UWAGA!

Dawno temu w Elblągu…mieszkańcy czekali na przyjazd cyrku

 Elbląg, Ulica Królewiecka przed wojną
Ulica Królewiecka przed wojną

Cyrk Braun und Semsrott przybędzie w połowie przyszłego tygodnia ze swoimi 12 wozami, czterema namiotami i 45 końmi do Elbląga. Do społeczności cyrkowej należy spora liczba wspaniałych artystek i artystów - informowała elbląska prasa 1 maja 1901 r. O czym jeszcze pisała?

Ze spraw sądu ławniczego
       Bracia Edward, Leopold i Ferdynand Schulz zostali oskarżeni o uszkodzenie ciała. Osobą pokrzywdzoną jest robotnik August Liedtke z Eichwalde (obecnie okolice ulicy Lotniczej). Oskarżeni bili pokrzywdzonego kijami tak, że musiał być zawieziony do domu. Edward Schulz został skazany na cztery, Ferdynand na dwa a Leopold na jeden miesiąc więzienia (AZ, 01.05.1901 r.).


       Żona stolarza Anna Hinz została skazana na 10 dni więzienia lub karę grzywny w kwocie 30 marek za obrazę robotnika Karla Lange. Lange pracował w firmie Schichaua. Oskarżona donosiła jego przełożonym niepoparte dowodami krzywdzące informacje na jego temat (AZ, środa, 0105.1901 r.).
      
       Rekord torpedowca z zakładów Schichaua
       „Danziger Zeitung” otrzymała z Berlina taką oto informację: Stacjonujące w Azji wschodniej torpedowce z zakładów Schichaua odniosły wspaniały sukces podczas trasy, którą pokonały z chińskiego na japońskie wybrzeże. Ukończyły rejs w mniej niż 24 godziny, co sprawia, że pobiły dotychczasowy rekord (AZ, czwartek, 02.05.1901 r.).
      
       Poranny spacer do Bażantarni
       Jak co roku i tym razem w święto Wniebowstąpienia koło śpiewacze Liedertafel organizuje poranny spacer do Bażantarni (niem. Vogelsang). Zawsze spacer ten był dla naszego miasta swego rodzaju imprezą ludową. Mamy nadzieję, że pani Keil odpowiednio zorganizuje ten dzień (AZ, sobota, 04.05.1901 r.).
      
       Większy kompleks ogrodowy przy hotelu Elbing
       Rozpoczęto prace nad poszerzeniem kompleksu ogrodowego przy hotelu Elbing. Będą go zdobić fontanny i różne figury. Na końcu kompleksu będzie znajdował się wysoki płot, który będzie porośnięty dziką roślinnością, dzięki czemu do kompleksu nie będzie docierać miejski kurz. Oświetlony ma być gazowym światłem jarzeniowym. W ogrodzie ma stanąć także wielki namiot, który będzie stanowić swego rodzaju salę z sceną teatralną i halą muzyczną (AZ, sobota, 04.05.1901 r.).
      
       Pomnik Schichaua został ogrodzony
       Pomnik Schichaua w Małym Ogrodzie Zabaw (niem. Am kleinen Lustgarten) został z obu stron ogrodzony. Ogrodzenie składa się z pomalowanego na czerwono, wdzięcznie wykonanego płotu kolankowego. Za ogrodzeniem posadzono drzewka (AZ, niedziela, 05.05.1901 r.).
      
       W Elblągu grasują kieszonkowcy
       Dziś przed południem na moście rzeki Elbląg i na placu Fryderyka Wilhelma (dzisiejszy plac Słowiański) czterem kobietom ukradziono portfele z torebki. Po złodziejach ślad zaginął (AZ, niedziela, 05.05.1901 r.).


       Kościół św. Anny otrzymał nowy dzwon
       W sobotę do kościoła św. Anny dotarł wielki dzwon, który został odlany w odlewni dzwonów w Apoldzie* (AZ, wtorek, 07.05.1901 r.).
      
       *Apolda– miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia. Ze względu na ponad 200-letnią tradycję ludwisarstwa Apolda nazywana jest często miastem dzwonów (Glockenstadt) – Wikipedia.
      
