UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Dawno temu w Elblągu... z powodu cholery zamknięto kąpielisko

Elbląg, Dawno temu w Elblągu... z powodu cholery zamknięto kąpielisko

W wyniku zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się cholery prezydent rejencji (niem. Regierungspräsident) zarządził natychmiastowe zamknięcie kąpielisk w całym obszarze Wisły w rejencji gdańskiej, wskutek czego zamknięto także i nasze kąpielisko (AZ, czwartek, 07.09.1893 r.).

Krwawo na Bożego Ciała

Wczoraj wieczorem przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) doszło do bójki między kilkoma mężczyznami. Skończyła się ona urazami głowy. Na miejscu można było zastać ogromną kałużę krwi (AZ, wtorek, 05.09.1893 r.).

 

Był pijany i ukradziono mu zegarek

Wczoraj wieczorem pewnemu zamieszkałemu przy ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuengutstraße) czeladnikowi kowalskiemu ukradziono z kieszeni srebrny zegarek. Poszkodowany był pijany i podejrzewa, że sprawcą musiał być człowiek, który towarzyszył mu przez pewien odcinek drogi (AZ, wtorek, 05.09.1893 r.).

 

Włamania do kas pocztowych na Zawadzie

Zawada (niem. Pangritz Colonie) jest pełna ludzi, dla których nie ma różnicy, co jest ich, a co jest cudzie. Przedwczoraj pewni bracia podjęli tam próbę kradzieży kasy pocztowej. W tym celu włamali się do nauczyciela, który był jednocześnie urzędnikiem pocztowym. Przeszkodzili mu jednak w pracy i zostali stamtąd przepędzeni. Druga próba włamania do tamtejszej katolickiej kapituły sióstr również została udaremniona (AZ, czwartek, 07.09.1893 r.).

 

Izraelici świętują nowy rok

W następny poniedziałek izraelici będą świętować Nowy Rok i tym samym wkroczą w rok 5694 (AZ, piątek, 08.09.1893 r.).

 

Znaleziono ciało kobiety

Wczoraj po południu w Danziger Graben w pobliżu fabryki papy Räthera pod hałdą drewna kilkoro dzieci znalazło ciało kobiety. Kobieta miała na sobie tylko halkę i buty. Ciało musiało dłuższy czas leżeć w wodzie, ponieważ doszło już do dużego rozkładu i nie można było rozpoznać twarzy kobiety (AZ, piątek, 08.09.1893 r.).

 

Ukradli łódkę, odpowiedzą za swój czyn

Dwaj jedenastoletni chłopcy, których rodzice mieszkają w Elblągu, udali się we wtorek po południu do Raczek Elbląskich (niem. Unterkrebswalde), odwiązali tam [...] łódkę należącą do maszynisty S. i popłynęli nią w kierunku rzeki Elbląg. Szybko jednak zostali wytropieni. Gdy zauważyli, że nie mają dokąd uciec, jeden z nich wskoczył do wody, by dostać się na brzeg. Chłopak o mały włos by utonął, gdyby nie pomoc właściciela łódki. Obaj chłopcy zostali zabrani na policję w celu potwierdzenia danych (AZ, piątek, 08.09.1893 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Sąd ławniczy skazał dzisiaj na trzy dni więzienia robotnika Augusta Neumanna, który 25 lipca skopał innego robotnika na Zawadzie (niem. Pangritz Colonie). Z kolei bezdomny były pomocnik aptekarza Louis Wierbutzki został skazany na 8 dni więzienia za żebractwo (AZ, sobota, 09.09.1893 r.).

 

Ukradziono gołębie z gołębnika

Ubiegłej nocy pewnemu robotnikowi zamieszkałemu przy ulicy Dużej Różanej (niem. Gr. Rosenstraße) ukradziono sporą liczbę cennych gołębi z zamkniętego gołębnika. Złodziej mieszka prawdopodobnie przy ulicy Płk Dąbka (niem. Angerstraße) (AZ, niedziela, 10.09.1893 r.).


