocy zanotowano nie mniej niż cztery takie incydenty. Z okna wystawy braci Lublińskich ukradziono parasole, rękawiczki i krawaty. Wcześniej z kolei doszło do włamań w filii firmy braci Ligowskich przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße), w drogerii Sausse przy ulicy Bożego Ciała i w filii firmy Moritz Schmidt na rogu ulic Stary Rynek (niem. Alter Markt) i Studziennej (niem. Wilhlemstraße). Nie stwierdzono jeszcze wysokości strat (ENN, wtorek, 02.02.1915 r.).

 

Nowe połączenie kolejowe nad zalew

Kolej nadzalewowa uruchomi w niedzielę jeszcze jedno połączenie z Elbląga, które będzie dojeżdżać do zamku nadzalewowego bez przystanków po drodze. Pociąg będzie wyjeżdżał z Elbląga o godz. 11 i opuści zamek o godz. 17. Ponieważ przy Domu Związkowym w Suchaczu (niem. Succase) znajduje się tor saneczkowy, pociąg chętnie zabierze na wybrzeże sporą ilość miłośników zjeżdżania na sankach (ENN, sobota, 06.02.1915 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Tutejszy mistrz krawiecki Hermann Harndtke odpowie przed sądem za ciężkie uszkodzenie ciała. Mężczyzna w ubiegłym roku skaleczył ciężko tokarza Kurta Richtsteina, który mieszkał w domu Handtkego, w głowę podczas kłótni nożyczkami. Handtke nie przyznaje się do tego czynu. Sąd ławniczy wymierzył mu karę w kwocie 100 marek. Potem przychylil się do decyzji pierwszej instancji i obniżył mu karę do 50 marek lub 10 dni więzienia.

Z powodu publicznej obrazy marynarz Richard Vollert z Tolkmicka (niem. Tolkemit) został skazany przez tutejszy sąd ławniczy 22 września ubiegłego roku na 10 dni więzienia. W ubiegłym roku Vollert pracował na dobrach ziemskich w Kadynach (niem. Cadinen). Nie pasowały mu tam zastane warunki i zbeształ publicznie pracownika biurowego Brauna, pracownika dniówkowego Johanna Offlaendera oraz inne osoby w bardzo grubiański sposób. Sąd ławniczy obniżył karę do tygodnia więzienia […] (ENN, poniedziałek, 08.02.1915 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przykład godny naśladowania. Dziś pewnie wyglądałoby to inaczej: wdowa pewnie musiałaby często zapraszać właściciela mieszkania. Już nie ma nic za darmo ani półdarmo
 • Ale on zamierzał wynająć za 500 marek i obniżył do 500 marek. Tak jest w artykule; )
 • Gdyby władza tutejsza trochę chciała to pomyslalaby nad przeniesieniem szkoły zawodowej z jej zapleczem w postaci boisk i mielibyśmy dużą. czesc starówki do reaktywacji.
 • Trochę szkoda że nie ma kolei nadzalewowej. Po za tym że mogła by służyć mieszkańcom w weekendowym wypadzie nad wodę czy do lasu to niewątpliwie była by to atrakcją turystyczna. Może nie tak atrakcyjna jak Bernina Express ale zawsze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  System(2022-02-05)
 • Czasem zastanawiam się które artykuły będą zasługiwały na uwagę za 100 lat. Może ten?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  Ciekawy(2022-02-05)
 • @Olik - Elbląska prasa pisała o obniżce z 500 na 500 w oddalonej o 500 km Legnicy. Dziś są takie obniżki po których ceny rosną
 • RobertKoliński Z tym czynszem obniżonym z 500 marek na 500 marek to podobna akcja jak z obniżką VAT przez złodziejski biznes nad Wisłą, któremu nieudolny, bankstersko-nacjonalistyczny reżim w Warszawie podarował właśnie kolejne miliardy złotych w obniżkach, które ten kapitalistyczno-styropianowy pasożyt oligarchiczno-dorobkiewiczowski przeżera właśnie w najlepsze. A ceny rosną. #TaxTheRich, #GonićBurżuazyjnychSpekulantów! [PS. Dlaczego redakcyjna cenzura znów uniemożliwia komentowanie m. in. wynurzeń tow. prof. Iwińskiego Tadeusza, którego powielanie reżimowo-imperialnych bzdur nie wzrusza?] #yanksGoHome! Hashtagi: #SocjalizmAwangardaPostepu, #rownosc, #lewica, #RiGCz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  4
  RobertKoliński(2022-02-05)
 • .. .- Z okna wystawy braci Lublińskich -. .. To dom Towarowy Braci Lublinski (Warenhaus Gebrüder Lublinski)- literka "n", a nie "ń". W tym miejscu od 1999 r. stoi Hotel Viwaldi". .. .- firmy Moritz Schmidt. .. - to dawny elbląski producent czekolady i podobnych słodkości. .. .- do zamku nadzalewowego. .. .- Pewnie w oryginale jest od: Elbing Englisch-Brunnen - do: Cadinen Haffschl
 • @erg. - do: Cadinen Haffschl
Reklama