UWAGA!

100 lat, 100 lat… Panie Prezydencie na 100 dni! opinia nadesłana

 
Elbląg, Tak miał wyglądać stadion przy Agrykola
Tak miał wyglądać stadion przy Agrykola

Nasze miasto uważano najpierw za bastion lewicy, potem Platformy, teraz nagle staliśmy się ostoją PIS-u. W tej ostatniej partii liczono, że Elbląg stanie się zaliczką na poczet zdobycia Warszawy, ale jak wiadomo, dzięki kilku potknięciom z jednej strony i zaangażowaniu premiera, prezydenta i wszystkich „świętych” z drugiej, stolica wciąż będzie kierowana przez Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Mniejsza o to, czy to dobrze, czy źle, bo Warszawa jest mi całkiem obojętna.
       W każdym razie jestem mile zaskoczony rządami pana Wilka. Nikomu tak naprawdę nie zaszedł za skórę. Nie podjął żadnej kontrowersyjnej decyzji. W miarę roztropnie rozdziela stanowiska swoim partyjnym kolegom i ludziom „zaufanym”. Obniżył ceny za bilety i obniży czynsze, co w mieście roszczeniowych mieszkańców jest poważnym atutem. Coś tam naobiecywał w czasie kampanii, ale jak wiadomo, w takich sytuacjach kandydaci, którzy mają duże szanse, kłamią ponad wszelką miarę.
       Niewątpliwie już widać, że w pierwszej kolejności „pasiony” będzie tylko swój elektorat.
       Sam fakt, że prezydent nie wybuduje nowego stadionu, nie ma większego znaczenia. Czytałem płaczliwe komentarze, że przepadnie nam dofinansowanie, ale nikt się nie zastanowił, że nie mamy kasy na wkład własny. Nie mamy i nie mieliśmy już wcześniej, za Nowaczyka.
       Poza tym na stadion chodzą ludzie przeważnie młodsi, zaangażowani w kibicowanie naszej drużynie i bynajmniej niegłosujący na PIS (zazwyczaj w ogóle nie uczestniczący w wyborach). Uznano więc, że z politycznego punktu widzenia niewywiązanie się z tej obietnicy nie przyniesie wielkich strat.
       Z chwilą zakończenia remontów w mieście pan Wilk „rozbije bank”, tzn. ma duże szanse na wybór już w pierwszej turze. Mieszkańcy będą w końcu zadowoleni, bo w wielu wypowiedziach przed referendum pojawiał się argument, że Nowaczyk jest „be”, bo miasto rozkopane. No chyba, że będzie poślizg… to wtedy ekipa z ratusza również może się pośliznąć i wylecieć ze stołków.
       Z drugiej strony, ciekaw jestem, co pan Wilk obieca wyborcom w czasie przyszłorocznej kampanii i jak będzie się to miało do stopnia zaufania. Prawdę powiedziawszy, wiele osób może nie uwierzyć w kolejne obietnice. Jest mało prawdopodobne, aby budżet miasta dało się zrównoważyć, a to zdaje się jest głównym celem prezydenta. Oczywiście można się tłumaczyć, że przez rok nie udało się nic zrobić, ale ten argument chyba nie zadziała.
       Gdy zakończą się trwające inwestycje, trzeba zastanowić się, co dalej? Elbląg pędzi do katastrofy ekonomicznej i demograficznej przy okazji, a kosmetycznymi działaniami nic się nie zrobi. To trochę jakby nowotwór leczyć aspiryną. Nowaczyk i PO zmarnowali trzy lata na zabawę i udawanie, że coś robią, prezydent Wilk chyba idzie w ich ślady. Bo w tych wszystkich działaniach też widać tylko chęć przetrwania do wyborów. To dla nas raczej smutna wiadomość.
      