       Nowa kaplica w Kadynach
       Mauzoleum w Kadynach (niem. Cadinen) przechodzi obecnie gruntowną renowację i rozbudowę. Chodzi o budowę kaplicy, w której później mają odbywać się nabożeństwa. Kaplica powinna pomieścić 30 do 40 osób (AZ, wtorek, 07.05.1901 r.).
      
       „Opowieść o siedmiu krukach” ponownie w szkole muzycznej
       W związku z dużym zainteresowaniem w środę, 8 maja o godz. 19.30 elbląska szkoła muzyczna ponownie wystawi "Opowieść o siedmiu krukach". Bilety za pół ceny (AZ, wtorek, 07.05.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Co za wspaniałe wiadomości zaledwie sto parę lat temu, elbląskie torpedowce Schichaua podbijały świat, okazuje się, że port w Elblągu I jego stocznia znaczyła jeszcze tak niedawno, coś w świecie, a dziš malkonyenci podważają sensowność rozwijania tego portu. , Chcieč to móc, czyli plany trzeba realizować, bo tylko w determinacji jest sukces, Nie jestem Pis- orem, ale dziękuję I'm za to co zrobili - poprzednicy, tylko ble ble ble.... žeby tą wizję dokończyć trzba poczekać znowu na PIS, ta ekipa.. to ble ble ble
 • @Taka prawda.. - Nie bądz taki pesymista- Donek też jest od Schichaua, jeszcze może Ciě zaskoczyć, I w Elblągu port powstanie, tylko w Unii musi stoczyć, bój I zlešć drugie šniadanie.
 • Cesarstwo Niemiec w latach 80 - tych XIX wieku kładło nacisk na zdobycze kolonialne. Najpierw były one w Afryce, a po1886 w Chinach. W 1899 roku za 5 milionów dolarów od Hiszpanii kupili na Pacyfiku Karoliny, Mariany i Wyspę Palau, a w kwietniu1899 roku przejęli Nową Gwineę oraz Archipelag Bismarcka. Tworzyli tam bazy wojskowe w tym marynarki wojennej. Stała flota była nieliczna, często uzbrajano jednostki handlowe. Jednakże tamtejsze kolonie były miejscem rejsów szkoleniowych nowoczesnych okrętów cesarskiej floty. Z chwilą wybuchu I wojny połączone siły morskie Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii w dniach od 12 do 30 sierpnia 1914 roku zajęły wszystkie niemieckie kolonie na Pacyfiku, a Japonia (do końca września) w Chinach. Było to niezbyt trudne działanie, gdyż niemieckie kolonie były całkowicie odcięte od pomocy z kraju. Wśród zatopionych niemieckich okrętów były między innymi dwa kontrtorpedowce typu D-2 i S- 90 zwodowane w stoczni Schichaua w Gdańsku. W cytowanym artykule prawdopodobnie mylnie podano klasy okrętów, zaliczając je jako torpedowce. Okręty te produkowano w latach 1888 -1901 i osiągały one maksymalne prędkości około 20,5 węzła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Flottenmar(2024-04-27)
 • ... - z Eichwalde (obecnie okolice ulicy Lotniczej) -... To osiedle przy dzisiejszej ulicy Dębowej (Eichwalder Weg).
 • @erg. - A gdzie znajduje się teraz "kompleks ogrodowy przy hotelu Elbing" ?
 • Otoczenie dzisiejszej przychodni na rogu ul. Żeromskiego / Aleja Grunwaldzka. Dokładnie chodzi tu o "Hotel Stadt Elbing".
 • @Taka prawda.. - Te torpedowce miały zanurzenie 4 metry dlatego mogły być budowane w Elblągu. Statki handlowe mają obecnie srednio 16 metrów zanurzenia
 • @Donaldinio - Donek jest polakiem w przeciwieństwie do kaczana-rosjanina
 • Duda to czarny rycerz zakonu PiS ! Nie otrzyma poparcia rządu i parlamentu na żadną funkcje ! Dzisiaj młodzi deklarują ucieczkę z kraju gdy wojna wybuchnie, taką mają moc obrony swojego państwa. Mobilizacja i zamykanie ambasad dla Ukraińców jest przestrogą że tak samo będzie i w Polsce !!! Dlatego musi wrócić zasadnicza służba wojskowa by te barany od smartfonów poczuli obowiązek i świadomość że w obliczu wojny nie będzie L4 czy emigracja tylko rozkaz !
Reklama