UWAGA!

EKO: Inwestycja w elektrociepłowni się nie opóźni

 Elbląg, Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, marzec 2020, autor: FredAN
Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, marzec 2020, autor: FredAN

Energa Kogeneracja unieważniła przetarg na budowę trzech kotłów wodnych w elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej, bo oferty nadesłane przez firmy były droższe od oczekiwań. Spółka zapewnia, że to nie opóźni inwestycji, bo wykonawca będzie wybrany w trybie niepublicznym, a umowa ma być podpisana jeszcze w lipcu.

Energa Kogeneracja zaplanowała na budowę trzech kotłów wodnych zasilanych gazem 62,7 mln złotych. Mają powstać do końca 2021 roku. W przetargu wystartowały cztery firmy: Erbud Industry z Torunia (wycena 90 mln zł), Energotechnika – Energorozruch z Gliwic (68,7 mln zł), Budimex z Warszawy (100,8 mln zł) i Mostostal Warszawa (96,4 mln zł). Jeszcze w czerwcu komisja przetargowa postępowanie unieważniła, bo ceny ofertowe przekraczały szacunki spółki.

- W związku z powyższym spółka podjęła działania nakierowane na wybór wykonawcy w oparciu o wewnętrzny regulamin udzielania zamówień niepublicznych w spółce. Sfinalizowanie negocjacji i podpisanie umowy planowane jest w bieżącym miesiącu – poinformował w odpowiedzi na nasze pytania Andrzej Lis-Radomski z biura prasowego Grupy Energa. - Powyższe działania są zbieżne z ustaleniami z władzami miasta i zarządem spółki EPEC. Celem jest przede wszystkim zapewnienie dostaw ciepła dla odbiorców w Elblągu w zakładanym terminie przy minimalizacji kosztów realizacji poszczególnych zadań inwestycyjnych. Spółka na bieżąco monitoruje realizację programu inwestycyjnego dla Elbląga i wprowadza stosowne środki zaradcze, zgodne z przepisami, w szczególności prawa ochrony środowiska. Na ten moment nie przewidujemy opóźnień w realizacji poszczególnych zadań inwestycyjnych.

Przypomnijmy, że umowa między EPEC i EKO, podpisana na początku czerwca na czas nieokreślony zakłada m.in., że obie firmy przeprowadzą inwestycje swoich źródłach. Do końca 2021 roku w EKO ma powstać kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy cieplnej 114 Mwt (wspomniane już trzy kotły gazowe wodne), a do końca 2024 roku – gazowy blok kogeneracyjny, produkujący ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu. A to wszystko w sumie za ok. 243 mln zł.

W okresie przejściowym, tj. do czasu oddania do eksploatacji efektywnego i docelowego źródła, ciepłownia EPEC przy ulicy Dojazdowej będzie miała pierwszeństwo przed instalacjami tymczasowymi w zasilaniu sieci ciepłowniczej. EPEC również poczyni inwestycje w swoim źródle ciepła przy ul. Dojazdowej, ale na razie nie zdradza szczegółów na ten temat. Prezes Andrzej Kuliński stwierdził jedynie, że koszt inwestycji EPEC będzie mniejszy niż 150 mln złotych.

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niepublicznie więc cicho sza, jak najmniej szczegółów dla ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  3
  zamknieci w swoim swiecie(2020-07-10)
 • @zamknieci w swoim swiecie - Inwestycje i środki z EKO nie interesują mnie bo to kasa inwestorów rynkowych. Ale inwestycja w Dojazdową jest inwestycją samorządową a wiec dotyczy środków budżetu miasta i dodatkowo pozyskanych więc obywatele tego miasta powinni mieć jasność.
 • Prezes epec niech szybko zdradza szczegóły tej tajemniczej i inwestycji za 150 mln. Pozatym nie wieezę w ani 1 jego słowo. On o niczym sam nie decyduje. My mieszkańcy tego. miasta mamy prawo wiedzieć na co nasza spółka wydaje kase.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  Klient nie jest(2020-07-10)
 • Czy nie opóźnią się także obniżki cen ciepła o 20%, tak jak obiecywał Wróblewski czy trzeba będzie je wymusić w celu "standaryzacji"poprzez "kameralne"referendum o "charakterze politycznym"?
 • @Referendum2020 - Zobaczysz obnizki jak swinia niebo wroblewski swoimi miesiecznymi opowiadaniami co wydazylo sie w Elblągu będzie smial ci sie w twarz ze niby cos robi bedzie przrcinal w stegi nowym placom zabaw na tyle go stac. Takiego samorządu mozna sie tylko wstydzic.
 • elblooongi wybrały no to mają -lub będą mieli mniej pieniędzy w portfelach hahaha. Ciepło z gazu jest dużo droższe od ciepła z węgla a dodatkowo jest pośrednik EPEC. To od września trzymajcie się za kieszenie jak wam ciepło podskoczy o 50 %.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  hamulcowy(2020-07-10)
 • niepubliczny czyli wałek jak malowany dla takiej wsi taka inwestycja to eldorado do rozkradania pieniędzy publicznych. Wyjdzie jak w wawie czyli przewalone faktury, niższa jakość materiałów itd to norma choć nieoficjalna
 • "EPEC również poczyni inwestycje w swoim źródle ciepła przy ul. Dojazdowej, ale na razie nie zdradza szczegółów na ten temat. Prezes Andrzej Kuliński stwierdził jedynie, że koszt inwestycji EPEC będzie mniejszy niż 150 mln złotych. ". .To szykuje się niezły kredyt, którego koszt poniosą odbiorcy centralnego ogrzewania. A Prezydent Wróblewski obiecał 20 % obniżkę. Miało być tak. .pięknie. Miało. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  pampi-ZAWADA(2020-07-10)
 • Sz. Państwo, już pisałem, że tu nawet nie chce się śmiać, kląć. Po prostu oni tacy są w swojej bucie. Mają niby właściciela, który ma niby z kolei swojego w RN. I co z tego? Zaklepywana jest każda bzdura, i wszystko, co jest skierowane przeciwko nam. Desant czerpie pełną garścią. A teraz mamy powtórkę z rozrywki. Toż to wypisz-wymaluj 6 letnia bajka o budowie nowej ciepłowni. Okaże się zaraz, że opracowujemy projekty i przypadkiem będzie to ta sama firma, która prezentowała się science fiction, czyli ogołoconym opracowaniem, podczas sesji ciepłowniczej. Wszystko, co przez 2 lata wydaliśmy na to, wyrzucono w błoto, i tej zmyłki nie można pozostawić. A o inwestycjach zapowiadanych: mniej niż 150 mln, ale zdolność kredytowa wynosi na maksa 50 mln. Nawet gdyby, to już podwyżki. Może jakiś inny ryzykant, to superpodwyżki. A wszystko to w wydaniu "menedżerów", którzy ze 100 mln przychodu "zarobili"186 tysięcy na koniec roku. Może lepiej, gdyby dano im kopniaka wyżej, np. do Energii, PGE. Tam będą mogli wyżywać się z "komunikacją biznesową", a my byśmy odetchnęli, bo przecież gorzej już być nie może. Pozdrawiam odbiorców ciepła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  3
  RyszardKlim(2020-07-10)
 • koledzy nie dopisali
 • najlepsza inwestycja w blok na biomasę czyli pieniądze wyrzucone w błoto
 • niemoctwo kulsoństwo
Reklama