UWAGA!

„Takim postępowaniem chłopi są oburzeni” (Głos z przeszłości, odc. 7)

 
Elbląg, Głos Wybrzeża nr 13, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 13, 1950 r.

- Pozostałe bez opieki maszyny, pod wpływem działań atmosferycznych ulegają dalszemu niszczeniu, mimo że po niedużym remoncie mogłyby być wykorzystane. Czas, aby ktoś się tym zainteresował! - pisała prasa o sprzęcie rolniczym zalegającym na Grunwaldzkiej w 1950 r.

Kolejna niedziela i kolejny przegląd prasy sprzed 70 lat. Sprawdzamy, co pisano o Elblągu w 1950 r., ale tym razem delikatnie wyruszamy także poza granice miasta. Dowiemy się na przykład, jak szczepiono drób w gminie Żurawiec, a okazuje się to być kwestią nieco ciekawszą, niż się zdaje na pierwszy rzut oka. Życzymy dobrej lektury.

 

Prelekcja przed przedstawieniem teatralnym ułatwia zrozumienie sztuki

„Dzięki inicjatywie Rady Zakładowej Zakładów Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego w dniu 6 bm. odbyło się dla pracowników przedstawienie sztuki Moliera „Grzegorz Dyndała”. Sala była zapełniona do ostatniego miejsca.

Na marginesie tej imprezy należy poczynić kilka uwag.

Publiczność teatralna Elbląga rekrutuje się przeważnie z robotników, którzy tak w okresie przedwojennym, jak i w czasie okupacji, pozbawieni byli możliwości uczęszczania do teatru. Wskazane byłoby zatem, aby przed każdym przedstawieniem kier. literacki omówił krótko epokę, charakter sztuki i jej wartość społeczną, aby publiczność mogła właściwie zrozumieć i ocenić daną sztukę. Teatr bowiem powinien nie tylko dawać rozrywkę, lecz uczyć i wychowywać.

Inicjatywę w tym kierunku wykazał Państwowy Teatr im. Jaracza przy wystawianiu sztuki Gorkiego „Wassa Żeleznowa”. Niestety, w następnych programach nie powtórzono tego, bardzo pożądanego wstępu. Sądzić należy, że Teatr Państwowy, podejmie ponownie słuszną inicjatywę”.

 

Jak szczepiono drób w gminie Żurawiec

„W gminie Żurawiec, w powiecie elbląskim, miało odbyć się w połowie miesiąca szczepienie drobiu. Pewnego dnia przybyło do Żurawca dwóch obywateli, którzy, jak wynikało z dokumentów przedstawionych w Zarządzie Gminy skierowani zostali przez wydział rolnictwa przy Starostwie. Obywatele ci zażądali podwody i wyjechali w teren. Akcję szczepienia ograniczyli jednak do pobrania 7 zł od każdej sztuki, nigdzie jednak prawie nie przeprowadzili szczepień.

Takim postępowaniem chłopi są oburzeni. Troskę rządu o zabezpieczenie inwentarza przed chorobami urzędnicy ci ograniczyli jedynie do pobierania opłat. Nazwiska ich są znane w Starostwie Powiatowym. Chłopi chcą wiedzieć jakie zostały wyciągnięte w stosunku do tych urzędników konsekwencje”.

 

Odbudowa Zabytków

„Śródmieście Elbląg uległo w czasie działań wojennych całkowitemu prawie zniszczeniu. M. in. legły w gruzach i zabytkowe gmachy, wzniesione przed kilkuset laty. Część obiektów, nadających się do rekonstrukcji została zabezpieczona, a obecnie prowadzone są prace remontowe. M. in. w roku ubiegłym prowadzono roboty remontowe w zabytkowym kościele św. Mikołaja, który wybudowany został z końcem XVIII wieku. Ministerstwo Kultury i Sztuki udzieliło na remont tego kościoła specjalnych kredytów”.

 

Paczki dla dzieci w SPB

„W szkole nr 1 odbyło się rozdanie paczek noworocznych dla dzieci pracowników SPB. Do zebranych wraz z rodzicami dzieci przemówił przewodniczący rady zakładowej tow. Konkiel. W drugiej części zespół artystyczny pod kierunkiem tow. Kawałkowskiego wystąpił z przedstawieniem, które trwało ok. 2 godzin. Dzieci otrzymały na zakończenie uroczystości paczki ze słodyczami”.

