UWAGA!

"Zwalczanie radiopajęczarstwa" (Głos z przeszłości, odc. 39)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 61, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 61, 1950 r.

- W planie na r. 1950 przewidziana jest radiofonizacja całej dzielnicy miasta Za Kanałem oraz założenie własnego studia dla nadawania audycji lokalnych – pisała prasa o Elblągu ponad 70 lat temu...

W dzisiejszym odcinku Głosu z przeszłości trochę tematów kulturalnych, odrobina sportu, a także kwestie związane z radiofonizacją. Przy okazji: wspomniane "radiopajęczarstwo" nie jest związane w żaden sposób ze Spider-Manem, nad czym ubolewamy. Według internetowego słownika PWN to "bezprawne korzystanie z odbiornika radiowego bez zarejestrowania go i uiszczania opłat". A teraz zapraszamy na podróż czasie...

 

Osiągnięcia elbląskiego radiowęzła

W r.b. będzie zradiofonizowana dzielnica Za Kanałem

 

"Radiowęzeł elbląski wykazał się w ub. r. poważnymi osiągnięciami. Zakreślony plan pracy został wykonany ze znaczną nadwyżką – na terenie miasta w 180 proc. i w powiecie w 140 proc. Zespół pracowników zajął w skali wojewódzkiej III miejsce, uzyskując dyplom uznania. Dyplom uznania otrzymywał również instruktor rejonowy radiofonizacji ob. St. Iwaszcz.

W styczniu br. Załoga radiowęzła przystąpiła do współzawodnictwa indywidualnego w pracy zawodowej i społecznej. Po upływie jednego miesiąca wyróżnili się dwaj monterzy liniowi – Trapszo, który pracując przy instalacji głośników na wsi wykonał 400 proc. normy i Rynkiewicz, który przy 20 stopniach mrozu usunął przeszkodę na 10 km linii.

Ze względu na warunki atmosferyczne, załoga radiowęzła zaprzestała obecnie prac przy budowie nowych linii, a zajęła się instalacją głośników i innych urządzeń wewnętrznych. Poza tym prowadzone jest szkolenie fachowe, zwalczanie "radiopajęczarstwa" itp. W marcu ma być zorganizowany kurs szkolenia zawodowego pod nazwą "Szkółka techniczna". W planie na r. 1950 przewidziana jest radiofonizacja całej dzielnicy miasta Za Kanałem oraz założenie własnego studia dla nadawania audycji lokalnych".

 

"Maszeńka" Afinogenowa zdobyła sobie uznanie młodzieży i robotników

"Problemy wychowania młodzieży radzieckiej, rola kolektywu szkolnego, nurt życia młodego pokolenia narodów radzieckich, są jeszcze mało u nas znane.

Dramatopisarz radziecki Afinogenow, w sztuce "Maszeńka" wystawianej obecnie na scenie Państwowego Teatru im. Jaracza w Elblągu, dał właśnie przekrój codziennego życia młodzieży radzieckiej, zorganizowanej w kolektywie szkolnym.

Odrodzenie się życiowe oderwanego od rzeczywistości profesora Okajemowa (Henryk Barwiński) nawiązanie przez niego łączności z młodym pokoleniem i pożyteczny wpływ na losy członków kolektywu Maszy (Wanda Bajerówna) – to zasługa oddziaływania nowych metod pedagogicznych, w jakich wychowuje się młode pokolenie radzieckie. Sztuka pokazuje nowe wartości młodego pokolenia ludzi radzieckich, które pozwalają im osiągnąć w nauce, pracy i życiu codziennym coraz to nowe zdobycze.

Premiera sztuki zakupiona została dla aktywu związków zawodowych, żywa reakcja widowni świadczyła, że robotnicy elbląscy zrozumieli utwór i przeżywali głęboko jego treść razem z wykonawcami.

Daleko jednak większą korzyść przyniesie wystawienie tej sztuki dla blisko 10 tys. młodzieży szkół elbląskich różnego typu, młodzieży której życie radzieckich rówieśników jest jeszcze bardzo mało znane.

Powodzenie sztuki pozwala przypuszczać, że nie prędko zejdzie ona z repertuaru".

 

Mistrzostwa szachowe juniorów

"W turnieju szachowym juniorów o mistrzostwo Elbląga, zorganizowanym przez ZKS "Stal", zakończono rozgrywki półfinałowe. Do finału zakwalifikowali się: Torebko, Sawula, Haraburda, Wiśniewski, Futka, Chrzanowski, Badyna i Przybylski. Wobec wyrównanych sił walka o mistrzostwo będzie zacięta i interesująca".

 

Zebranie Elbląskiego Towarzystwa Wędkarskiego

"Celem zapoznania zwolenników sportu wędkarskiego z obowiązującymi przepisami, Towarzystwo Wędkarskie zwołuje w dniu 5 bm. o godzinie 19 w świetlicy Związku Bojowników przy ul. Gdyńskich Kosynierów zebranie swych członków i sympatyków".

