UWAGA!

"Plan oszczędnościowy miasta został zrealizowany w 104 proc." (Głos z przeszłości, odc. 19)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 32, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 32, 1950 r.

- Okręgowa Dyrekcja Poczt i telegrafów przydzieliła ostatnio Obwodowemu Urzędowi Pocztowemu w Elblągu samochód do opróżniania skrzynek w mieście – pisała prasa w 1950 r.

W tym tygodniu w naszej prasówce z 1950 r. mamy m. in. tematy związane z ochroną zdrowia, edukacją i gospodarką. W ramach wyprawy za miasto zaglądamy do Tolkmicka. Zapraszamy do lektury.

 

Rozwój sieci lecznictwa w Elblągu tematem obrad MRN

"W dniu 30 stycznia br. odbyło się kolejne plenarne posiedzenie Miejskiej Rady Narodowej. Na wstępie obrad uczczono 7 rocznicę zwycięstwa pod Stalingradem (4 lutego br.). Rada powzięła jednomyślną uchwałę o przemianowaniu ul. Królewieckiej na Stalingradzką.

W czasie obrad nad sprawami gospodarki miejskiej Rada wysłuchała sprawozdania przedstawiciela Nadzwyczajnej Komisji do spraw poprawy warunków komunalnych bytu świata pracy. W dyskusji nad sprawozdaniem radny tow. Mikosza zwrócił uwagę na niedostateczny nadzór nad stanem wykonanych robót, szczególnie w niektórych przedszkolach. W wyniku dyskusji Rada postanowiła powołać specjalną komisję dla skontrolowania robót pod względem technicznego ich wykonania. Następnie komisarz oszczędnościowy Zarządu Miejskiego złożył sprawozdanie z planu oszczędnościowego za r. ub. W budżecie administracyjnym zaoszczędzono 7,5 proc. ogólnych wydatków. Oszczędności przedsiębiorstw miejskich wynosiły 6,2 proc. budżetu, a zakładów użyteczności publicznej – 5,1 proc. Ogólny plan oszczędnościowy miasta został zrealizowany w 104 proc. Oszczędności uzyskano m. in. przez ograniczenie materiałów piśmiennych, opału, światła i zmniejszenia kosztów podróży służbowych. Poważne oszczędności przyniosło zwiększenie dyscypliny pracy i wydajności.

W dalszym ciągu obrad omówiono sprawy sanitarno-zdrowotne na terenie miasta. Elbląg uzyskał w r. ub. poważne osiągnięcia w tej dziedzinie. M. inn. Nastąpiła reorganizacja lecznictwa i jego upowszechnienie poprzez sieć ośrodków zdrowia i poradni. W rb. na terenie miasta czynne będą 33 poradnie, w tym 6 ogólnych, 5 dziecięcych, 5 – opieki nad matką i dzieckiem, 4 dentystyczne, 2 przeciwgruźlicze, 2 przeciwweneryczne oraz przychodnie: ginekologiczna, chirurgiczna, oczna, laryngologiczna, sportowa, eugeniczna i przeciwmalaryczna.

Na posiedzeniu dokonano uzupełnienia składu MRN przez wybór robotników Zakładów Mechanicznych tow. tow. Feliksa Grzelaka i Andrzeja Bonata, reemigranta z Francji".

 

Dlaczego w dzień płoną lampy uliczne?

"Kilkakrotnie poruszana już na łamach naszej gazety sprawa zapalania świateł ulicznych w dzień znalazła echo na ostatnim posiedzeniu MRN. Według wyjaśnień przedstawiciela Zarządu Miejskiego przyczyną wadliwego funkcjonowania instalacji świetlnych na ul. Grunwaldzkiej jest nieodpowiedni zegar-automat wykonany przez Społeczne Przedsiębiorstwo Budowlane. Dotychczas jednak nie dokonano jeszcze oficjalnego odbioru prowadzonych przez SPB robót. W związku z tym należy żądać, ażeby SPB dokonało naprawy tego zegara".

 

Otwarcie Szkoły Politycznej ZMP

"W ubiegłą niedzielę przy Zarządzie Powiatowym ZMP w Elblągu uruchomiono Szkołę Polityczną dla młodzieży. Wykłady odbywać się będą w niedzielę w godzinach rannych. W pierwszym turnusie szkolenia bierze udział 35 ZMP-owców z różnych zakładów pracy i szkół elbląskich".

 

Tolkmicko walczy z analfabetyzmem

"W Tolkmicku odbyła się konferencja działaczy partyjnych z miasteczka i gminy, na której omówiono wyniki szkolenia analfabetów.

Uczestnicy narady zobowiązali się przyspieszyć akcję szkoleniową i zlikwidować całkowicie analfabetyzm w gminie Tolkmicko do 30 czerwca br."

