UWAGA!

Chcą być bliżej Bałtyku

 Elbląg, Port w Tolkmicku, zdjęcie z konkursu FotkaMiesiąca, kwiecień 2020, autor:El-foto
Port w Tolkmicku, zdjęcie z konkursu FotkaMiesiąca, kwiecień 2020, autor:El-foto

Elbląg i Braniewo wraz z gminami wiejskimi, a także Frombork, Rychliki i Tolkmicko oraz starostwo elbląskie i braniewskie zawiązały współpracę w sprawie pozyskania funduszy unijnych na lata 2021-2027. Porozumienie o nazwie „Bliżej Bałtyku 2030” ma przyczynić się do rozwoju tego regionu m.in. w związku z powstaniem przekopu Mierzei Wiślanej i drogi wodnej do Elbląga z Zatoki Gdańskiej.

Dzisiaj zgodę na zawarcie takiego porozumienie jednogłośnie wyrazili elbląscy radni. Do kolejny krok do sformalizowanej współpracy między samorządami, tworzącymi tzw. ponadlokalny Miejski Obszar Funkcjonalny Elbląga. Pierwszym był list intencyjny, który władze Elbląga, Braniewa (zarówno gmin miejskich jak i wiejskich) oraz Fromborka, Rychlik, Tolkmicka i obu starostw (elbląskiego i braniewskiego) podpisały w lutym tego roku.

„Dążąc do skutecznego wykorzystania możliwości, jakie daje partnerska współpraca w planowaniu i realizacji wspólnych przedsięwzięć oraz mając świadomość szans i możliwości związanych ze wsparciem funduszy Unii Europejskiej w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027, Strony Porozumienia postanawiają współpracować w zakresie realizacji strategii rozwoju ponadlokalnego, której nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym” - głosi preambuła porozumienia.

W praktyce chodzi o to, by jak najefektywniej wykorzystać szansę na rozwój regionu nadzalewowego, którą daje zarówno przekop Mierzei Wiślanej jak i nowa perspektywa unijna. Liderem porozumienia pod hasłem „Bliżej Bałtyku 2030” został Elbląg, który we współpracy z pozostałymi samorządami przygotuje m.in. strategię rozwoju tego obszaru, która jest niezbędna, by móc sięgać po wielomilionowe dofinansowania projektów zarówno z budżetu krajowego jak i unijnego.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niech się najpierw skupią nad tym, by w Unii pozostać, bo na chwilę obecną słabo to wygląda.
 • RobertKoliński To bardzo ładnie, ale trzeba jednak pamiętać - i bardzo tu uważać - że to jednak neoliberalna RM i neoliberalne w większości władze w regionie, a zatem, jak uczy doświadczenie: żeby się nie okazało, że ta współpraca to jest tylko przykrywka do dalszego torpedowania przez lokalne lib-elity projektu rewitalizacji linii Kolei Nadzalewowej, związanego z pazerną chęcią zawłaszczenia przez te środowiska gruntów po w/w kolei i dokonania tamże patodeweloperskich dewastacji i rabunku. Żeby potem nie było, że nie przestrzegałem; #KapitalizmKanibalizm #NiszczNeoliberalizm 🚩 #InwestycjePubliczne, #RiGCz Hashtagi: #KolejNadzalewowa, #przekop, #transport, #basen, #port
 • Że co??? Rychliki żądają dostępu do morza?
 • RobertKoliński A przy okazji - czytaliście już, jak nam w Polsce tego szlaku kolejowego zazdroszczą, jak jego piękno celebryty chwalą? Wychodzi na to, że to tylko lokalna lib-oligarchia na oczy i rozum zaniemogła i nie widzi potencjału, zysków, możliwości i rozwoju drzemiących w tym szlaku i ziemi. TEJ ZIEMI!1 Nasuwa tu się zatem pytanie o przyczyny takiego stanu rzeczy - kto mądry i POwie? Hashtagi: #KolejNadzalewowa, #DworzecElblagZdroj, #korupcja
 • @RobertKoliński - "Tej ziemi"która prawie komuniści zniszczyli?
 • Prosze pamietać o dokonczeniu przy okazji drogi z Tolkmicka do Fromborka wzdluż torów, by włączyć atrakcyjny teren nad Zalewem do zagospodarowania.
 • Najpierw trzeba usunąć z PE szkodników z PO i ich satelitów. Przecież oni dążą do odebrania Polsce funduszy, na które Polska będzie się składać przez następne lata. Przecież widomo, ze w następnych latach wg planów, Polska będzie dokładać do wspólnej kasy więcej niż będzie dostawała. Tak się zastanawiam ilu jest na terytorium Polski takich szkodników, którzy mówią po Polsku, ale postępują jak jej wrogowie. I jak wielu na takich głosuje.
 • @Jegomość - Nie ma warunkow pozostawania w UE wiec lepiej sie skupiac gdzie indziej
 • Zdjęcie z portu w Tolkmicku, najbardziej zepsutego portu na cały Zalewie Wiślanym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  pietia(2021-11-04)
 • @RobertKoliński - Czytam te pańskie komentarze i zastanawiam się czy ma Pan może jakies orzeczenie o niesprawności intelektualnej bo wtedy mógłby Pan starać się przecież o jakąś rentę zawsze jakiś grosz na życie byłby.
 • @RobertKoliński - Na Zalew i Rzekę trzeba wpuścić prywaciarzy inwestorów, którzy odpowiednio wykorzystają akwen i zapewnią wpływ środkow do kasy miejskiej ze swojej diałalności. im większa konkurencja wolnorynkowa tym lepiej dla nas, zwykłych zjadaczy chleba i turystów. Oby te inwestycje nie były realizowane przez ludzi takich, jak Wróbel i RM, bo maks 2 lata i wszystko padnie. Tu potrzebna jest dzika konkurencja i bezwględna walka o klienta! Zrozum wreszcie!
 • RobertKoliński @Do_pomorskiego - W rezerwatach was chyba czas już najwyższy POzamykać, kapitalistyczne dzikusy; bo tylko byście prywatyzowali, dewastowali, bezwzględnie deweloperowali i wszystko, co jeszcze się jakoś niezdegradowane przez 32 lata waszego rabunku ostało, to pazernej oligarchii wyprzedali na zmarnowanie. A kysz, Wielki Szatanie! #SocRev 🚩 #InwestycjePubliczne, #RiGCz Hashtagi: #KapitalizmKanibalizm, #oligarchia, #wyzysk, #tusk
Reklama