UWAGA!

----

Grunwald i Słowianie (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 15)

 Elbląg, Grunwald i Słowianie (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 15)

Kolejny raz sięgamy po fotograficzne zestawienia Jarosława Jaroszuka. Dziś odwiedzamy Grunwaldzką i plac Słowiański.

 

Jarosław Jaroszuk odnawia, rekonstruuje, czasem wręcz „ratuje” stare zdjęcia Elbląga, tworzy również ich zestawienia z fotkami współczesnymi, kolaże. Jego prace zdążyły już zyskać uznanie internautów, trafiły do telewizji, a teraz będziemy je też sukcesywnie prezentować na łamach portElu.

 

Zaczynamy od al. Grunwaldzkiej. To jedna z najdłuższych ulic Elbląga ciągnąca się aż do Gronowa Górnego.

- To jedna z najdłuższych i najbardziej charakterystycznych arterii Elbląga. Jej historia zapisana jest nie tylko w miejskim krajobrazie, lecz także w licznych archiwalnych fotografiach, które szczęśliwie przetrwały do dziś. Wielokrotnie kusiło mnie, by zestawić te dawne kadry z obrazem współczesnym - pisze Jarosław Jaroszuk.

Tak o tej ulicy pisał Karol Wyszyński w cyklu Historia elbląskich ulic:

- Przed 1642 r. nazywano tę drogę (bo znajdowała się wtedy jeszcze poza granicami miasta) jako Ulica Pasłęcka do Polski. Na planach z 1704 r. nosi miano Droga Pasłęcka (Preusch Holänd Weg), w planach z 1820 r. widnieje jako Ulica z Pasłęka (Strasse von Preusch Holland). Pomiędzy 1839 r. a końcem XIX w. obdarzono ją nazwą Szosa Pasłęcka (Chaussee nach Preussisch Holland). Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w latach 30. XX wieku, kiedy to Szosa Pasłęcka przekształciła się w Aleję Tannenbergską (Tannenbergalle), a to dla upamiętnienia zwycięstwa Niemiec nad armią rosyjską w 1914 r. pod Tannenbergiem (czyli po polsku Grunwaldem). Polska administracja po wojnie przechrzciła ulicę na Grunwaldzką, w późniejszych latach przekształcając ją w Aleję Grunwaldzką - pisał przewodnik PTTK

Kadr archiwalny powstał w latach 1910-1918.

Przejdźmy na plac Słowiański z jego charakterystyczną fontanną, na tym kadrze dostrzegalną z oddali. Dawniej był nazywany placem Fryderyka Wilhelma. Pierwowzór fontanny był zwieńczony posągiem pierwszego mistrza krajowego i założyciela Elbląga Hermana von Balka.

Przy placu Słowiańskim stoi (...) forma przestrzenna z I Biennale z 1965 roku. Jest to dzieło prof. Lecha Kunki przez elblążan określane jako „Żubr”. Forma stoi dokładnie w miejscu, gdzie do 1945 r. znajdował się pomnik cesarza Fryderyka Wilhelma IV, odsłonięty podczas wielkiej manifestacji 23 lipca 1905 roku. Z boku na cokole pomnika znajdował się medalion z popiersiem Otto Leopolda von Bismarcka, kanclerza zjednoczonego Cesarstwa Niemieckiego w latach 1871-1890 - pisał Karol Wyszyński na łamach portElu.

Kadr archiwalny powstał w I połowie lat 30’ XX w.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Pod grunwaldem atakowały Polaków krzyże, Hitler na skrzydłach samolotów i sprzętu miał krzyże. Ten krzyż taki ważny ma być dla Polski? Jako symbol czego?
  • W bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku po stronie wojsk krzyżackich walczyło 253 braci zakonnych, to tych z tymi czarnymi krzyżami, na ogólną wtedy liczbę 500 braci. W tej bitwie zginęło 208 braci zakonnych. Armia krzyżacka liczyła około 27 000 rycerstwa, gdzie około 1200 to byli to rycerze z państw zachodnich będących wtedy ostoją chrześcijaństwa. Glówną siłą tej armi były wojska własne Krzyżaków tzw knechtowie, wywodzący się z krajów niemiecko języcznych służący w tej armii jako zawodowi wojownicy. Siły te uzupełniały wojska zaciężne głównie z Anglii, Szkocji i państwa kościelnego. Biorąc pod uwagę nasze siły, w liczbie około 29 000,gdzie większość stanowiły ludy pogańskie, w tym podbici przez Wielkiego Księcia Litwy Witolda Tatarzy, to można powiedzieć, że obrońcami chrześcijaństwa w tym starciu byli Krzyżacy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    1
    5
    Dyndram z Baszkowic(2025-07-18)
  • @Dyndram z Baszkowic - Obrońcy chrześcijaństwa którzy nie byli chrześcijanami. Dobre.
  • Ale trzeba przyznać, że przedwojenny Elbląg był pięknym miastem. Bardzo lubię oglądać w necie przedwojenne zdjęcia naszego miasta. Współczesna architektura domów nie ma tego " czegoś" w sobie, nie zachwyca, niestety.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Kiki58(2025-07-18)
  • @śmiechnasali - Zatem kim byli? Skąd tu przybyli? W jakim celu? Jakie mieli hasło przewodnie na ustach?
  • Już po tych czterech zdjeciach widać, jak przedwojenny Elblag był ładnym miastem. Mam 70 lat, ale chciałbym jeszcze wiosną przyszłego roku usiąść przy stolikach kawiarnianych wokół fontanny na Placu Słowiańskim. Ponoć likwidację bezpłatnego parkingu w tym miejscu blokują działacze z Biur Solidarności i PiS z kamienicy na 1 Maja 2.Chciałbym by bardziej niż parkingiem zainteresowali się opuszczonym i zapuszczonym lokalem na parterze swojej kamienicy.
  • Obyście nie chcieli przywracać niemieckich nazw ulic.....
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    2
    000009(2025-07-18)
Reklama