      
dr Michał Glock
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • liczu się tylko kasa dla ustawienia własnej rodziny !
 • Emeryci będą zadowoleni z rządów Wilka. A reszta ich nie interesuje, bo przecież na nich nie głosują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  9
  NowaPrawica(2013-10-22)
 • Hmm ciekawy artykuł nie widać rewolucji, nie widać ewolucji w sumie nic szczególnego się nie dzieje w tym ma Pan Michał rację ale w sume ten artykuł z nudy napisany bo nie widzę w nim jakiegoś głębszego przesłania:) POzdrawiam!
 • bo to tylko połowa tekstu. .. widać gdzieś w redakcji reszta umknęła
 • No widzę, że ten pan doktor to ma receptę dosłownie na wszystko, a może by tak zastąpił naszego książkowego pana Rostowskiego, widzę, że ekonomia w jednym palcu. Ja, porównując sytuacje ekonomiczną Elbląga do sytuacji ekonomicznej Polski, to katastrofa nam nie grozi, oby tak dalej panie Wilk.
 • MariuszLewandowski-Fc O proszę Michałek wyczyścił w końcu okulary i przyznał że Pan Nowaczyk prowadził Elbląg do katastrofy. .. No to co Grupa Referendalna miała racje a cały jad jaki Michałek na nas wylewał pora teraz przełknąć z goryczą ? Było myśleć zanim a nie PO ale lepiej odzyskać rozsadek na końcu niż cały czas leźć w zaparte jak krowa w miny. Jeszcze tylko wypadałoby coś sensownego napisać poza ogólny defetyzmem ale nieudacznicy maja to do siebie że skoro im się nic nie udaje to i w sukces innych wiary im nie staje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  25
  MariuszLewandowski-Fc(2013-10-22)
 • ten stadionik wyglada jak orlik wiec dobrze jest ze go nie bedzie-ELBLAG TO MIASTO JEST-prosze o tym pamietac
 • Nie umiejszając pracy Grupie Referandalnej to mieszkańcy odwołali poprzednie władze to ludzie którzy chodzili po znajomych z listami do podpisu i przynosili na Czerownego Krzyża zapomniał o Pan Mariusz o tych ludziach pisząc gupa to grupa tamto?:P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  Lolelb(2013-10-22)
 • Panie Glock, autorze wyPOcin, skoro Elbląg "biegnie ku katastrofie finansowej", to czemu, do jasnej d. .. , pan Pater-skarbnik miasta, nie powie oficjalnie kle kasy jest w kasie miasta ile brakuje i ile jest na "-"? Nikt tych liczb nie przedstawił oficjalnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  /Alojzy/(2013-10-22)
 • Autor całkiem trafnie ocenił sytuację w mieście i możliwości nowej ekipy w perspektywie najbliższych dwunastu miesięcy. Ale czego można wymagać od samorządowców którzy od lat potrafią tylko prowadzić dystrybucje naszych podatków wierząc bezkrytycznie w swoją nieomylność i spełniając życzenia własnych wyborców a rozwój pozostawiając ludziom którzy potrafią coś tworzyć dla dobra własnego i społeczeństwa.
 • Dodałbym jeszcze to: 1.Nie bedzie kompleksu sportowego, ani basenu bo Prezydent oddal kasę Olsztynowi. 2.Część pieniędzy, która mogła pójść na sfinansowanie kompleksu sportowego lub basenu pójdzie na sfinansowanie takich pomysłów jak: obniżki biletów komunikacji miejskiej, zrzutkę na obniżki czynszów dla mieszkańców ZKM oraz ratowanie matecznika Jerzego W. - ELSINu (odkąd Wilk stamtąd odszedł zakład nie jest w stanie upadłości - cud?!) 3.Nie będzie inwestycji ponieważ trzeba oszczędzać, aby Wilk nie stracił stołka na rzecz Komisarza. 4.Zwalnia się ludzi którzy robią dobrą robotę w firmach komunalnych (MPO - zakład od wielu lat zaczyna generować zyski), zmiany w radach nadzorczych spółek komunalnych i obsadza te stanowiska swoimi. 5.Brak kontaktów biznesowych i brak znajomości języków obcych uniemożliwia Prezydentowi ściagnięcie inwestorów i zmniejszenie bezrobocia! 6.Święci się kaplice i odsłania tablice upamiętniające tragedię smoleńską - w podziękowaniu za kampanię wyborcza wygraną w parafiach! dd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  10
  Urlich_von_Jungingen(2013-10-22)
 • MariuszLewandowski-Fc Drogi Lolebie o nikim nie zapominam ale też proszę nie zapominać jak śmieszni byliśmy na początku gdy taki jak Dg Glock cynicznie pluli nam w twarz odsądzając nas od czczi i wiary. Dopiero gdy się okazało że ni odpuścimy pojawiło się poparcie setek ludzi którzy te listy zapełniali ale ich już nikt nie opluwał. To ta mała różnica o której warto pamiętać. Proszę się cofnąć dwa lata i poczytać wywiad z Alojzym – jak czytałem o pomyśle Referendum i odwołaniu Prezydenta Nowaczyka sam się śmiałem. Po roku podpisałem się pod wnioskiem a dziś nie ma już tej persony na tym stanowisku. Pan Bóg ma jednak poczucie humoru. A co do kolegi von napisze tylko że jak się ktoś głupi urodził to pewnie i głupi umrze. Nawet manipulowąc faktami trzeba umiejetnie a takiego steku bredni dawno nie czytałem, . .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8
  16
  MariuszLewandowski-Fc(2013-10-22)
Reklama