UWAGA!

12 wniosków w Senacie w sprawie inwestycji dla Elbląga i regionu

 Elbląg, 12 wniosków w Senacie w sprawie inwestycji dla Elbląga i regionu
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Czy opozycja w Senacie wprowadzi do budżetu państwa poprawki, które mają przyczynić się do zapewnienia Elblągowi środków na inwestycje, na przykład w port? Takie kroki zapowiada senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła.

Budżet Polski na 2021 rok został uchwalony przez Sejm jeszcze przed świętami i trafił do Senatu, który będzie nad nim debatował podczas najbliższego posiedzenia w dniach 11-13 stycznia.

- Niestety, że ten budżet nie pokazuje prawdy o polskich finansach. Pogarsza się sytuacja całej sfery publicznej, zadłużają się samorządy, szpitale, spółki Skarbu Państwa. Analitycy oceniają, że dług publiczny w czasach rządów PiS wzrósł z 900 mld zł do 1,51 bln złotych – uważa senator RP Jerzy Wcisła, który dzisiaj zwołał w tej sprawie zdalną konferencję prasowa. - Ten budżet nie jest odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoi Polska w roku, który ma być czasem wychodzenia z ograniczeń czasu epidemii roku 2020. Brakuje w nim pieniędzy na inwestycje, na drogi i koleje (5 mld zł mniej), ma wsparcie budowy mieszkań, za mało na oświatę i służbę zdrowia, za dużo na propagandę. Rosną podatki i opłaty (podatek cukrowy, handlowy, opodatkowane spółki komandytowe, opłata przekształceniowa, opłata depozytowa, opłata mocowa, podatek od deszczu i tzw. podatek od małpek), będzie rosła inflacja. W Sejmie praktycznie nie było debaty budżetowej, blisko 900 poprawek zostało odesłane w kilku głosowaniach. Np. w jednym głosowaniu posłowie jednocześnie zadecydować, czy zgadzają się na obniżenie budżetu na obronę kraju o 20 mld zł i na telewizję o 2 mld zł. Taka debata to bezsens.

Opozycja chce zwiększyć wydatki na służbę zdrowia (o 6 mld), zabezpieczyć środki w budżecie państwa na podwyżki płac dla nauczycieli (4 mld), zdalne nauczanie (0,5 mld), zabierając jednocześnie 2 miliardy złotych telewizji publicznej. Nie zabraknie też poprawek dotyczących inwestycji w poszczególnych regionach.

- Samorządy nie mają środków na inwestycje. Elbląg straty spowodowane zmianami podatkowymi i COVID-em szacuje na 100 mln zł. Mniej więcej w co trzeciej gminie nie ma pieniędzy na inwestycje ani na wkład własny do inwestycji ze środków zewnętrznych. Stąd w Sejmie ok. 900 poprawek. U nas będzie ich mniej, bo w Senacie mamy zamiar uchwalić budżet bez zwiększania deficytu, ale pełniej zaspokajającego potrzeby Polaków – uważa Jerzy Wcisła.

Senator zapowiedział złożenie do budżetu państwa 12 wniosków w sprawie dofinansowania inwestycji samorządowych w województwie warmińsko-mazurskim, w tym pięć dotyczy Elbląga. Wśród nich są: dojazd do terenów inwestycyjnych na Terkawce (20 mln zł), obwodnica wschodnia Elbląga (20 mln zł), kolejny etap zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta (20 ml zł), budowa zbiornika retencyjnego w Bażantarni (10 mln zł) oraz modernizacja portu morskiego w Elblągu (30 mln zł).

- Nie mogę nie skomentować ostatniej wypowiedzi ministra Gróbarczyka, który apelował do samorządu miejskiego i wojewódzkiego o włączenie się w proces modernizacji portu morskiego. Przypominam więc panu ministrowi i elbląskim radnym PiS, którzy ten apel ministra poparli, że Elbląg w port zainwestował już 74,5 mln złotych, budując terminal towarowy i pasażerski wraz z nabrzeżami, rozbudował też przystań przy Radomskiej – mówił Jerzy Wcisła. - Z prawnego punktu widzenia rzeka Elbląg powinna być pogłębiona ze środków budżetu państwa aż do południowej granicy portu, do okolic ujścia rzeki Fiszewki, czyli za mostem w ciągu al. kardynała Wyszyńskiego. I tego będę nadal się domagał. Cieszy wiadomość, że rząd zdecydował o pogłębieniu toru wodnego do miejsca, gdzie ma powstać obrotnica dla statków. Ale pogłębienie portu wzdłuż terminali i budowa obrotnicy też powinna być dofinansowana z budżetu państwa, bo to są wody morskie, zarządzane przez państwo.

