UWAGA!

"Postanawiają uczcić swe święto wzmożoną pracą" (Głos z przeszłości, odc. 40)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 62, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 62, 1950 r.

- Kobiety zatrudnione w Zakładach Mechanicznych zobowiązały się do wydania walki spóźnieniom i opuszczaniu dni pracy – pisała prasa w 1950 r.

W tym odcinku – już 40 odcinku Głosu z przeszłości - trochę o tym, jak świętowano 8 marca ponad siedem dekad temu. Dowiemy się też, czemu tramwaj nr 3 przestał przez pewien czas kursować. Jest jeszcze parę innych tematów, więc nie przedłużamy i zapraszamy na podróż w czasie.

 

Dzień 8 marca uczczą kobiety Elbląga wzmożoną pracą przy warsztatach

"Robotnice i pracownice Elbląga przygotowując się do obchodu Międzynarodowego Dnia Kobiet podejmują uchwały, w których postanawiają uczcić swe święto wzmożoną pracą przy warsztatach produkcyjnych. We wszystkich zakładach są podejmowane indywidualne i zbiorowe zobowiązania podwyższenia wydajności pracy.

Robotnice spółdzielni pracy krawieckiej "Zryw" podjęły się do końca br. wykonywać swe normy produkcyjne w 110 proc., a jedna grupa, pod kierownictwem ob. Figielskiej zobowiązała się do wykonania normy w 115 proc. Wszystkie robotnice zobowiązały się do podwyższenia jakości produkcji przez zmniejszenie ilości wybrakowanych sztuk z 20 na 10 proc.

Koło Ligi Kobiet przy Rejonowym Urzędzie Tel. Telegraficznym i Obwodowym Urzędem Pocztowym powzięło zobowiązanie zmniejszenia nadchodzących do skutków rozmów o 50 proc. przyspieszenia wysyłki depesz, usprawnienia obsługi centrali telefonicznej oraz służby przy okienkach w urzędach obwodowym i rejonowym.

Kobiety zatrudnione w Zakładach Mechanicznych zobowiązały się do wydania walki spóźnieniom i opuszczaniu dni pracy. W ramach zobowiązań indywidualnych tow. Sielaczewska postanowiła przeprowadzić kurs partyjny II stopnia w gromadzie Gronowo oraz zaopiekować się dziećmi wiejskimi wymagającymi pomocy i dopomóc w pracy członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich. Stanisława Kubko i Janina Szeląg zobowiązały się uczcić dzień 8 marca zwiększeniem produkcji o 200 proc.

Pracownice Miejskich Zakładów Przemysłu Drzewnego powzięły zobowiązanie usprawnienia pracy. Podniesienia dyscypliny oraz uporządkowaniu terenu wokół tartaku. Jedna z robotnic ob. Starzakowa postanowiła podnieść wydajność swojej pracy przy polerowaniu krzeseł wykonywać zamiast 15-20 krzeseł dziennie 30 do 35.

Robotnice fabryki cukierków "Społem" złożyły szereg zobowiązań. M. in. Jadwiga Jastrzębowska postanowiła do końca grudnia br. wykonywać normę produkcyjną w 120 proc., Janina Zbróg – w 125 proc. i Alicja Bejger – w 130 proc. W zakładach przemysłu odzieżowego kobiety zobowiązały się podnieść jakość produkcji i zmniejszyć ilość wybrakowanych sztuk.

Zobowiązania podjęły również kobiety zatrudnione w browarze, w przemyśle torfowym, elektrowni i innych zakładach".

 

Wstrzymanie kursowania tramwaju nr 3

"Z dniem 1 marca zostało wstrzymane aż do odwołania kursowanie tramwaju na linii Nr 3. Przyczyną przerwy ruchu wozów na tej linii są rozpoczęte na tej trasie roboty kanalizacyjne. Do czasu ponownego uruchomienia trasy, wozy tramwajowe "trójki" będą wykorzystane na pozostałych liniach".

 

Akademia harcerska

"Dnia 11 bm. o godz. 16 w sali kina "Bałtyk" odbędzie się uroczysta akademia poświęcona 1 rocznicy połączenia drużyn harcerskich dziewcząt i chłopców w jedną organizację ZHP. W części artystycznej zostanie wyświetlony film".

 

Posiedzenie MRN

"W dniu dzisiejszym tj. 3 bm. o godz. 13 odbędzie się plenarne posiedzenie Miejskiej Rady Narodowej, odwołane w dniu 28 ub. mies. Porządek dzienny został niezmieniony".

 

Zgubiono

"Zgubiono przepustkę służbową Zakładów Mechanicznych nr 684 – Wąsik Edward".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 62, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • tak wyglądał ruski mir, harówka za miskę zupki, zrobili z Polaków niewolników opłacanych medalami z tombaku, Ruscy żyli wtedy jak pączki w maśle, harowali na nich Polacy, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Bułgarzy, Ukraincy, nie dziwne, że teraz Ruscy chcą tego samego co wtedy
 • Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  6
  Opiłować kato terrorystów(2022-05-01)
 • W kur wizji też postanowili pracować ponad normę.
 • Tramwaj linii nr 3 kursował wówczas na trasie od pętli na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Agrykola (na wysokości obecnego toru Kalbara) i dalej poprzez ulicę Górnośląską, Traugutta, 1 Maja dojeżdżał do Placu Słowiańskiego, a do początku lat 60 - tych XX wieku w okresie sezonu letniego do przystani Żeglugi. Linię zlikwidowano w 1965 roku, z tym, że od 1961roku jeździła tylko w okresie letnim z pętli przy ulicy Saperów do przystani Żeglugi.
 • Mają rozmach ssyny. Idą na rekord. Nie ogarniam co za gupki na nich głosują
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Ciekawy(2022-05-01)
 • Tylko ktoś pozbawiony moralnego kręgosłupa może popierać te pisowskie miernoty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  Pisobydlaki tfu(2022-05-01)
 • @8im - Wystarczy zamienić ruskie na pis i twoja wypowiedź dalej aktualna. Kiedyś ruskie wywozili dobra pociągami dziś pis podobnie rozkrada Polskę
 • po ile pomidory w Moskwie ruska onuco? za ruskich rządów polski górnik zarabial 15 dolców miesięcznie, żarcie na kartki nawet na buty, zero autostrad, zrobiły komuny ruskie z Polski rezerwat, tak wygląda ruski świat, teraz też ruski chcą tego dla Polaków,
 • @ opiło.. kato.. terro.. jesteś pomiotem.
 • @6ubb - Skąd znasz się na ruskich onucach? Jak odróżniasz je od polskich owijek? Po zapachu? Zresztą, nieważne. Wystarczy praktyka. Hashtagi: #Roman
 • @ciekawy i pisobydlaki. Co frustraci, nie staje przy kobiecie, czy dziurki nikt nie chce. Leczyć się trzeba, zawsze można spróbować.
 • W tym roku z okazji Święta pracy towarzysz Robert K też przyżekł że pobije rekord w ilości zasiłków
Reklama