UWAGA!

„Walka o przedterminowe wykonanie planu” (Głos z przeszłości, odc. 10)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 17, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 17, 1950 r.

- Pogłębienie zasad planowości pracy w spółdzielni, walka o przedterminowe wykonanie planu, maksymalne oszczędności, wszechstronny rozwój współzawodnictwa, wszystko to wymaga dalszych konsekwentnych wysiłków i wzmożonej czujności – pisano w prasie o spółdzielczości elbląskiej 70 lat temu.

Przegląd prasy sprzed 70 lat zdominują tematy gospodarcze. Znajdzie się jednak trochę miejsca na kulturę. W ramach wycieczki za miasto tym razem odwiedzimy Malbork. Dokładniej malborski komisariat.


       Spółdzielczość elbląska w służbie mas pracujących

„Reorganizację spółdzielczości powszechnej, przeprowadzano w r. ub. w myśl założenia, że w jednym ośrodku robotniczo-miejskim działać powinna tylko jedna spółdzielnia spożywców, usunęła niezdrowe zjawisko rozdrobnienia spółdzielni i stworzyła silne organizmy gospodarcze. Dzięki ściślejszemu związaniu spółdzielczości z ruchem zawodowym i z partiami politycznymi, stworzona została podstawa do dalszego rozwoju sieci placówek w ośrodkach robotniczych i pełnego zaopatrzenia mas pracujących. Umożliwiło to spółdzielczości osiągnięcie już w roku ubiegłym poważnych wyników.

Rok 1949 przyniósł duże postępy w pracy spółdzielni również na terenie Elbląga.

Nie można jednak powiedzieć, że wzrost obrotów jak i rozbudowa sieci, czy usprawnienie obsługi konsumenta w zakresie pełnego asortymentu towarów osiągnęły już szczytowy poziom.

Elbląska Spółdzielnia Spożywców reprezentuje obecnie ok. 80 proc. detalicznego obrotu towarowego, ok. 30 proc. produkcji pieczywa i 55 proc. obrotu mięsa i jego wyrobów. Sklepy Elbląskiej Spółdzielni Spożywców zaopatrzone są na ogół wystarczająco w towary. W ostatnim czasie odczuwa się jednak brak kaszy jęczmiennej, gryczanej i manny, a także tłuszczów. Nabiał spółdzielnia otrzymuje ściśle według rozdzielnika. Nie ma też dostatecznej podaży ryb i śledzi wędzonych, które poza sklepami Centrali Rybnej powinny się znajdować również w Spółdzielni Elbląskiej. W niedostatecznej również ilości spółdzielnia rozprowadza artykuły sezonowe, jak: baterie, lampki kieszonkowe, żarówki, papier pakunkowy itd. Nie dostarczono także dostatecznej ilości artykułów bawełnianych i wełnianych, szczególnie 60 i 30 proc. najbardziej dostępnych dla świata pracy.

Pogłębienie zasad planowości pracy w spółdzielni, walka o przedterminowe wykonanie planu, maksymalne oszczędności, wszechstronny rozwój współzawodnictwa, wszystko to wymaga dalszych konsekwentnych wysiłków i wzmożonej czujności”.

 

Współzawodnictwo robotników budowlanych trwa

„Choć mrozy unieruchomiły większość robót murarskich, prowadzonych przez PPB w Elblągu, współzawodnictwo pracy trwa nadal. Część pracowników wykańcza wnętrza, inni zaś przygotowują się do nowych robót w przyszłym sezonie. Do współzawodnictwa przystąpiły dwie nowe grupy robotników: hydraulicy oraz malarze, którzy nie uczestniczyli dotąd w tym ruchu.

W nadchodzącym sezonie budowlanym udział uczestników ruchu współzawodnictwa pracy zwiększy się do 95 proc. zatrudnionych w budownictwie. Na budowach będą wywieszone tablice honorowe z nazwiskami przodowników.

Przewidziane jest także większe propagowanie racjonalizatorstwa. PPB 8 posiada dużo zdolnych i inteligentnych rzemieślników budowlanych, którzy mogą dokonać wielu ulepszeń. Referat modernizacji i współzawodnictwa pracy dołoży wszelkich starań, aby pomysły racjonalizatorskie znalazły jak największe zastosowanie w budownictwie".

 

Do odebrania w MO w Malborku

"W Powiatowej Komendzie MO w Malborku znajdują się następujące przedmioty, zgubione przez właścicieli: 7 koszul męskich, 1 spodnie i 1 pasek skórzany. Wymienione przedmioty do odebrania w Komisariacie MO".

 

Teatr

"Teatr Państwowy im. Jaracza w Domu Transportowca przy ul. Kościelnej (elbląska scena teatru w Olsztynie – red.). Ostatnie przedstawienie sztuki Moliera „Grzegorz Dyndała”. Początek o godz. 19.30".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 17, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Elbląska stała scena–filia zawodowego Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, od uroczystej inauguracji 2.09.1950 roku do przenosin w 1966 roku do nowo zbudowanego obiektu w EDK-u przy pl. K. Jagiellończyka, mieściła się w zaadoptowanej i później rozbudowanej świetlicy Związku Zawodowego Transportowców (dawny dom parafialny kościoła św. Pawła)przy ówczesnej ul. Kościelnej, której to nazwa w listopadzie 1951 roku została zmieniona na obecną Obrońców Pokoju. Decyzją wojewody gdańskiego z dnia 28.05.1975 roku elbląski teatr uzyskał pełną samodzielność jako Państwowy Teatr Dramatyczny w Elblągu, a jego pierwsze inauguracyjne przedstawienie „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry w reżyserii dyrektora Jacka Grucy odbyło się 27.03.1976 roku. Obecnie od 6.12.2007 roku Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
  • „Pogłębienie zasad planowości pracy w spółdzielni, walka o przedterminowe wykonanie planu, maksymalne oszczędności, wszechstronny rozwój współzawodnictwa, wszystko to wymaga dalszych konsekwentnych wysiłków i wzmożonej czujności”.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    2
    Jaracz Dyndała(2021-09-26)
Reklama