 

Usprawnienie obsługi pocztowej

"Okręgowa Dyrekcja Poczt i telegrafów przydzieliła ostatnio Obwodowemu Urzędowi Pocztowemu w Elblągu samochód do opróżniania skrzynek w mieście. Do niedawna skrzynki były opróżniane przez trzech rowerzystów. Obecnie listy będą wyjmowane trzy razy dziennie: w godzinach rannych, południowych i wieczorem".

 

Kina

"Kino Bałtyk – Milczenie jest złotem – komedia francuska.

Kino Mars – Bogaty plon – komedia radziecka oraz dodatek kolorowy Za grzbietem Sajani".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 32, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Lampy w dzień do dziś można spotkać na mieście. Widać się powodzi
 • Ten plan oszczędnośiowy proszę przekazać aktualnym włodarzom. Może przestaną zadłużać Elbląg na potęgę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  Takie buty(2021-11-28)
 • NIELUDZKĄ TWARZ PISS "Firma Łukasza Mejzy obiecywała leczyć umierających na raka i stwardnienie rozsiane, chorych na Alzheimera, Parkinsona oraz inne nieuleczalne przypadłości. Obecny wiceminister sportu osobiście jeździł i przekonywał rodziców chorych dzieci, że terapia jego firmy je wyleczy. Cena wyjściowa - 80 tys. dolarów. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  2
  Znalezione w sieci(2021-11-28)
 • Tymczasem w Anglii już zima
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Znalezione w sieci(2021-11-28)
 • Inne czasy, inni ludzie. Ludzie byli szczęśliwi, że koszmar wojny się skończył, a tymczasem stopniowo transferowano ustrój z ZSRR. Tak to był Orwell w czystej postaci. Hashtagi: #Beta7
 • "Ogólny plan oszczędnościowy miasta został zrealizowany w 104 proc. Oszczędności uzyskano m. in. przez ograniczenie materiałów piśmiennych, opału, światła i zmniejszenia kosztów podróży służbowych. Poważne oszczędności przyniosło zwiększenie dyscypliny pracy i wydajności. "- jestem przekonany, że gdyby wprowadzić dziś podobne i szerzej jeszcze zakrojone oszczędności w elbląskim ratuszu, a już zwłaszcza na odcinku zbędnej #pomnikoMania, to plan oszczędnościowy lib-miasta zostałby zrealizowany nawet w 107 procentach! Niech żyje! Warty jest też uwagi wątek nazewnictwa ulic i upamiętnienia wielkiego zwycięstwa nad hitlerowskim faszyzmem pod Stalingradem. Trzeba pamiętać, że dzięki tej wiekopomnej victorii to m. in. Czerwony i Biało-Czerwony Sztandar załopotały na Bramie Brandemburskiej w zdobytym przez bratnie armie Berlinie:)I uważam, że w Elblągu przydałaby się ul. Stalingradzka, a najlepiej, jak by jeszcze krzyżowała się z Aleją Zdobywców Berlina, do tego! Trzeba pamiętać o swoich wielkich chwilach, jako śpiewa poeta Kazimierz w utworze "Amnezja", na ten przykład, innit?:) [Übung macht den Meister. ] #Citius #Altius #Fortius 🚩 Hashtagi: #historia, #TakBylo, #SprawiedliwoscTowDziejowa
 • Jeszcze nie śniliście, że przyjdzie taki, co każe 70 milionów poczcie rozpieprzyć. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Fohfrbb(2021-11-28)
 • @lubie.kefir - To ja jeszcze proponuję rondo im. Gwałcicieli z armii czerwonej i aleję Grabieżców. Dla kogo to była victoria, bo dla Polski to była kolejna okupacja. Zło, to zło i trzeba je piętnować, nie ważne pod jakim jest sztandarem. Puknij się w głowę.
 • Intelektualny prawol z klapkami na oczach, typowe. #JakJasnaCholeraLubięDezertera! #TakByło 🚩 Hashtagi: #PunksNotDead!
 • @lubie.kefir - No i widzisz? Możesz "ubierać"swoje wypowiedzi w mądre słowa, możesz kreować się na wielkiego krasomówcę, czym tylko próbujesz przykryć swoje bu... Do ciebie nic nie dociera, więc szkoda mojego czasu. Tak na marginesie nie jestem ani prawak, ani lewak.
 • Tylko tak ci się zdaje, ale nie chce mi się już przy niedzieli znęcać nad ludzką ignorancją; #patoprawica, #reakcja, #korwinoidy, #komedia [Till the next time, "niektóre kręgi"! xd] Hashtagi: #nieuctwo, #antyszczepy, #RozumieGdzieTy?
 • @lubie.kefir - Nazywaj mnie ignorantem jeśli chcesz. Nie interesuje mnie zdanie lewicowego ekstremisty ślepo zapatrzonego w ideologię.
Reklama