      Wypadek na Moście Wysokim

Wczoraj przed południem zamieszkały przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße) Carl R. został przejechany na Wysokiem Moście przez furmankę należącą do rolnika A. z ulicy Gwiezdnej (niem. Sternstraße) i dość znacznie ranny w głowę. Kierowca jechał prawdopodobnie za szybko (AZ, niedziela, 10.09.1893 r.).

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czekam na kolejne:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2019-09-14)
 • RobertKoliński No tak, tylko "za Niemca" kąpielisko szybko zostało otwarte ponownie, jak tylko z cholerą się uporali - za to "za wolny Polski" jak cholery zamkły kąpielisko miejskie, to mało brakowało, a sprzedałyby je razem z gruntami i parkiem (a może i mieszkańcami) chciwemu prywaciarstwu a złodziejskiemu kapitałowi pod stołem i nikt do ostatniej chwili by się nie dowiedział. To ja naprawdę nie wiem, która cholera gorsza; Hashtagi: #KapieliskoMiejskie, #JeziorkoMiejskie, #basen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 5
  RobertKoliński(2019-09-14)
 • Robert Koliński ty wszystko wiesz najlepiej. wszyscy dla ciebie to złodzieje i oszuści. sam masz duużo za pazurami że wszystkich mierzysz swoją miarą. pod wieloma artykułami podobne komentarze dodajesz. niezły z ciebie musi być agent
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 4
  (2019-09-14)
 • "chciwe prywaciarstwo i złodziejski kapitał" ktoś tu bardzo tęskni za komuną kapitalizm nie dobry prywaciaż nie dobry to pisze jakiś stary SB-ek każdy kto ma pomysł na życie i biznes jest wrogiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  (2019-09-14)
 • RobertKoliński Czytanie z rozumieniem zalecam, taką umiejętność zdobywaną w szkole podstawowej - nie żadni "wszyscy", ale bardzo konkretne grupy i z bardzo konkretnych powodów. I nie wiem niestety "wszystkiego", ale pewne rzeczy na szczęście tak. To wtedy zwykle zabieram głos i nie kryję się z nim tchórzliwie pod anonimowymi komentarzami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 5
  RobertKoliński(2019-09-14)
 • A teraz nic się nie dzieje i kąpielisko zamknięte. A wystarczy napuścić wody i mamy w mieście piękne jezioro z terenem zielonym wokół.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 0
  (2019-09-14)
 • Teraz tylko cholera bierze na to co Wróblewski wyczynia z kąpieliskiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Dziadek765(2019-09-14)
 • RobertKoliński Niestety dziś nie jest to już takie proste - dno zbiornika jest rozszczelnione, cała infrastruktura basenowa rozkradziona, zaś poniemieckie dreny i system doprowadzający wodę z Kumieli zostały zniszczony przez ciężki sprzęt podczas budowy CRW Dolinka. Pełna natomiast zgoda co do tego, że jest to świetne miejsce na piękne jezioro miejskie z terenem zielonym wokół:) Hashtagi: #NIEdlaZniszczeniaKapieliskaMiejskiegoWElblagu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 3
  RobertKoliński(2019-09-14)
 • Spokojnie ! Prezes ogłosił przecież że dogonimy Niemcy. .. .za 24 lata i wtedy się wykąpiemy w basenie im. Jarosława. @siostro - basen.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 5
  (2019-09-14)
 • Teraz nie ma cholery jest tylko niechlujstwo i olewanie spraw tak to można nazwac. Amfiteatr, basen-kąpielisko, trasa Gren Vello szczególnie w parku dolinka wszysko ruina i wstyd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  (2019-09-14)
 • Bagienne miasteczko to Elbląg, gdyby był Elbląg w Pomorskim i gdyby w Elblągu nie rzadziło PO, PSL, SLD to by był raj. Odejdzcie bo wstyd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 6
  (2019-09-14)
 • w obecnych czasach zamknieto basen z powodu niegospodarnosci nieudacznikow henryka. s, witolda. w, grzegorza. .i marka. w - ci towarzysze powinni sie wstydzic. powinni zostac pozbawieni praw obywatelskich i zostac wsadzeni na 15 lat do wiezienia. co oni robia na wolnosci?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  ursus(2019-09-15)
Reklama