UWAGA!

Czytelnicy: "Co się dzieje z tym lasem?"

 Elbląg, Czytelnicy: "Co się dzieje z tym lasem?"
Fot. Michał Skroboszewski

- Jestem mieszkańcem ul. Dalekiej od urodzenia. Od kiedy pamiętam wokół rosło dużo drzew. Niestety jest ich coraz mniej - napisał nasz Czytelnik. - W ostatnim czasie spacerując po Bażantarni niebieskim szlakiem, od Mostka Elewów w kierunku Świątyni Dumania, natknęłam się na kartkę w stylu: "400 metrów szlaku niebieskiego wyłączonego z ruchu, podążaj za niebieskimi strzałkami, za utrudnienia przepraszamy" - napisała z kolei nasza Czytelniczka, która natknęła się na prace prowadzone w lesie. Zobacz zdjęcia Czytelniczki i fotoreportera.

Nasi Czytelnicy wyrażają zaniepokojenie prowadzonymi pracami. Elblążanin prosi nas o zbadanie sprawy, elblążanka stwierdza, że prowadzone prace niszczą las - Młode drzewa powalone na ziemię, wjechał tam na pewno ciężki sprzęt - podkreśla. - Co tam się dzieje? - pyta. Zastanawia się, czy nie ma powstać tam np. droga.

W związku ze zgłoszonymi przez naszych Czytelników kwestiami zwróciliśmy się z pytaniami do Nadleśnictwa Elbląg. Otrzymaliśmy obszerną odpowiedź od leśników, którą przytaczamy poniżej.

- Nadleśnictwo Elbląg uspokaja – pisze Jan Piotrowski, rzecznik elbląskiego nadleśnitcwa. - Teren, o którym pisze Czytelniczka, nie zmienia przeznaczenia, nie będzie tam nowej drogi czy osiedla domków jednorodzinnych, teren ten dalej będzie lasem. Wygląd lasu zaraz po pozyskaniu drewna często wzbudza emocje, bo przez ostanie ok. 100 lat od posadzenia był jedynie systematycznie przerzedzany, dzięki czemu część drzew mogła w nim dojrzeć do wieku, w którym doprowadzamy do przemiany pokoleń. Na szczęście widok lasu zaraz po zakończeni prac jest przejściowy.

Drewno nie byłoby pozyskiwane, gdyby ludzie z niego nie korzystali. Aktualnie jest ono bardzo modne i coraz więcej ludzi z niego korzysta. Dzieje się tak, ponieważ jest ekologiczne i odnawialne. Od czasów gdy w Europie drastycznie spadła lesistość (ok 250-300 lat temu) wiele się zmieniło, a lasów w Polsce w okresie od II wojny światowej zdecydowanie przybyło. Zaczęto sadzić drzewa, a dzięki pracy kilku pokoleń naukowców i leśników wypracowano zrównoważone metody zagospodarowania lasu.

Przed pozyskaniem drewna leśniczy dokładnie sprawdza, czy w miejscu, gdzie będzie prowadził prace, nie znajdują się cenne gatunki zwierząt i roślin, które trzeba ochronić. Prace planuje w taki sposób, aby w jak największym stopniu wykorzystać naturalną zdolność lasu do odnawiania się, żeby po pozyskaniu drewna w miejscu starych drzew jak najszybciej pojawiły się młode drzewka. Jeśli z różnych przyczyn nie pojawią się młode drzewa, w ciągu pięciu lat od zakończenia prac dosadzane są drzewa takich gatunków, które naturalnie pasują do typu i wilgotności gleby, wysokości nad poziomem morza, szerokości geograficznej czy klimatu. Często specjalnie wybieramy gatunki drzew, które urozmaicają i wzbogacają różnorodność przyrodnicza tego niewielkiego kawałka lasu, z którego pozyskiwaliśmy drewno. Takie prace, których celem oprócz uzyskania drewna jest odnowienie lasu, w lasach bukowych wykonywane są stopniowo przez wiele lat (najczęściej 20-30 lat). Dzięki tak przeprowadzonym pracom powstaje zróżnicowana mozaika lasów, w różnym wieku i różnych gatunków co przyczynia się do wzmocnienia odporności lasu i większej różnorodności biologicznej. Warto nieco się rozejrzeć spacerując po lesie, jak aktualnie wyglądają miejsca, w których pozyskanie drewna odbyło się 20- 30 lat temu.

Planując prace leśne przy szlakach turystycznych staramy się informować korzystających ze szlaku oraz w razie takiej potrzeby wyznaczać szlak tymczasowy. Informacje na temat wykonywany cięć przy szlakach turystycznych można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa, a czasem także w lokalnych mediach i w lokalnym oddziale PTTK – wskazuje Jan Piotrowski.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • nie jest to problem tylko Bażantarnii. W wielu lasach prowadzi się niszczycielską gospodarkę. .. .nawet Bory Tucholskie tego doświadczają. W całej Polsce prowadzi się masową wycinkę lasów. PIS musi mieć kasę na transfery społeczne. Bierzecie 500+, 300+ to musicie zgodzić się z grabieżą w lasach.
  • PIS na pincet plus dla wielodzietnych i nigdzie nie pracujących rodzin wyborców zbiera pieniążki, za drewno do Chin.
  • "Nadleśnictwo Elbląg uspokaja"Oj to dobrze, bo byłem naprawdę zmartwiony
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    43
    15
    ładne kity(2021-07-23)
  • Od 6 lat postępuje rzeź polskich lasów. Rżną na potęgę. Ekologia po polsku. Wróć. Po pisiorzemu
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    69
    30
    Moim zdaniem(2021-07-23)
  • Akurat nie PIS jest winny wycinek lasów ale POpaprańcy chcą zebrać kasę żeby zapłacić żydom za dobytek wojenny. Czytaj i słuchaj to będziesz wiedział.
  • Rżną więcej niż Casanova.
  • Nikt tu mnie nie oszuka bo gołym okiem widać że wyreby i dewastacja lasu idzie non stop.
  • Zaciemnianie było obowiązkowe w czasie nalotów, do kogo ta mowa trawa panie rzecznik? 80 % drewna pozyskiwane jest dla polskich producentów??, tylko 20 % wyjeżdża do Chin ?. Wszystkie szlachetne gatunki, a takie się rżnie na naszych terenach jedzie do Chin i jako drewno w balach (te lepsze } a reszta po przetarciu. Polski przemysł drzewny wykorzystuje w 90 % sosnę, modrzew, świerk i inne szuwarowo bagienne porosty. Niestety tak jest w całej Polsce. Nie styka na 500 i inne 13 i 14,a podatków już nie ma gdzie podnosić. Drożyzna jest już i tak mordercza.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    45
    15
    .,.,(2021-07-23)
  • i Rasputin
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    4
    józek polska b(2021-07-23)
  • Normalna gospodarka leśna. W domu remontów nie robicie? Kibli, łazienek nie remontujecie? To przecież mało ekologiczne wywalanie na wysypiska kafelek, kabli energetycznych muszli klozetowych itp. O workach foliowych i puszkach po farbie nie wspomnę.
  • Parafrazując tytuł zapytam co się dzieje z tym krajem ? Niszczą co tylko mogą
  • Czemu służą takie jak ten artykuły? To nagonka na ministerstwo środowiska i cały nasz rząd inspirowana przez wiadome środowiska totalnej opozycji. Ci ludzie absolutnie nie mają czystych intencji i szkalują ludzi którym dobro naszej przyrody naprawdę leży na sercu.
Reklama