UWAGA!

Elektryczne auto z Elbląga (aktualizacja)

 Elbląg, Elektryczne auto z Elbląga (aktualizacja)

Elbląska spółka Veramo Lab zdobyła najwięcej punktów w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na przygotowanie elektrycznego samochodu dostawczego! Ma duże szanse na to, by zbudować prototyp takiego auta.

Spółka Veramo Lab została założona w maju tego roku, na swoją siedzibę wybrała Elbląski Park Technologiczny. To spółka-córka Veramo, przedsiębiorstwa z siedzibą w Warszawie, zajmującego się m.in. produkcją autobusów elektrycznych. Prezesem obu przedsiębiorstw jest Marcin Jastrzębski, który od stycznia 2017 r. do marca 2018 roku kierował Lotosem.

- Chciałem, by Lotos inwestował w elektromobilność i w magazyny energii, które są niezbędne, byśmy mogli dokonać transformacji energetycznej i produkować energię z odnawialnych źródeł oraz by używanie samochodów elektrycznych w Polsce stało się powszechne. Chcieliśmy wówczas zainwestować w szwedzki startup Northvolt, który dzisiaj jest wart 3,5 miliarda euro. Byliśmy tego bardzo blisko. Po odejściu z Lotosu, założyłem więc własne firmy zajmujące się elektromobilnością i we współpracy z niemieckim Eurabusem pracujemy nad rozwojem technologii związanej z elektrycznymi autobusami i autami dostawczymi – mówi Marcin Jastrzębski.

Veramo Lab wspólnie z Eurabusem wystartowało w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na zaprojektowanie elektrycznego auta dostawczego. Otrzymało najwięcej punktów wśród 10 startujących konsorcjów za swój projekt elektrycznego auta dostawczego SEVI.

Konkurs składa się z czterech etapów. Na pierwszym oceniana jest m.in. zastosowana technologia, w kolejnym dokumentacja techniczna, potem ma powstać prototyp, by ostatecznie powstał gotowy pojazd do testów. Ostatecznie w finale konkursu pozostaną dwie firmy.

- Nie mogę zdradzać szczegółów naszego projektu, ale kluczową sprawą na pewno będą rozwiązania dotyczące baterii zasilającej pojazd, funkcjonowania systemu informatycznego oraz waga pojazdu – dodaje Marcin Jastrzębski.

Projekt ma zostać zrealizowany do 2023 roku, elbląska firma wystąpiła o dofinansowanie na jego realizację w maksymalnej wysokości 20,4 mln złotych.

- W najbliższej  przyszłości planujemy zbudować fabrykę autobusów i innych pojazdów elektrycznych. Chciałbym zrealizować te inwestycje w Elblągu, ale do tego potrzebna jest dobra współpraca z lokalnymi władzami – mówi prezes Veramo Lab.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Elektryczność, to przyszłość każdych paliw, tych opałowych również.
 • I skończy się na wydaniu pieniędzy na badania czegoś co nigdy nie powstanie.
 • A jak słońce zgaśnie?
 • @Gos 733 - Jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne to słuchajcie. Mam w domu piec na eko-groszek. Co 3 dni trzeba popiół wynieść i co 4/5dni dosypać węgla. Byłem w Norwegii w okresie zimowym, a tam każdy dom ogrzewany elektrycznie. .. .jednym palcem klitkach „on” i ogrzewanie się włącza. Zero śmierdzącego dymu, rakotwórczego popiołu, żadnego dźwigania i latania po kotłowni. Zbieram fundusze na fotowoltaikę i mam zamiar ogrzewać się elektrycznie, bo szczerze powiedziawszy już minusie chce wymiotować jak tylko pomyśle o paleniu w piecu.
 • @Andrzejj667 - Musiałbyś miec chyba hektar tej fotovoltaiki zeby Ci sie to oplacilo
 • To wszyscy umrzemy
 • W Norwegi prąd jest tani. W Polsce mamy najdroższy prąd w Unii. Zarobki i odprawy za to w branży energetycznej mamy najwyższe.
 • @Andrzejj667 - W Norwegii prąd pochodzi głównie z elektrowni wodnych i jest jego dużo. W Polsce nie ma tyle prądu by się ogrzewać. Jest 13 milionów gospodarsrw domowych. Na każde bardzo skromnie 4 kW mocy cieplnej. Prądu starczyłoby zaledwie dla połowy gospodarstw przy bardzo cienkim grzaniu i siedzeniu w swetrach lub pod pierzyną. Oczywiście po ciemku i o głodzie, bo cały ten prąd poszedł na ciepło.
 • Drogi, miły i sympatyczny Andrzeju też tam byłem i zastanawiałem się nad tą elektrycznością i od razu myślałem o kosztach po paru dniach pojąłem na czym to polega. Około 80% energii mają z hydroelektrowni, więc niestety będziesz musiał się dusić
 • hahaha siedzi w parku technologicznym w jednym pokoiku. I halo na całą Polskę. Ale każdy sposób jest dobry by dobrać się do kasy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  12
  wredny_typ(2020-09-30)
 • @Ehhhhh - Ehhhhh Chyba jesteś osoba, która mało czyta, a dużo gada:)))) Żeby mieć ogrzewanie z fotowoltaiki nie potrzeba aż tak wielkiej powierzchni. Zreszta moza zamontować elektryczna pompę ciepła, która daje z 1kw energii elektrycznej 3/5kw energii cieplnej. Nie gadaj bzdur, a Wy ludzie nie lajkujcie komentarza, którzy w błąd wprowadza.
 • a zacofanym elblążanom skutery elektryczne przeszkadzają