 

Należy zaopiekować się sprzętem rolniczym

„Przy ul. Grunwaldzkiej, na placu przy posesji nr 37, znajdowało się przed pewnym czasem dużo sprzętu rolniczego, który jednak stale ubywał, aż pozostały tylko 3 młocarnie i siewnik. Pozostałe bez opieki maszyny, pod wpływem działań atmosferycznych ulegają dalszemu niszczeniu, mimo że po niedużym remoncie mogłyby być wykorzystane.

Czas, aby ktoś się tym zainteresował!”

 

W Suchaczu II niszczeją materiały budowlane

„Cegłę na potrzeby powiatu elbląskiego produkuje Państwowa Cegielnia w miejscowości Suchacz II. Kierownictwo cegielni zbyt małą jednak wykazuje troskę o wyprodukowany materiał budowlany. Cegły i dachówki, leżące na placu bez zabezpieczenia ulegają zniszczeniu, co powoduje poważne straty. Wyprodukowany materiał powinien być tak zabezpieczony, aby warunki atmosferyczne nie umniejszały jego wartości”.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 13, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To wzrusza, że robotnik który przed wojna i w jej trakcie był tak zalatany, że nie miał czasu na teatr w nowym systemie ogólnej szczęśliwosci, juz ten czas ma. Ustalenia o pochodzeniu kościoła św Mikołaja z osiemnastego wieku tez budza szacunek. Ogólnie to jednak nie wiem komu ten ''artykuł ''jest dedykowany. Stare komuchy pamietaja, a nowe lewice zajete odpalaniem jasminy i lataniem po pasie granicznym, więc ?
 • Odbudowa zabytków ale warszawskich z elblaskiej cegły rozbiórkowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  2
  wodnikszuwarek(2021-09-05)
 • Pamiętam jeszcze jako dziecko, jak jakiś komuch z trybuny darł mordę:"Elbląg- stare piastowskie miasto, wróciło do macieży.
 • Nie dość że kłamali to jeszcze z błędami ortograficznymi.
 • „Część obiektów, nadających się do rekonstrukcji została zabezpieczona, a obecnie prowadzone są prace remontowe. M. in. w roku ubiegłym prowadzono roboty remontowe w zabytkowym kościele św. Mikołaja, który wybudowany został z końcem XVIII wieku. Ministerstwo Kultury i Sztuki udzieliło na remont tego kościoła specjalnych kredytów. ” - po raz kolejny mamy zatem dowód czarno na białym, że to tzw. komuna odbudowała kościół katedralny w Elblągu, który dziś zawłaszczony został, jak zresztą setki innych budynków i nieruchomości w tym kraju, przez złodziejski i pazerny kościół kat. , przy haniebnym współudziale styropianowych sprzedawczyków i jurgieltników obcych stolic. Hashtagi: #oligarchia, #burzuazja, #roszczeniowcy, #kler, #tusk
 • @lubie.kefir - A ilu tych katolików ów komuna od 1945 r zamordowała zniewoliła zagrabiła ich mienie okaleczyła zrobiła z nich podludzi w swoich katowniach?
 • Ciekawe, że najwięcej do powiedzenia ma mniejszość niemiecka, kwestionująca zasadność powrotu Elbląga do macierzy. I może ten "pysk darł nie stary komuch", a najzwyczajniej normalny człowiek. Kiedy 12 września 1772 roku do Elbląga wkroczyły wojska pruskie zajmując miasto w ramach I rozbioru Polski to natychmiast ich administracja rządowa podjęła działania zmierzające do ukarania mieszkańców za popieranie polskości i silne związki z I Rzeczpospolitą. Według władz pruskich Elbląg za karę miał stać się prowincjonalnym miastem, bez znaczenia tak politycznego jak i gospodarczego. Wprowadzona zdecydowana germanizacja spowodowała całkowite wyrugowanie polskości. Pozwoliło to propagandzie pruskiej, a potem niemieckiej na stwierdzenie, że jest to miasto niemieckie, a niektórzy jak widać nadal tak sądzą.
 • @Ten stary komuch - W rzeczy samej proszę Pana, w rzeczy samej.
 • No cóż. .. piastowskie nie było, ale przez większość istnienia należało do Polski. Tak samo jak Londyn założyli Rzymianie, ale jest uznawany za miasto angielskie, a nie włoskie.
Reklama