UWAGA!

Czas na pogłębianie zalewu

 Elbląg, Tor wodny od przekopu do wejścia do rzeki Elbląg będzie pogłębiony. W tle widoczny kanał przez Mierzeję
Tor wodny od przekopu do wejścia do rzeki Elbląg będzie pogłębiony. W tle widoczny kanał przez Mierzeję (fot. RG)

Konsorcjum firm NDI, NDI Sopot i Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych pogłębi tor wodny od przekopu Mierzei do wejścia do rzeki Elbląg. Urząd Morski w Gdyni podpisze umowę z wykonawcą 6 maja w Elblągu.

Odcinek objęty umową dotyczy toru na Zalewie Wiślanym o długości 8,2 km, od kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną do wejścia do rzeki Elbląg. Na przetarg wpłynęła tylko jedna oferta od konsorcjum firm NDI, NDI Sopot (obie budują przekop razem z belgijskim Besix) oraz Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych. Opiewa na prawie 130 mln złotych, o 43 mln więcej niż szacował inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni. Urząd znalazł jednak w budżecie brakującą kwotę i 6 maja w Elblągu podpisze umowę na ten, ostatni już, etap budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany.

Wykonawca będzie prowadził roboty czerpalne na torze, zapewni transport i refulację urobku ze składowaniem go na wyspie Estyjskiej. Kupi i ustawi także oznakowanie nawigacyjne na torze.

- W ramach nowego oznakowania nawigacyjnego zaprojektowano 35 pław, w tym 18 pław czerwonych po stronie lewej i 17 pław zielonych po stronie prawej nowego toru wodnego. Wykonawca będzie miał czas na wykonanie 50 procent prac czerpalnych do 30 września 2022 roku, a całości do 30 kwietnia 2023 roku – informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Tor wodny na Zalewie Wiślanym zaprojektowano dla statku morskiego o długości 100 m (zestaw barek do 180 m), szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m.

Przypomnijmy, że pierwszy etap budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany, czyli przekop Mierzei, będzie gotowy 17 września. Z kolei do kwietnia 2023 roku ma być zmodernizowana rzeka Elbląg.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama