UWAGA!

"Zapas koksu na 14 miesięcy" (Głos z przeszłości, odc. 147)

 Elbląg, Głos Wybrzeża, nr 177, 1950 r.
Głos Wybrzeża, nr 177, 1950 r.

- W Elblągu odbyło się zebranie organizacyjne rzemieślniczej spółdzielni pracy fryzjerów "Solidarność". Spółdzielnia ta otwiera w mieście pierwsze dwa spółdzielcze zakłady fryzjerskie - pisała prasa w 1950 r.

Jak niedziela - to Głos z przeszłości. O czym pisała prasa ponad siedem dekad temu? Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Odzieżówka magazynowała zbędne materiały

"Z inicjatywy organizacji partyjnej powołana została w Elbląskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego Komisja do zbadania rezerw materiałów nieużywanych w chwili obecnej w produkcji. Komisja ta stwierdziła, że w magazynie znajdowały się od kilku miesięcy zbędne dla zakładów materiały wartości około 6.300.000 zł.

Na przykład w magazynie technicznym zgromadzone były pasy transmisyjne, potrzebne na 3 lata, zapas blaszki cynkowej obliczony był na 10 lat, a zapasu koksu na 14 miesięcy. Komisja stwierdziła, że dyrekcja magazynowała zbędne materiały, które mogłyby być użytkowane w produkcji innych zakładów.

Zbędne dla odzieżówki materiały zostaną obecnie upłynnione".

 

Pierwsze spółdzielcze zakłady fryzjerskie

"W Elblągu odbyło się zebranie organizacyjne rzemieślniczej spółdzielni pracy fryzjerów "Solidarność". Spółdzielnia ta otwiera w mieście pierwsze dwa spółdzielcze zakłady fryzjerskie. Jeden z nich będzie mieścić się przy ul. Grunwaldzkiej, drugi – przy ul. Robotniczej 210. Do 15 sierpnia uruchomione będą cztery dalsze zakłady – przy ul. 1 Maja 2b, Traugutta 95, Robotniczej 26 i przy ul. Mickiewicza".

 

Pracownicy ZOM wykonali swe zobowiązanie

"Pracownicy Zakładu Oczyszczania Miasta w Elblągu uporządkowali dodatkowo w ramach podjętego Czynu Lipcowego z gruzów i śmieci otoczenie przedszkola przy ulicy 3 Maja 13 oraz oczyścili jezdnię, chodnik i podwórze szkoły przy ul. Giermków. Poza tym pracownicy ZOM wykonali urządzenia sypialni dla kolonii letnich w Jagodowie".

 

Kina

"Kino Mars – Poszukiwacze złota

Kino Bałtyk – Hrabia Monte Christo, część II"

 

Źródło: Głos Wybrzeża, nr 196, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • /Pracownicy ZOM... uporządkowali... otoczenie przedszkola przy ulicy 3 Maja 13... / - ówczesna ul.3 Maja to obecna ul. Browarna, która w latach 1951-1990 nosiła imię Feliksa Dzierżyńskiego, a wspomniane przy niej przedszkole funkcjonuje do dzisiaj. Natomiast... szkoła przy ul. Giermków... - w 1950 roku (?!), to jakaś pomyłka z adresem. Obecnej SP nr 21 przy pobliskiej ówczesnej ul. Powrotnej, od 1991 roku ul. Zbyszka Godlewskiego, jeszcze nie było (zbudowana w 1957 roku).
Reklama