UWAGA!

"Względy higieniczne nakazują stosowanie osłon" (Głos z przeszłości, odc. 9)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 16, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 16, 1950 r.

- „Chorzy”, zwolnieni na kilka dni z zajęć w fabryce, w tym samym czasie przesiadują w kinach lub innych miejscach rozrywkowych - pisała prasa o problemach elbląskiego przemysłu w 1950 r.

Atrakcyjnego materiału dostarcza nam do kolejnych rozważań prasa sprzed 70 lat, tym bardziej, że niektóre problemy pewnie mogłyby być poruszane na łamach gazet również dziś. Uprzedzając żarciki – „Występy cyrku państwowego” to nie notka o polityce, a faktycznie o cyrku. Będą też kwestie (anty)sanitarne, problemy mieszkaniowe, lewe L4, a nawet zajrzymy do ówczesnych kin – bo właściwie dlaczego nie?

 

Zawodowe dokształcenie pracowników Zakładów Sprzętu Transportowego w Elblągu

„Dyrekcja Zakładów Sprzętu Transportowego w Elblągu przystąpiła w 1950 r. do systematycznego szkolenia pracowników celem pogłębienia ich wiadomości fachowych. W bm. wyjechało na przeszkolenie do Zakładów Samochodowych w Solcu Kujawskim 7 mechaników, aby zaznajomić się z konstrukcją różnych typów samochodów, które dotychczas naprawiane były w Solcu a obecnie remont ich przejąć ma Elbląg.

Poza tym jeden z techników został wysłany na kurs szefów do Poznania i jeden spawacz – na kurs mechanizacji do Warszawy. W planie dokształcania zawodowego przewidziane jest kolejne przeszkolenie wszystkich pracowników do końca br.”

 

Zwolnienia lekarskie od pracy winny być dokładnie uzasadnione

„Pracując w wydziale personalnym jednego z zakładów przemysłowych Elbląga, spotykam się często z faktami przynoszenia przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy, budzących wątpliwości. Wątpliwości potwierdzają liczne przykłady, że „chorzy”, zwolnieni na kilka dni z zajęć w fabryce, w tym samym czasie przesiadują w kinach lub innych miejscach rozrywkowych.

Dlatego też wskazane by było, aby badanie pacjentów odbywało się dokładniej, a zaświadczenia o niezdolności do pracy powinny być szerzej i zrozumiale uzasadnione. Bowiem tylko w ten sposób zapobiedz (pisownia oryginalna – red.) będzie można obniżaniu się dyscypliny pracy, od której w dużym stopniu zależy sprawność produkcyjna zakładu”.

 

Występy cyrku państwowego

„Z dniem 1 bm. wyjechało na objazd Polski 6 ekip cyrkowych. Ekipy dadzą szereg ulgowych przedstawień dla świata pracy. Cyrk nr 3, złożony z 20 osób, przybędzie do Elbląga na 5 występów. Odbędą się one w dniach 21 i 22 bm. na scenie kinoteatru „Mars””.

 

Antysanitarny przewóz chleba

„Codziennie w godzinach rannych spotykamy na ulicach miasta różnego rodzaju pojazdy, rozwożące chleb do sklepów spółdzielczych i prywatnych. Przewożone pieczywo nie jest niczym nakryte. Choć obecnie nie ma na ulicach kurzu, to jednak względy higieniczne nakazują stosowanie osłon”.

 

Zapomniany dom

„Przy ul. 3 Maja Nr 115 stoi pusty dom, składający się z 10 pokoi i kuchni, wyremontowany i nadający się do użytku. Dom powinien być jak najprędzej przydzielony na mieszkania dla świata pracy, tym bardziej, że brak mieszkań daje się tu odczuwać dość poważnie, a władze miejskie głowią się nad sposobem rozwiązania kwestii mieszkaniowej”.

 

Kina

Kino „Bałtyk” - „Arinka – komedia muzyczna prod. radzieckiej. Pocz. seansów: o godz. 18 i 20.

Kino „Mars” - „Pod dachami Paryża” - film francuski. Pocz. seansów o godz. 17.30 i 19.30.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 16, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Zakłady Sprzętu Transportowego, które zostały powołane w 1949 roku po przekształceniu powstałych w marcu 1947 roku Państwowych Warsztatów Samochodowych, znajdowały się na terenie przedwojennej fabryki samochodów F. Komnicka. Od 1952 roku Elbląskie Zakłady Naprawy Samochodów – EZNS w Elblągu przy ul. Dojazdowej 14.– Kino Mars, następnie Ludowe, funkcjonujące od końca lat 40-tych do 1955 roku, znajdowało się przy ul. Teatralnej 9.– Kino Bałtyk powstało w październiku 1945 roku, od 1952 roku Stoczniowiec, a od 1957 do 2003 roku Syrena przy obecnej Grobli Świętego Jerzego 5.– Zapomniany dom … do listopada 1951 roku ul. 3 Maja, do kwietnia 1990 roku ul. F. Dzierżyńskiego, obecnie ul. Browarna.
 • "Zapomniany dom. „Przy ul. 3 Maja Nr 115 stoi pusty dom, składający się z 10 pokoi i kuchni, wyremontowany i nadający się do użytku. Dom powinien być jak najprędzej przydzielony na mieszkania dla świata pracy, tym bardziej, że brak mieszkań daje się tu odczuwać dość poważnie, a władze miejskie głowią się nad sposobem rozwiązania kwestii mieszkaniowej”. "- ja bym tak dziś z wszystkimi pustostanami deweloperskimi zrobił, a dodatkowo uspołeczniał każde min. 5-10% nowopowstającej puli mieszkaniowej. W ten sposób nie tylko rozwiązałbym problemy mieszkaniowe urbi et orbi, ale również obniżył pompowane ceny mieszkań na rynku wtórnym. Ma się kiepełe?:)#WalkaKlasCałyCzas 🚩 #TaxTheRich Hashtagi: #KapitalizmKanibalizm, #oligarchia, #wyzysk, #tusk
 • @Bicz Boży - Co tam Robcio? Nick zmieniony?
 • Jak mję rozszyfrowałeś, Sherlocku?! Hashtagi: #MetodaDedukcji
 • @dr Watson - Po głupim hashtagu.
 • Odnośnie, ,występu cyrku państwowego''- w PRL-u to całościowo był cyrk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  poinformowany(2021-09-19)
Reklama