 

Kina

"Kino Bałtyk – Czarci żleb, dramat prod. polskiej, początek codziennie o godz. 18 i 20, w niedzielę o godz. 15, 18 i 20.

Kino Mars – Dubrowski – film produkcji radzieckiej".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 61, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nazywano je kołchoźnikami - głośniki podłączone do gniazdka, które jeszcze w latach 60-tych były w każdym mieszkaniu. Druty biegły od poczty głównej przez całe miasto na budynkach i słupach, a także do okolicznych wsi. Nadawano głównie audycje propagandowe i takież piosenki albo muzykę sowieckich twórców. Gdy pojawiła się w sferze Trójka, młodzież rzuciła się na radia z UKF.
 • Z tym każdym mieszkaniem mocno bym polemizował. Na ul. Kos. Gdyńskich 12 na 10 lokali gniazdko było tylko w jednym lokalu i należało opłacać co miesiąc abonament.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  emeryt 2018(2022-04-24)
 • Za ch... nie można było tego wyłączyć tylko max ściszyć. Pamiętam, miałem to pudełko w kuchni. Nadawany był tylko program 1Polskuegi Radia i propagandowe komunikaty lokalne, ówczesnej władzy PRL. Działały te głośniki w obydwie strony. Ty musiałeś słychać co nadaje radiowęzeł zaś oni tam słuchali, ci Ty mówisz, i czym rozmawiasz w domu i czy przypadkiem nie słuchasz zakazanych innych stacji np radio Wolna Europa. I kiedyś o git 6rqni przyjechała milicja i sąsiada zawinęli bo właśnie słuchał radia.
 • Przydałoby się i dziś nieco kultury postępowej wnieść do tego smutnego jak radiopajęczarstwo grodu, a i niejednemu oderwanemu od rzeczywistości profesorowi przydałoby się takie "odrodzenie się życiowe i nawiązanie przez niego łączności z młodym pokoleniem" dla dobra kolektywu; Wnioskuję zatem o przywrócenie postępowych sztuk radzieckich na afisze, bo ci współcześni tragikomicy nad Wisłą, to nic już sobie nie radzą - tylko jakiś chłam zaoceaniczny ciągle, za ciężki społeczny pieniądz, i to w teleodbiorniku w dodatku! #KoniecEryDziadocenu Hashtagi: #IVwladza, #WolneMedia, #oligarchia, #tusk, #komedia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4
  3
  Jewgienia P. Rożnaja(2022-04-24)
 • Takiej techniki w PRL nie było, pegasus jeszcze nie działał, raczej usluzni sąsiedzi - donosiciele. Skala może nie była taka jak w NRD, ale życzliwych nie brakowało.
 • Wyobraź sobie, że UB miało dostęp do nowoczesnych technologii z tzw. drugiego obszaru czyli zgniłego zachodu min. za dewizy.
 • Ale to dopiero za Gierka. Wtedy już nie było kołchoźników. To był zwykły głośnik w skrzynce plus potencjometr, kabel z wtyczką i tyle. Podłączalśmy się jako dzieciaki do tych drutów, bo biegły tuż pod oknami na I p.
 • Gdyby nie jeden pan z kitkiem mielibyśmy Radio EL do dziś
 • W latach pięćdziesiątych ub. wieku, a nawet ub. tysiąclecia mieliśmy w domu, oprócz "kołchoźnika" polski odbiornik o nazwie "Pionier", lampowe. Antenę sprężynową rozwieszało się pod sufitem, a uziemienie podłączało się do ściany przy listwie podłogowej. Z radia tego najchętniej słuchaliśmy "Radia Luxemburg" skąd leciał jazz i zagraniczne piosenki, oraz londyńskiego radia. Od czasu do czasu także RWE, lecz z powodu zagłuszania, nader rzadko. Wiadomości głownie z kołchoźnika. Te ogólnopaństwowe i te lokalne. Hashtagi: #Roman
 • No proszę, a ja myślałem, że ludzie czasu "kołchźników radiowych" już odeszli na wieczną wachtę. A tu siurpriz. Nie tylko żyją, ale doskonale pamiętają tamten czas i co dziwi najbardziej zapamiętali nadawane wtedy programy. Jednak jestem podejrzliwy i uważam, że ci piszący raczej nie są autentykami tamtego czasu. To wychowankowie pewnych ugrupowań zainfekowani nienawiścią do tamtych czasów, a wiedzę o nich czerpią z wyjątkowo obiektywnych materiałów historycznych wyprodukowanych przez wybitnych naukowców z IPN.
 • @Kumbatant. - To się mylisz.
 • @Jewgienia P. Rożnaja - Robercik nie kompromituj się.
Reklama