UWAGA!

„Wszystkie oddziały szpitala pracują z dużą starannością” (Głos z przeszłości, odc. 17)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 30, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 30, 1950 r.

- Elbląski Szpital Miejski już obecnie stoi na wysokim poziomie i stanowi poważną pozycję w dorobku tutejszej służby zdrowia – pisała prasa w 1950 r.

Tym razem nasza cotygodniowa prasówka z 1950 r. zabiera nas m. in. w rejony ochrony zdrowia, edukacji i wychowania oraz kultury. W ramach wycieczki za miasto odwiedzamy Pogrodzie. Nie przedłużamy więc wstępu i zapraszamy.

 

Naprawić i oświetlić zegar publiczny

„Jedynym zegarem publicznym w Elblągu jest zegar, umieszczony na wieży Zarządu Miejskiego. Od dłuższego czasu zegar ten jest zepsuty. W ubiegłym tygodniu był całkowicie nieczynny, a obecnie chodzi „jak sam chce”.

Zarząd Miejski winien zwrócić większą uwagę na zegar i nie dopuścić do tego, by wprowadzał w błąd przechodniów. Należałoby również pomyśleć o jego oświetleniu, co jest b. ważne, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy zmrok zapada już we wczesnych godzinach przedwieczornych”.

 

Niesłuszne narzekania. Szpital Miejski pracuje dobrze

„Zjawiskiem nagminnym jest jakże często niesłuszne, narzekanie na działalność służby zdrowia, szpitala, ośrodków zdrowia i lekarzy.

Szpital Miejski w Elblągu jest również od czasu do czasu przedmiotem ataku ludzi „niezadowolonych”. W jakim stopniu są one słuszne łatwo przekonać się po dokładniejszym zapoznaniu się z pracą tej instytucji. Członkowie Komisji Kontroli Społecznej stwierdzili, że szpital elbląski jest dobrze pracującą instytucją.

Wszystkie oddziały szpitala pracują z dużą starannością. Sale utrzymane są czysto, temperatura odpowiednia. Pacjenci pytani, czy są zadowoleni z obsługi i wyżywienia, odpowiadają twierdząco.

Są jeszcze oddziały wymagające częściowego remontu. Dużym osiągnięciem szpitala miejskiego będzie niezadługo uruchomienie oddziału dziecięcego.

Elbląski Szpital Miejski już obecnie stoi na wysokim poziomie i stanowi poważną pozycję w dorobku tutejszej służby zdrowia”.

 

Wystawa gazetek ściennych

„W Centralnej Szkole Administracji Rolniczej w Elblągu odbywa się konkurs gazetek ściennych, opracowanych w związku z 70-leciem urodzin generalissimusa Stalina. Wyniki konkursu ogłoszone będą pomiędzy 1 a 5 lutego br. Komisja konkursowa, złożona z 4 członków w osobach przedstawicieli: MRN, PRN, Centralnej Szkoły Administracji Rolniczej i nauczycielstwa, przyzna nagrody za najlepiej opracowane gazetki (…). Które z nich komisja konkursowa uzna za najlepsze – okaże się w pierwszych dniach lutego. Niezależnie od tego faktem jest, że wystawa w dużym stopniu przyczyni się do spopularyzowania na terenie Elbląga gazetek ściennych i stanie się bodźcem do lepszej i wydajniejszej pracy na tym odcinku życia kulturalnego”.

 

Kurs stenografii

"W początkach lutego w Gimnazjum i Liceum handlowym zostanie otwarty kurs pisania na maszynie i nauki stenografii. Kurs będzie również dostępny dla ludzi pracy. Przyczyni się od do rozwiązania odczuwanego w Elblągu braku stenotypistek".

 

Sukces zespołu ludowego

„Ludowy zespół świetlicowy z Pogrodzia, który zajął pierwsze miejsce w odbytych w ubiegłym tygodniu eliminacjach powiatowych, zajął w dniu 27 bm. drugie miejsce w wojewódzkich eliminacjach w Gdańsku”.

 

Kina

„Kino Bałtyk – kolorowy film radziecki Czarodziej sadów

Kino Mars – dramat czeski Sumienie"

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 30, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A oto prawdziwy "Marsz Niepodległości"- ten, który naprawdę przeszedł ulicami Warszawy w listopadzie 1918 roku. To unikatowe zdjęcie przedstawia demonstrację zorganizowaną przez Polską Partię Socjalistyczną 13 listopada 1918 roku. Do zebranych wówczas na Placu Saskim wielotysięcznych tłumów przemawiali między innymi premier Ignacy Daszyński, a także ministrowie Rządu Ludowego, Wacław Sieroszewski, Tadeusz Hołówko i Marian Malinowski. Padały radosne deklaracje powszechnego braterstwa narodów i stanowcze żądania ustąpienia instytucji powołanych przez niemieckie władze okupacyjne. Na zdjęciu pośród tłumu widać czerwony transparent z napisem: "Niech żyje Polska Republika Ludowa!". Z Placu Saskiego tłum ruszył pod Zamek Królewski, na którym zawieszono następnie Czerwony Sztandar jako znak zwycięstwa nad zaborcą i symbol wyzwolenia ludu polskiego. "Stało się. Lud zwyciężył. Lud zatknął swój znak na zamku byłych królów polskich, ostatnio zajmowanym kolejno przez różnych najeźdźców. Nie sposób opisać entuzjazmu ludu, gdy zobaczył powiewający Czerwony Sztandar. Oklaski i okrzyki radosne długo nie milkły. Zamek królów stał się zamkiem ludu polskiego"- relacjonowała następnego dnia prasa. Prasa nie zanotowała za to, by ktoś wówczas wyrywał drzewka, podpalał mieszkania, rzucał ławkami, albo dusił dziennikarza smyczą. #TakByło 🚩 #CzerwonySztandar, #PPS Hashtagi: #SocjalizmAwangardaPostepu, #rownosc, #lewica, #RiGCz
  • @lubie.kefir - A Tata Tasiemka i Łokietek też tam byli. ..
  • @lubie.kefir - Towarzyszu Robercie juz wstaliście o zaczyna się niedzielne plucie jadem pod przykrywką nabiału
  • @lubie.kefir - A za kilka lat weszli ruscy i zaczęły się okrutne gwałty połączone z okaleczaniem psychicznym i fizycznym kobiet aby umocnić czerwoną ideologie zaczęło się rabowanie niszczenie nie swojej własności na porządku dziennym były zniknięcia ludzi z domów z pracy z ulicy i taki czerwony dobrobyt panował przez pół wieku a w nie których krajach do dziś