Kolejne wnioski senatora w budżecie państwa na 2021 rok dotyczą także budowy bazy w miejscowościach uzdrowiskowych (m.in. Fromborku), przebudowy falochronu we Fromborku i budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z oczyszczalnią ścieków w Rychlikach.

- Mam nadzieję, że posłowie Zjednoczonej Prawicy przypomną sobie, że kiedyś też byli samorządowcami i poprą te zmiany – mówi Jerzy Wcisła.

Skąd ten optymizm senatora, skoro w Sejmie wszystkie poprawki opozycji wylądowały w koszu? - Wiemy, że matematyka partyjna w Sejmie zaczyna się chwiać, zaczynają brać górę różne interesy, inne czynniki. Może się okazać, że część posłów uzna, gdy projekt budżetu wróci do Sejmu, że trzeba się wyłamać i dać szansę samorządom na realizację swoich projektów. Może się okazać, że część wniosków z Senatu zostanie przyjęta. Naprawdę na to liczę - uważa senator.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Gdzie są pieniądze z odwołanych imprez miejskich?
 • Jak się Wciśle nie podoba przekop to niech się wyprowadzi z Elbląga
 • Trzeba zrobić referendum o odwołanie senatora Jerzego Wcisły. Bo to na 100% jego sprawka
 • Peło zadłużało państwo i podnosiło podatki, PyS zadłuża państwo i podnosi podatki a senatorek jest przeciwko przekopowi i chce dać pieniądze, dezinformacja i zduraczenie ale pieniążki są, sobie dobrze płacą panowie w sejmie i senacie i o to w tym tylko chodzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  51
  30
  0o0oooooooooooo7777777(2021-01-07)
 • Pomysły dobre, ale ja nie przypominam sobie aby jakis pomysł naszego jedynego senatora, kiedykolwiek został zrealizowany? Moze sie myle, ale nie pamiętam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53
  11
  Realista1(2021-01-07)
 • RobertKoliński To ja tak na szybko zapytam: 1.Czy to ze względu na te braki finansowe, o których pisze Senator, elbląski samorząd nie zdecydował się wystąpić o środki na remont linii nr 254 czyli tzw. Kolei Nadzalewowej? Rozumiem, że nie chcieli się włodarze miejscy i wojewódzcy z PO-PSL przyczyniać do jeszcze większego zadłużenia państwa swoją troskliwą decyzją? 2.Jeżeli jest prawdą, jak pisze Senator, że "brakuje w nim [budżecie] pieniędzy na inwestycje, na drogi i koleje. .. ", to może zamiast postulowanych przez neoliberałów z PO cięć podatkowych, ulg dla elit i burżuazji czy dokładania milionów z kolejnych edycji Tarczy Antykryzysowej wyłącznie chciwemu kapitałowi i najbogatszym, należałoby dla odmiany wyzyskiwaczom i oligarchom podatki PODNIEŚĆ, aby środki na realizację usług publicznych przez państwo się znalazły? Tezy do przemyśleń dla neoliberalnego, ponoć rozumnego i pro-obywatelskiego, elektoratu; Hashtagi: #TaxTheRich, #PodatekProgresywny, #RasaPanow
 • nieludzkie państwo hahahhaha Ardian z kolesiami bedzie miał władze to towarzysze zrobią wam ludzkie państwo :D takie jak przed 89 tylko tyle że z dawaniem sobie po gaciach i adopcją dzieci i mastrbancją i dotykaniem się i pocieraniem, w sumie skoro polakom się podoba to ok
 • Motorowa Ty sam wiesz, że nic z twojej gadki nie bedzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51
  18
  Papa Smurf(2021-01-07)
 • bicie piany pod publiczke. motorowka mogl to realizowac gdy rzadzili z nowaczykiem
 • Ludzie! Czy wy zdajecie sobie sprawę, że PiS doprowadzi ten kraj do bankructwa. Bezmyślne inwestycje bez szansy na zwrot wydatków oraz dotowanie Ojca Tadeusza z naszych podatków. Mamy tu powrót komuny połączony z kościelną tyranią. Lud ciemny wszystko kupi. Zacznijcie myśleć.
 • Jak nie macie kasy, albo się wam nie chce to oddajcie ten port na skarb państwa i po kłopocie. Tyle, że potem to już żadnych apanaży dla was nie będzie, a tu sie chyba miejscowym decydentom wymarzy aby nic nie włożyc, za to póżniej sporo wyjąć.
 • Czy Platforma Obywatelska naprawdę nienawidzi Elbląga, Tolkmicka i Fromborka. W 2007 roku kiedy dorwali się do władzy zablokowali przekop. Teraz też próbują. Trzaskowski groził, że jak wygra to zablokuje Przekop, potem Róża Thun chciała zablokować. PO-wcy też nie chcą dopuścić, żeby wróciły pociągi Nad Zalew Wiślany
Reklama