UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia okolic Elbląga: Plajny i Podągi (odc. 174)

 
Elbląg, Rogatki wsi Podągi przed wojną
Rogatki wsi Podągi przed wojną

W naszym cyklu kontynuujemy wędrówkę po gminie Godkowo. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Plajny i Podągi opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Plajny
       Po raz pierwszy o miejscowości wspomniano w dokumencie lokacyjnym wystawionym 24 lutego 1290 r. przez mistrza krajowego Meinharda von Qurfurta (?-1299) dla wolnych Prusów. Kolejny zapis pochodzi z początku XV w., a miejscowość wówczas nadal zamieszkiwali Prusowie.
       W 1525 r. Plajny zostały zapisane przez księcia Albrechta Hohenzollerna (1490-1568) – ostatniego wielkiego mistrz zakonu krzyżackiego i pierwszego księcia Prus - Heinrichowi von Alckmarowi i Tomasowi Lorentz von Sant Maetinowi. Miejscowość nadana została im na prawie chełmińskim. W 1531 r. we wsi i okolicy osiedlili się osadnicy holenderscy.
       W czasie II wojny światowej w Plajnach pracowali pracownicy przymusowi z kilku krajów, w tym z Polski. Po 1945 r. początkowo we wsi przebywały rodziny polskie i niemieckie, a w 1947 r. osiedliły się rodziny ukraińskie, przesiedlone tu w ramach Akcji „Wisła”.
       Wieś początkowo określana była mianem Felde Pleynen, przed 1945 r., jako Plehnen. Do zachowanych tu do dzisiaj obiektów zabytkowych należy dom podcieniowy.
      
       Podągi
       W pobliżu wsi znaleziono ślady dawnego grodziska z okresu wczesnej epoki żelaza. Po raz pierwszy w źródłach pisanych Podągi pojawiły się w 1339 r., jako dobra rycerskie. W 1577 r. książę pruski Fryderyk II Wielki (1712-1786) potwierdził w dokumencie, że od 1551 r. wieś jest własnością rodu Saucken.
       W 1663 r. Elias von Kanitz odkupił te dobra od wdowy Anny Catheriny von Saucken. Jako własność rodu Kanitzów wieś pozostawała do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Gerhard Graf von Kanitz (1885-1949), minister rolnictwa III Rzeszy.

  Elbląg, Dwór w Podągach przed wojną
Dwór w Podągach przed wojną


       Podągi wraz z okolicznymi terenami mocno ucierpiały w czasie wojen napoleońskich. Dokładnie to opisał ówczesny właściciel Carl Wilhelm Alexander von Kanitz, mając nadzieję na uzyskanie rekompensat za straty, niestety na nadziejach się skończyło.
       Do świetności majątek przywrócili trzej jego synowie dzięki, a to pożyczce państwowej w wysokości 20 tys. talarów. Jednym synów von Kanitza był pruski generał August Wilhelm Karl Graf von Kanitz (1783-1852), który dosłużył się nawet stanowiska ministra wojny.
       Z kolei Emil Carl Ferdinans von Kanitz (1897-1877) 20 czerwca 1854 r. gościł w Podągach króla Prus Fryderyka Wilhelma IV (1795-1861). Po śmierci Carla Wilhelma właścicielem dóbr w wyniku przeprowadzonego pomiędzy trzema synami losowania został Alexander von Kanitz, również pruski generał.
       Do zachowanych zabytków we wsi zalicza się dawny dwór pobudowany na początku XVIII w., a przebudowany w końcu XIX w.
       Pierwszy zapis odnotował wieś pod mianem Podangmen, następnym określeniem było Podangin, przed 1945 r. Podangen. Obecną nazwę nadano po 1945 r.
      
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama